Gmina Dobrzyca. Panie z kół gospodyń wiejskich łączą tradycję z nowoczesnością

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum gminy Dobrzyca
„Głos Wielkopolski” oraz serwisy naszemiasto.pl przygotowują album, prezentujący działalność kół gospodyń wiejskich prężnie działających na terenie województwa wielkopolskiego. Już niedługo trafi on do naszych czytelników. W albumie przeczytacie także o kołach z gminy Dobrzyca, która jest partnerem projektu.

Gmina Dobrzyca jest położona w południowej części województwa wielkopolskiego, na zachód od Pleszewa. Od Poznania dzieli ją około 95 km, a od Kalisza 45 km. Zajmuje obszar 117 km2. Składa się ona z ponad 3-tysięcznego miasta oraz 18 wiosek i liczy ponad 8 tysięcy mieszkańców. Z Dobrzycą i okolicznymi miejscowościami związane były postaci ważne dla historii kraju. Wystarczy wymienić: Józefa Wybickiego, Samuela Twardowskiego, Michała Chłapowskiego czy Stanisława Mikołajczyka. Dziś gminę spośród innych wyróżnia m.in. Zespół Pałacowo-Parkowy i znajdujące się na jego terenie Muzeum Ziemiaństwa.

Pierwsza wzmianka o Dobrzycy pochodzi z 1327 roku. Wykopaliska archeologiczne dokumentują jej przeszłość już z czasów rzymskich, podobnie jak Lutyni i Sośnicy - miejscowości również położonych na terenie gminy. Dobrzyca była gniazdem rodowym Dobrzyckich herbu Leszczyc. Nazwa miejscowości wywodzi się od rzeczki Dobrzycy, której nazwę w XVI wieku zmieniono na Potokę. W 1440 roku Dobrzyca otrzymała prawa miejskie z rąk Władysława Warneńczyka. Z czasem je utraciła, by po 80 latach ponownie odzyskać.

Na terenie gminy działa wiele stowarzyszeń, organizacji o charakterze oświatowym, kulturalnym i społecznym. Na szczególne słowa uznania zasługują panie z kół gospodyń wiejskich.

W ich szeregach znajdziemy osoby twórcze, udzielające się społecznie, krzewiące kulturę i pielęgnujące lokalne tradycje. Panie słyną z kulinarnych talentów, zarażają pasją do gotowania, udoskonalają stare przepisy, tworzą oryginalne dania. Zajmują się również rękodziełem. Gospodynie integrują się podczas imprez organizowanych z okazji Dnia Kobiet, siadają do wspólnego stołu przy okazji śniadania wielkanocnego czy wigilijnej wieczerzy, a przede wszystkim uczą innych i zachęcają kobiety do wyjścia z domów i uczestniczenia w życiu publicznym. Łączą tradycję i nowoczesność, zdobywają nagrody w konkursach, dobrze się bawią w swoim towarzystwie. Są skarbnicą wiedzy.

Na terenie gminy Dobrzyca prężnie działają koła gospodyń wiejskich w: Fabianowie, Sośnicy, Galewie, Trzebinie, Izbicznie, Dobrzycy, Karminie, Lutyni, Polskich Olędrach, Karmińcu, Koźmińcu, Karminku, Strzyżewie, Sośniczce, Trzebowej oraz Dobrzycy - Nowym Świecie.

- W gminie Dobrzyca działa aż 16 kół gospodyń wiejskich. Działalność organizacji stanowiła i nadal stanowi wartość nie do przecenienia, a dla naszej społeczności jest powodem do dumy. Panie wypiekają ciasta, przygotowują różnorodne dania czy tworzą okolicznościowe rękodzieło. Koła odgrywają znaczącą rolę w integracji lokalnego środowiska, chętnie angażują się w życie gminy, organizują wydarzenia kulturalne, a także promują swoje miejscowości, biorąc udział z sukcesami choćby w konkursach kulinarnych. Bez aktywności gospodyń historia, jak i współczesność Dobrzycy byłaby znacznie uboższa. Korzystając z okazji dziękuję Paniom za dotychczasową pracę, ich wkład w życie gminy, trud włożony w krzewienie lokalnej kultury oraz życzę dużo zdrowia, wielu sukcesów, niesłabnącego zapału i kolejnych lat aktywnej działalności - mówi Jarosław Pietrzak, burmistrz gminy Dobrzyca.

Wieloletnia tradycja

Tuż po odzyskaniu przez Polskę niepodległości w Dobrzycy zaczęły powstawać organizacje o charakterze świeckim i kościelnym. Wystarczy wymienić Towarzystwo Wincentek, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej i Żeńskiej, Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” czy Koło Włościanek, które było „matką” dzisiejszych organizacji zrzeszających kobiety. W gminie zarządzanej przez burmistrza Jarosława Pietrzaka prężnie działa kilkanaście kół gospodyń wiejskich łączących tradycję i nowoczesność.

Historia Koła Gospodyń Wiejskich w Dobrzycy rozpoczyna się w 1957 roku. Organizacja zrzeszała 36 kobiet ze stolicy gminy oraz Strzyżewa. Z czasem panie się rozdzieliły, tworząc dwa odrębne koła. W grudniu spotkanie założycielskie miały mieszkanki Sośnicy. W tym samym roku powstało KGW w Galewie.

W kolejnych latach dołączały kolejne miejscowości. Dziś na stronie internetowej gminy wykaz kół liczy aż 16 pozycji. Porównując początki z dzisiejszą działalnością możemy zobaczyć, jak zmieniały się zadania, które stawiały przed sobą członkinie kobiecych organizacji działających na terenie gminy Dobrzyca. Na tej karcie skupimy się na przedsięwzięciach z pierwszych lat funkcjonowania kół. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkie prace podejmowane przez panie, dlatego będziemy koncentrować się na wybranych aspektach. Przy czym musimy zaznaczyć, że nie każde zadanie było realizowane przez wszystkie organizacje.

Panie zajmowały się m.in. rozprowadzaniem piskląt, podczas żniw organizowały tzw. dzieciniec. Wyznaczone osoby sprawowały opiekę nad dziećmi, które uwielbiały racuchy z jabłkami, a dorośli mogli w tym czasie spokojnie pracować w polu. - Co roku wiosną koło organizowało wielkie sprzątanie wsi, w którym udział brali wszyscy mieszkańcy - opowiada Hanna Matjasik, przewodnicząca KGW Trzebowa. Odbywały się rozmaite kursy: szycia, haftowania, robótek ręcznych, gotowania, cukiernictwa i wiele innych. Panie uczyły się gospodarności w zajmowaniu domem, ogrodem, pielęgnacją dzieci i zdrowym odżywianiem. Organizowały spotkania integracyjne i wycieczki. - Nasze członkinie zwiedziły wszystkie sanktuaria maryjne na terenie kraju - podkreśla Elżbieta Biernat, szefowa KGW Izbiczno.

Zabawy i wieczorki taneczne stanowiły chwilę wytchnienia po całotygodniowej, ciężkiej pracy na roli. Na tym lista przedsięwzięć, których podejmowały się gospodynie, nie kończy się. Panie z KGW w Sośnicy aktywnie uczestniczyły w budowie Domu Strażaka, który do dziś stanowi ważny punkt na mapie wsi. Koła od początku działalności kultywowały dawne tradycje i obyczaje.

Szeroki zakres działań

Współcześnie zakres działalności kół gospodyń wiejskich jest otwarty i szeroki. To nie tylko dbanie o tradycję i rozwój kultury lokalnej, ale także działalność społeczna, współpraca z samorządem i innymi instytucjami, organizacja imprez i kulinaria, czyli element, który powinniśmy w zasadzie wymienić na pierwszym miejscu.

Panie same organizują lub pomagają w przygotowaniu imprez z okazji Dnia Dziecka, Dnia Kobiet czy Dnia Seniora. Angażują się również w pracę przy okazji dożynek gminnych bądź powiatowych. Gospodynie lubią świętować w szerokim gronie. Wydarzenia, na których gromadzą się panie z wszystkich kół, stanowią okazję nie tylko do dobrej zabawy, ale także wymiany doświadczeń czy wzajemnej inspiracji. W 2019 roku właśnie z okazji Dnia Kobiet w sali w Nowym Świecie stawiło się aż 180 członkiń kół z terenu gminy Dobrzyca.

Pomysłowość pań nie ma granic. Zapału do pracy możemy im tylko pozazdrościć. - Z okazji tłustego czwartku pieczemy pączki dla dzieci ze szkoły podstawowej. Organizujemy grille, ogniska i kuligi dla najmłodszych. Współpracujemy z proboszczem parafii w Lutyni - przygotowujemy posiłki dla pielgrzymów i osób niepełnosprawnych - wymienia Agnieszka Kowalska, przewodnicząca KGW Lutynia. - Nasze koło liczy 55 członkiń, z czego aż 30 pań to seniorki, które wciąż ochoczo przychodzą na organizowane uroczystości, m.in.: turniej wsi, gminną wigilię czy wyjazdy do Lichenia, Częstochowy oraz do Wrocławia na kiermasz bożonarodzeniowy - opowiada Bożena Budnik-Kaczor, szefowa KGW w Sośnicy. - Każdego roku staramy się organizować zabawę karnawałową, spotykamy się z okazji Dnia Kobiet. W Dzień Dziecka bawimy się z młodzieżą, często zapraszamy na kursy gotowania - wymienia Urszula Wichałcz, liderka organizacji w miejscowości Sośniczka.

Liczebność kół wraz z upływem lat zmieniała się. Raz było pod tym względem lepiej, raz gorzej. Niektóre organizacje kończyły działalność, by jednak po kilku latach ją wznowić. KGW Dobrzyca zrzesza 60 pań, KGW Fabianów - 38, KGW Galew - 20, KGW Trzebin - 12, KGW Sośnica - 55. Wymieniać możemy tak dalej, ale bez względu na aktualną liczbę członkiń, każde koło chętnie przyjmie w swoje szeregi nowe gospodynie. - Mamy nadzieję, że będą do nas dołączać młodsze panie z nowymi, świeżymi pomysłami - podkreśla Elżbieta Biernat z KGW Izbiczno. Panie idą z duchem czasu. Część organizacji z terenu gminy Dobrzyca widnieje w Krajowym Rejestrze Kół Gospodyń Wiejskich i pozyskuje środki finansowe, które pomagają się rozwijać i w jeszcze większym stopniu poszerzać pole działalności.

Kulinarne triumfy

Przez lata działalności koła gospodyń wiejskich z gminy Dobrzyca osiągnęły wiele sukcesów w konkursach, pokazach i plebiscytach. Oczywiście po raz kolejny nie jesteśmy w stanie wymienić wszystkich wyróżnień, ale kilka z całą pewnością warto podkreślić. Na początku 2010 roku panie z Dobrzycy cieszyły się z 1. miejsca w plebiscycie na najlepsze koło w powiecie pleszewskim i z czeku na 1000 zł, który otrzymały z rąk starosty pleszewskiego. KGW Izbiczno było swego czasu najlepsze w konkursie „Smaki regionów południowej Wielkopolski” - przedsięwzięciu organizowanym w Dobrzycy, gdzie jury doceniło „Ciastka Wiktorii”. Bożena Piękna zdobył tytuł „Najlepszej szefowej KGW z klasą”, natomiast Maria Terakowska została „Kobietą Roku” podczas corocznego święta pań w Żegocinie w gminie Czermin. W tej samej miejscowości sukcesy w kulinarnych konkursach odnosiło KGW Karminek. Raz furorę zrobił sernik, a raz omlety. Kurczak nadziewany farszem z kolei przypadł najbardziej do gustu komisji oceniającej potrawy w ramach trzeciej edycji zabawy pod nazwą „Smaki regionów południowej Wielkopolski”. Żegociński konkurs na ciasto domowego wypieku miło wspominają gospodynie z Trzebowej, które zdobyły wyróżnienie.

Pierogi ruskie z grzybami (2016 rok) oraz czernina i paszteciki z mięsem z kaczki (2018) stanowiły klucz do zwycięstwa w przypadku pań z Sośniczki. KGW w Lutyni reaktywowało się w 2018 roku. Trzy lata funkcjonowania wystarczyło, by zapracować na pokaźną listę osiągnięć: 3. miejsce w konkursie Nasze Dziedzictwo Kulinarne „Smaki regionów południowej Wielkopolski” w Dobrzycy, 1. miejsce w konkursie zorganizowanym z okazji dożynek powiatowych, wreszcie zwycięstwo w powiatowej części plebiscytu „Głosu Wielkopolskiego” Mistrzowie Agro 2019. Indywidualnie w kategorii „Gospodyni Roku” na najniższym stopniu podium stanęła przewodnicząca - Agnieszka Kowalska.

„Potrawy z kapusty” czy „19 dni ziemniaka” to nazwy konkursów kulinarnych, z których z nagrodami wracały panie z Sośnicy. Koło kilkakrotnie uplasowało się w najlepszej trójce konkursu „Smaki regionów południowej Wielkopolski”, wygrywając w 2015 roku VI edycję. To były szczególne miesiące dla organizacji, bo w Wągrowcu panie godnie reprezentowały powiat pleszewski w V Festiwalu Tradycyjnej Kuchni Wielkopolskiej. Do domu gospodynie wróciły z nagrodą za 2. miejsce. Do długiej listy sukcesów należy dodać jeszcze bardzo dobre lokaty w konkursach na najładniejszy witacz bądź wieniec (wygrana w 2018 roku) dożynkowy, a nawet palmę wielkanocną. To tylko krótki wycinek sukcesów kół z gminy Dobrzyca.

KGW gminy Dobrzyca

KGW Dobrzyca powstało w 1957 roku. Tworzy je 68 kobiet, a przewodniczącą jest Cecylia Orlicka. KGW Fabianów narodziło się w 1965 roku. Należy do niego 38 pań. Liderką jest Aldona Marzyńska. KGW Galew powstało w 1957 roku. Szefową jest Bogumiła Orpel. Koło tworzy 20 członkiń. W 1963 roku założono KGW Izbiczno. Liczącej 30 gospodyń organizacji szefuje Elżbieta Biernat. Początki KGW Karmin sięgają 1986 roku. Przewodniczącą jest Elżbieta Nowacka, a w skład koła wchodzi 6 pań. KGW Karminek powstało w listopadzie 1962 roku. Szefową jest Krystyna Kula. Organizacja liczy 18 gospodyń. KGW Karminiec powstało w 1963 roku. Przewodniczącą jest Barbara Zydorek, a koło zrzesza 46 pań. KGW Koźminiec założono w 1958 roku. Od 1983 roku szefową jest Krystyna Cicha, koło liczy 25 osób.

KGW Lutynia reaktywowano w 2018 roku. Przewodniczącą została Agnieszka Kowalska. Organizacja liczy 12 pań. KGW Nowy Świat zawiązano w 1962 roku. Tworzy je 15 członkiń, a funkcję szefowej pełni Halina Marszałek. KGW Polskie Olędry reaktywowano w 1966 r. Liderką jest Małgorzata Maćkowiak. W 1957 roku powstało KGW Sośnica. Od 2017 roku szefową jest Bożena Budnik-Kaczor. Organizacja liczy 55 członkiń. KGW Sośniczka narodziło się w 1969 r. Funkcję przewodniczącej pełni Urszula Wichłacz, a koło zrzesza 13 pań. KGW Strzyżew powstało w 1960 roku. Szefową jest Barbara Ignasiak. KGW Trzebin założono w 1964 roku. Tworzy je 12 pań. Przewodniczącą jest Wanda Pawłowska. KGW Trzebowa narodziło się w 1964 roku. Do koła należy 17 pań. Szefową jest Hanna Matjasik.

Rzeczniczka Białego Domu: USA mogą oddać nawet 60 mln dawek szczepionki AstraZeneca

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie