Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

I Wielkopolskie Samorządowe Forum KGW Powiatu Pleszewskiego w Choczu [WIDEO]

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Wideo
od 16 lat
W Choczu odbyło się I Wielkopolskie Samorządowe Forum KGW Powiatu Pleszewskiego. W sali Gminnego Ośrodka Kultury zjawiło się około 200 osób. Gospodynie miały okazję zapoznać się z programami, konkursami, możliwościami pozyskania środków finansowych przygotowanych przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego. Była to również okazja do integracji i dobrej zabawy.

I Wielkopolskie Samorządowe Forum KGW Powiatu Pleszewskiego w Choczu

W piątek, 13 października 2023 roku, w Choczu odbyło się I Wielkopolskie Samorządowe Forum KGW Powiatu Pleszewskiego. Przedsięwzięcie, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem - w sali Gminnego Ośrodka Kultury zjawiło się około 200 osób - zorganizowało Wielkopolskie Samorządowe Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku, nowa jednostka budżetowa Urzędu Marszałkowskiego.

Dalsza część tekstu pod wideo
I Wielkopolskie Samorządowe Forum KGW Powiatu Pleszewskiego w Choczu - zobacz materiał wideo

od 16 lat

- Idea forów kół gospodyń wiejskich zrodziła się po to, aby mieszkańcom całego regionu przybliżać programy, które jako Samorząd Województwa Wielkopolskiego dedykujemy kołom gospodyń wiejskich. To ważne, bo przygotowujemy dla pań konkurs, chcemy przeznaczyć na ten cel konkretne środki, ale już teraz są pieniądze do wykorzystania w ramach programów „Nasza wieś, naszą wspólną sprawą” czy „Odnowa wsi szansą dla aktywnych sołectw”

- mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski. Te dwa oraz „Pięknieje wielkopolska wieś” składają się na projekt „Wielkopolskiej Odnowy Wsi", której budżet w przyszłym roku ma zostać powiększony o 4,2 mln zł.

- Panie mogą również korzystać z programu ograniczenia marnotrawstwa i strat żywności - tutaj do pozyskania są m.in. środki na zakup małych, mobilnych kuchni warsztatowych. Tych propozycji jest wiele. Dzięki takim wydarzeniom poznajemy także potencjał kół

- kontynuuje Krzysztof Grabowski. Podczas forum gospodynie wypełniały ankietę, w której wskazywały, na jakie zadania powinny być kierowane środki z Urzędu Marszałkowskiego.

Wicemarszałek mówił również o programach zdrowotnych realizowanych w przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

- W przyszłym roku chcemy ruszyć z profilaktyką endometriozy. W tym z kolei realizujemy program wczesnego wykrywania osteoporozy dla pań od 45. i dla panów od 75. roku życia

- podkreślał.

Goście w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Choczu wysłuchali dwóch prelekcji. Sławomir Spychaj, wójt gminy Czermin, a zarazem prezes Lokalnej Grupy Działania Stowarzyszenia „Wspólnie dla przyszłości” mówił o roli i możliwościach, które kołom daje LGD w powiecie pleszewskim. Wystąpienie Szymona Wdowczyka, dyrektora Departamentu Rolnictwa i Rozwoju Wsi Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego dotyczyło w głównej mierze wspomnianego wcześniej programu ograniczenia marnotrawstwa i strat żywności oraz konkursu „Mała Mobilna Kuchnia Warsztatowa”.

Wydarzenie było również okazją do integracji kół z poszczególnych gmin powiatu pleszewskiego, wspólnej zabawy. Na otwarcie wystąpił zespół Dynamitki działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Blizanowie, a na zakończenie miejscowa Orkiestra Dęta GOK pod batutą kapelmistrza Karola Maciaszczyka.

- Z ogromną satysfakcją przyjąłem wyzwanie marszałka związane z organizację I Wielkopolskiego Forum Samorządowego KGW. Jestem bardzo mile zaskoczony frekwencją. Cieszę się, że mogliśmy zaprezentować choćby naszą orkiestrę, posłuchać wspaniałej muzyki

- mówi burmistrz Marian Wielgosik. Wśród gości pojawili się m.in. poseł Andrzej Grzyb, senator Janusz Pęcherz, radny sejmiku województwa wielkopolskiego Andrzej Pichet. Nie zabrakło samorządowców z powiatu pleszewskiego: wicestarosty Damiana Szwedziaka, burmistrza Dobrzycy Jarosława Pietrzaka czy wójta Gizałek Roberta Łozy.

Forum w Choczu było czwartym tego rodzaju wydarzeniem zorganizowanym do tej pory w Wielkopolsce.

- Chcemy w różnych częściach województwa mówić o tym, na co można pozyskać środki, jak je wykorzystać i to dzisiejsze spotkanie, w którym wzięło udział ponad 200 osób, pokazuje, że warto to robić

- podkreśla Krzysztof Grabowski.

Po raz kolejny gospodynie spotkają się w Choczu 16 grudnia przy okazji kulinarnego konkursu bożonarodzeniowego.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Podczas połowinek I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Pleszewie na parkiecie szalało 200 młodych osób. Był pociąg, była belgijka i wiele innych. Licealiści bawili się przy najnowszych hitach, jak i nieco starszych przebojach. O odpowiednią temperaturę na parkiecie dbał DJ Mateo

Połowinki 2023 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława S...

Czwarte urodziny Zajezdni Kultury w Pleszewie. Urodzinowy koncert Axis Band był prawdziwą petardą

Czwarte urodziny Zajezdni Kultury w Pleszewie. Urodzinowy ko...

Anna Maria Wesołowska spotkała się w Pleszewie z młodzieżą. Rozmawiała z nimi o zagrożeniach. Sala w Pleszewie pękała w szwach

Anna Maria Wesołowska spotkała się w Pleszewie z młodzieżą. ...

Rok w ogrodzie w Wielkopolsce. Telewizja odwiedziła przydomowy ogród pani Małgorzaty z Pleszewa. Jej ogród podziwiała cała Polska!

Rok w ogrodzie w Wielkopolsce. Telewizja odwiedziła przydomo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto