MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet w Choczu. W sali Gminnego Ośrodka Kultury specjalnie dla pań wystąpiły Aleksandra Kamińska-Rykowska i Maria Rutkowska

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Panie z gminy Chocz Dzień Kobiet świętowały podczas koncertu, który 15 marca 2024 roku odbył się w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Na scenie zaprezentowały się Aleksandra Kamińska-Rykowska (mezzosopran) i Maria Rutkowska (fortepian)
Panie z gminy Chocz Dzień Kobiet świętowały podczas koncertu, który 15 marca 2024 roku odbył się w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Na scenie zaprezentowały się Aleksandra Kamińska-Rykowska (mezzosopran) i Maria Rutkowska (fortepian) Damian Cieślak
Panie z gminy Chocz świętowały Dzień Kobiet podczas koncertu, który odbył się w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Na scenie zaprezentowały się: Aleksandra Kamińska-Rykowska i Maria Rutkowska. Artystki zabrały publiczność w muzyczną podróż pełną m.in. przebojów z dwudziestolecia międzywojennego czy musicali.

Dzień Kobiet w Choczu. W sali Gminnego Ośrodka Kultury specjalnie dla pań wystąpiły Aleksandra Kamińska-Rykowska i Maria Rutkowska

Panie z gminy Chocz Dzień Kobiet świętowały podczas koncertu, który 15 marca 2024 roku odbył się w sali Gminnego Ośrodka Kultury. Na scenie zaprezentowały się Aleksandra Kamińska-Rykowska (mezzosopran) i Maria Rutkowska (fortepian). Artystki wspólnie ze skrzypaczką Aleksandrą Lesner nagrały płytę „Słaba Płeć”, na której znalazły się największe polskie przeboje dwudziestolecia międzywojennego. To właśnie utwory z tego okresu otworzyły piątkowy występ. Publiczność mogła wysłuchać takich piosenek, jak: „Miłość ci wszystko wybaczy” czy „Ada to nie wypada”. W drugiej części były arie z oper i operetek („Aria ze śmiechem” Johannesa Straussa II), a także przeboje z musicali („Nie płacz za mną Argentyno”).

- Ostatni segment to był pokaz współczesnej kobiety, już nie takiej grzecznej i ułożonej

- podkreśla Maria Rutkowska.

Przed koncertem życzenia wszystkim paniom złożyła zastępczyni burmistrza Magdalena Marciniak, która na zakończenie dziękowała artystkom wspólnie z Patrycją Woźniak-Konecką, dyrektorką Gminnego Ośrodka Kultury w Choczu. Później był już czas na rozmowy, kawę i słodkości przygotowane przez koła gospodyń wiejskich.

Absolwentki poznańskiej Akademii Muzycznej

Maria Rutkowska jest doktorem sztuk muzycznych w dziedzinie naukowej instrumentalistki, absolwentką Akademii Muzycznej im. Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie fortepianu. Do jej najważniejszych osiągnięć należą: II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym Anemos w Rzymie, III Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Miłosza Magina w Paryżu czy 19 wyróżnień na konkursach krajowych i międzynarodowych dla pianisty-kameralisty.

Pracuje na stanowisku adiunkta w Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, a także jako nauczyciel fortepianu w PSM I stopnia im. W. Kilara w Pleszewie. Przez ministra kultury została wyróżniona odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, a przez prezydenta RP brązowym „Medalem za Długoletnią Służbę”. Z rąk burmistrza Miasta i Gminy Pleszew otrzymała zaszczytny tytuł Mecenasa Pleszewskiej Kultury. Koncertuje solowo, jednak jej prawdziwą pasją jest kameralistyka i możliwość muzykowania z innym artystami. Maria Rutkowska jest oficjalną pianistką ITG Conference (USA), International Clarinet&Saxopfone Mastercalss (Czechy) czy Summer Brass Academy (Kalisz).

Aleksandra Kamińska-Rykowska związana jest z Akademią Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, którą ukończyła z wyróżnieniem w klasie śpiewu solowego. Była stypendystką Conservatorio di Musica di Santa Cecilia w Rzymie. Koncertuje w kraju i za granicą, wykonując zarówno dzieła oratoryjno-kantatowe, jak i recitale solowe. Współpracuje z wieloma instytucjami, m.in. z Connecticut Lyric Opera w Stanach Zjednoczonych. Szczególne miejsce w jej repertuarze stanowią dzieła kompozytorów polskich. Jest autorką książki „Pieśni Apolinarego Szeluty w kręgu Młodej Polski”. Ma w dorobku płytę zawierającą zapomniane pieśni kompozytora. Jest doktorem habilitowanym sztuk muzycznych, laureatką ogólnopolskich festiwali.

Na koncert z okazji Dnia Kobiet zaprosili: burmistrz Marian Wielgosik, jego zastępczyni Magdalena Marciniak i Gminny Ośrodek Kultury.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dzień Kobiet w Pleszewie. Seniorki z Miasta i Gminy Pleszew pokazały prawdziwą moc na parkiecie. Tutaj "żadna dama nie tańczyła sama"!

Dzień Kobiet w Pleszewie. Seniorki z Miasta i Gminy Pleszew ...

W niedzielę, 10 marca, podczas tradycyjnej popołudniowej kąpieli gołuchowskie morsy świętowały Dzień Kobiet. Panowie stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla pań kilka niespodzianek

Morsy Gołuchów świętowały Dzień Kobiet. Panowie stanęli na w...

9 marca 2024 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Choczu odbyła się promocja książki ks. Leszka Szkudlarka pt. „Chocz - ziemia obiecana? Historia społeczności żydowskiej”

Promocja książki ks. Leszka Szkudlarka pt. „Chocz - ziemia o...

Turniej bowlingowy członków PZERiI z Pleszewa i powiatu pleszewskiego. Seniorzy pokazali klasę i ducha sportowej rywalizacji

Seniorzy z Pleszewa i powiatu pleszewskiego kulali aż miło! ...

Sala Doświadczania Świata w przedszkolach w Mieście i Gminie Pleszew. To niezwykłe miejsce! Zobaczcie co tam się dzieje!

Sala Doświadczania Świata w przedszkolach w Mieście i Gminie...

Dzień Kobiet 2024 w stylu Barbie. Było wyjątkowo słodko i różowo! Panie w Kowalewie bawiły się do białego rana!

Dzień Kobiet 2024 w stylu Barbie. Było wyjątkowo słodko i ró...

Gala Pleszewskiego Sportu 2024 czyli najlepsi sportowcy nagrodzeni przez Miasto i Gminę Pleszew. Coraz mocniej rozpychają się łokciami

Gala Pleszewskiego Sportu 2024 czyli najlepsi sportowcy nagr...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto