MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Gdzie najchętniej szukają pracy Wielkopolanie? Migracje pracownicze Wielkopolan. Oto trendy i dane statystyczne

Szymon Paź
Szymon Paź
36,2 tys. Wielkopolan dojeżdżało do pracy w innych województwach. Gdzie najchętniej szukają pracy Wielkopolanie?
36,2 tys. Wielkopolan dojeżdżało do pracy w innych województwach. Gdzie najchętniej szukają pracy Wielkopolanie? Janusz Wójtowicz / Polska Press Grupa
Narodowy Spis Powszechny dostarcza m.in. danych o dojazdach do pracy. Postanowiliśmy sprawdzić gdzie, poza Wielkopolską, pracują mieszkańcy województwa wielkopolskiego. Ilu mieszkańców Wielkopolski pracuje w innych województwach? Gdzie, poza Wielkopolską, najchętniej szukają pracy Wielkopolanie?

Ilu mieszkańców Wielkopolski pracuje w innych województwach?

W Polsce w 2021 r. dojeżdżało do pracy 5 mln 182,6 tys. pracowników najemnych, czyli co 3 z pracujących. W Wielkopolsce, do pracy z innych gmin, powiatów, województw, dojeżdżało 558 tys. pracowników. 36,2 tys. Wielkopolan dojeżdżało do pracy w innych województwach. Dla porównania w spisie z 2011 r. wyjeżdżających do pracy poza województwo było 23,5 tys.

Gdzie najchętniej szukają pracy Wielkopolanie?

Wśród najpopularniejszych województw wybieranych do pracy przez mieszkańców Wielkopolski dominują te, z którymi sąsiaduje nasze województwo. Numerem jeden jest jednak jedno z tych, które leżą dalej. W spisie powszechnym z 2021 r. Wielkopolanie deklarowali, że pracują nawet najodleglejszych z nich.

W porównaniu z 2011 r. nastąpiły niewielkie zmiany jeśli chodzi o najpopularniejsze kierunki wyjazdów do pracy. Skok w "rankingu" odnotowały m.in. województwa łódzkie i pomorskie, a spadek województwo śląskie. Trzy najpopularniejsze wśród Wielkopolan województwa nie uległy zmianie.

Jak odczytywać dane GUS o dojazdach do pracy?

Przypomnijmy - dane te opierają się o deklaracje składane przez mieszkańców Polski w Narodowym Spisie Powszechnym. Jeśli deklaracja jest nieprawdziwa, to istnieje duża szansa, że wpłynie na prezentowane dane, bo GUS nie weryfikuje ich szczegółowo.

Więc jeśli np. mieszkaniec Leszna przeprowadził się za pracą do Krakowa, a w NSP zadeklarował, że pracuje w Małopolsce, ale wskazał swoje miejsce zamieszkania w Wielkopolsce - będzie liczony jako jeden z tych dojeżdżających. Tego typu "błąd" nie będzie miał takie wpływu na wyniki w przypadku krótkich dojazdów - do najbliższego miasta wojewódzkiego czy sąsiedniej gminy, ale znajdującej się w innym województwie.

Z drugiej strony pandemia koronawirusa upowszechniła pracę zdalną. Nic więc nie stoi na przeszkodzie, by mieszkaniec jednego województwa był zatrudniony na drugim końcu Polski. Pracujący mogą też być na długich delegacjach w innym zakątku kraju. Tak czy inaczej należy informacje o dojazdach traktować jako wskazówkę. Im krótszą drogę pokonują dojeżdżający, tym bardziej wartościowe są te dane dla pracodawców, analityków czy samorządowców.

Wszystkie dane pochodzą z Głównego Urzędu Statystycznego oraz Narodowego Spisu Powszechnego 2021 i Narodowego Spisu Powszechnego 2011.

Ilu mieszkańców Wielkopolski pracuje w innych województwach? Gdzie najchętniej szukają pracy Wielkopolanie? Zobacz w naszej galerii:

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

Obserwuj nas także na Google News

od 7 lat
Wideo

Tylko nieco ponad 47% Polaków chce skrócenia tygodnia pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gdzie najchętniej szukają pracy Wielkopolanie? Migracje pracownicze Wielkopolan. Oto trendy i dane statystyczne - Głos Wielkopolski

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto