Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Chocz pozyskała na budowę kanalizacji z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego blisko 6,5 mln zł

Damian Cieślak
Udało się za drugim podejściem. Mowa o dofinansowaniu III etapu budowy kanalizacji. Gmina Chocz pozyskała na ten cel z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego blisko 6,5 mln zł

Dotację na realizację zadania „Budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej wraz z odgałęzieniami oraz kanalizacji sanitarnej tłocznej i podziemnych przepompowni ścieków w miejscowościach: Chocz - etap III, Kwileń i Stary Olesiec” przyznał gminie Zarząd Województwa w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Wniosek o dofinansowanie został przygotowany przez Urząd Miejski Gminy Chocz.

Spełnia się marzenie burmistrza

Całkowita długość planowanej budowy sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej wynosi 10 356 m, sieci kanalizacji tłocznej 4486 m, przyłączy 2 548 m. Łączna długość wybudowanej w ramach projektu sieci kanalizacyjnej wyniesie zatem 17 390 m. W ramach inwestycji do kanalizacji zostanie podpiętych 445 domostw. Całkowity koszt inwestycji to ponad 12 mln zł.

- Ja nie ukrywam, że ogromnie się cieszę, że nasz wniosek przeszedł wszystkie koleje weryfikacyjne i został pozytywnie rozstrzygnięty. Zawsze mówiłem, że moim marzeniem jest, aby budowa kanalizacji w tych trzech miejscowościach zakończyła się do 2020 r. i teraz to się ziszcza. Pozyskaliśmy prawie 6,5 mln zł, o tę kwotę wzbogacimy nasz budżet. Niektórzy mówią, że zbliżają się wybory, dlatego udaje się nam pozyskać takie fundusze - to nieprawda. Nawet gdyby ktokolwiek chciał z dnia na dzień zdobyć pieniądze, to jest to niemożliwe. Aby zabiegać o tak ogromne fundusze unijne, trzeba mieć gotowe projekty budowlane i myśleć strategicznie, przyszłościowo. My przygotowywaliśmy się do tego od 2013 r. - mówi burmistrz Marian Wielgosik.

Od której strony zaczną?

Na razie nie wiadomo, czy prace kanalizacyjne rozpoczną się od strony Kwilenia czy Starego Oleśca. Tego typu uzgodnienia zapadną dopiero po wyłonieniu zwycięzcy przetargu, który przedstawi harmonogram prac. - Ja go oczywiście muszą zaakceptować, wcześniej zapewne przedłożę swoje sugestie - tłumaczy włodarz.

Realizacja inwestycji zbiegnie się z planowanym remontem drogi wojewódzkiej nr 442, którego wykonanie również planowane jest na 2020 r. - Wstrzeliwujemy się idealnie w obszar zadania drogowego. Zrobimy wszystko żeby odcinki, które stanowią element niezbędny do budowy chodników, zostały zrobione w pierwszej kolejności - wyjaśnia włodarz gminy Chocz.

Burmistrz podkreśla, że najlepszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby przedstawienie przez Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich założeń projektowych dotyczących remontu drogi 442. - Bo jeżeli oni poprowadzą w Starym Oleścu budowę chodnika prawą stroną, to mnie to nie przeszkadza. Ale jeżeli pójdą lewą, to muszę przyspieszać pracę kanalizacyjne. W tej chwili jednak takich danych nie mam - mówi burmistrz.

Do... dwóch razy sztuka

Pierwszy wniosek gminy złożony do WRPO został odrzucony w ubiegłym roku. Władze spróbowały raz jeszcze i tym razem rozstrzygnięcie było korzystne. Realizacja III etapu w samym Choczu trwa już od kilku miesięcy. Prace mają zakończyć się w połowie września.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto