Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gołuchów. Wiatrak koźlak z Krzywosądowa uratowany przed zniszczeniem

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Kinga Folta Bączkowska - Wielkopolski Urząd Ochrony Zabytków w Pleszewie
Wiatrak koźlak z miejscowości Krzywosądów uratowany przed zniszczeniem. W tym roku został przeniesiony do Prusimia w powiecie międzychodzkim, gdzie poddano go remontowi i rekonstrukcji.

Wiatrak koźlak z Krzywosądowa uratowany przed zniszczeniem

Wiatrak koźlak, który wybudowano w pierwszej połowie lat 80. XIX wieku w Krzywosądowie, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych 7 lat temu. - Postępowanie w sprawie wpisu zostało wszczęte z urzędu z uwagi na wartości historyczne i naukowe obiektu. Obecnie jego właścicielem jest Fundacja Olandia. W bieżącym roku, na podstawie wydanego przez Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych, wiatrak przeniesiono do Prusimia w powiecie międzychodzkim oraz poddano remontowi i rekonstrukcji - informuje Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Koźlak to już trzeci zabytkowy wiatrak, który znajduje się na terenie Krainy Wypoczynku i Konferencji Olandia. Dekadę temu nad Jeziorem Kuchennym stanął zabytkowy wiatrak typu holender z 1860 roku, a kilka lat temu przy drodze wjazdowej do wsi odbudowano zabytkowego paltraka z 1754 roku. Wszystkie mają stanowić symboliczną symboliczną bramę wjazdową do Krainy Stu Jezior.

Podczas uroczystości otwarcia wiatrakowi z Krzywosądowa nadano imię „Józek" - na cześć jego budowniczego Józefa Stasiaka. Koźlak jest najstarszym typem wiatraka przemiałowego, który w Europie Zachodniej pojawił się już w XII w., a na ziemiach polskich pod koniec XIII w. Ten z Krzywosądowa na początku XX w. przeszedł w ręce rodziny Banachowskich, którzy posiadali w okresie międzywojennym wiatraki w Dobrej Nadziei, a także Borucinie. W tym czasie w wiatraku mielono zboże na mąkę i śrutę oraz wyrabiano kaszę.

Koźlak ma trzy kondygnacje. Jego wysokość to blisko 15 m, a licząc ze śmigłami prawie 19 m. Stoi na podstawie o powierzchni ok. 30 m2.

- Przyziemie wiatraka w całości zajmuje jego konstrukcja wsporcza, tzw. kozioł. Ściany zewnętrze są oszalowane w układzie pionowym, dach pokryty gontem drewnianym. Wiatrak z Krzywosądówa jest interesującym przykładem budownictwa drewnianego oraz jednocześnie przykładem zabytku techniki z zachowanym oryginalnym wyposażeniem, między innymi odsiewaczem graniastym czy dwoma złożeniami kamieni młyńskich w obudowie. Posiada tradycyjny układ napędowy, transmisyjny oraz roboczy, który w latach 60. XX w,. uzupełniono o silnik elektryczny i wtórny układ transmisyjny. W momencie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych obiekt był już od lat nieczynny - podkreśla Wielkopolski Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Do renowacji wiatraka wykorzystano około 80 proc. materiałów, które przywieziono z jego pierwotnej lokalizacji, czyli Krzywosądowa.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dobrzyca. 14. Rajd Pojazdów Zabytkowych finiszował na tereni...

Gmina Dobrzyca. "Kurcze pieczone", dzieje się w Nowym Świeci...

Pleszew. Wielka Gala z okazji Jubileuszu 160-lecia Banku Spółdzielczego w Pleszewie! Wieczór pełen wspomnień i wieczór

Pleszew. Wielka Gala z okazji Jubileuszu 160-lecia Banku Spó...

Mistrzowie Parkowania chcą samochodem wjechać nawet do sklepów! Pleszew rządzi się swoimi prawami! [ZDJĘCIA]

Mistrzowie Parkowania spod pleszewskich marketów! Maluchem ...

Historyczny spacer po Pleszewie tym razem alejkami cmentarza...

Pleszew. Zawody sportowo-pożarnicze w Pleszewie. Mnóstwo emocji na zawodach sportowo-pożarniczych. Najlepsi bili rekordy!

Pleszew. Zawody sportowo-pożarnicze w Pleszewie. Mnóstwo emo...

Potrącenie rowerzystki w Choczu. Kobieta trafiła do szpitala...

Pleszew nie dla CPK i Kolei Dużych Prędkości. Przez domy i bloki będą przebiegać tory. Mieszkańcy stanowczo wyrazili swój sprzeciw!

Pleszew nie dla CPK i Kolei Dużych Prędkości. Przez domy i b...

Gmina Gizałki. Ma 3 km długości i kosztowała blisko 5 mln. N...

Pleszew. Dzień Słowiański w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew. To był prawdziwy wehikuł czasu. Pokazy walki i słowiańska muzyka

Pleszew. Dzień Słowiański w Bibliotece Publicznej Miasta i G...

Sędziowie pod presją w Pleszewie. Mieszkańcy rozmawiali z z sędziami Igorem Tuleyą, Waldemarem Żurkiem i Pawłem Juszczyszynem

Sędziowie pod presją w Pleszewie. Mieszkańcy rozmawiali z z ...

Pleszew. W Muzeum Regionalnym w Pleszewie otwarto wystawę Marii Cichy pt. "Cichamaryjka w podróży, czyli świat niezdarną ręką zatrzymany"

Pleszew. W Muzeum Regionalnym w Pleszewie otwarto wystawę Ma...

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto