MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolska: 10 miast i powiatów w regionie, w których zarabia się najgorzej! [28.03.2024 r.]

OPRAC.:
Dariusz Nawrocki
Dariusz Nawrocki
Wideo
od 16 lat
W jakich miastach i powiatach w Wielkopolsce zarabia się najgorzej? Gdzie pracownicy mają najniższe zarobki? Gdzie przeciętne, miesięczne wynagrodzenie brutto jest najniższe? Mieszkańcy jakich wielkopolskich gmin i miasteczek mają największe powody do narzekań? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w naszym rankingu, który stworzyliśmy na podstawie danych GUS.

Tyle aktualnie zarabia się w Polsce - oto przeciętne miesięczne wynagrodzenie

Jak podaje GUS, przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw na początku 2024 roku wynosiło 7768,33 zł brutto. W porównaniu do końca 2023 roku było niższe o 3,3 procent. Jak to możliwe? Pod koniec ubiegłego roku firmy wypłacały pracownikom premie oraz nagrody.

Warto podkreślić, że pensje za styczeń 2024, były wyższe średnio średnio o 12,8 procent wyższe niż w styczniu 2023 roku.

Jak podają analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w następnych miesiącach będziemy mieli do czynienia ze spadkiem tempa wzrostu płac. Z ich szacunków wynika, że średnie wynagrodzenie wzrośnie w w 2024 roku o ponad 10 procent.

Ranking miast i powiatów w Wielkopolsce - tutaj zarabia się najgorzej

Nasz ranking powstał na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zestawienie to dotyczy przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw zatrudniających więcej niż 9 osób.

- Wynik uzyskiwany przez Główny Urząd Statystyczny to stosunek sumy wynagrodzeń brutto, wypłacanych w firmach zatrudniających więcej niż 9 osób, do liczby osób pracujących. W statystykach uwzględnia się wyłącznie pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Płace osób wykonujących obowiązki na podstawie umów cywilnoprawnych nie są brane pod uwagę. Dane o przeciętnych wynagrodzeniach podawane są w ujęciu brutto, czyli razem z podatkiem dochodowym PIT oraz składkami na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe - podkreśla polskawliczbach.pl.

W tych miastach i powiatach w Wielkopolsce miesięczne wynagrodzenie brutto jest najniższe:

Zajrzyjcie do naszej galerii. Znajdziecie tutaj listę 10 miast i powiatów, w których średnie miesięczne zarobki są najniższe. Ranking powstał w oparciu o dane GUS za 2022 rok. Zebrał je portal polskawliczbach.pl.

W tych miastach i powiatach w Wielkopolsce zarobki są najwyższe

Najwięcej w Polsce zarabia się w Lubinie i Ścinawie w Dolnośląskiem. Średnie miesięczne zarobki wynosiły tu 11 362 zł brutto. Na dalszych lokatach uplasowały się: Łęczna (8544 zł), Warszawa (8540 zł), Kraków (8540 zł), Bełchatów (8140 zł), Zelów (8140 zł) i Katowice (8017 zł).

Oto lista miast i powiatów w województwie wielkopolskim, w których zarabia się najwięcej:

  1. Poznań - 7636 zł brutto
  2. Powiat szamotulski - 6310 zł brutto
  3. Powiat średzki - 6078 zł brutto
  4. Powiat pilski - 6004 zł brutto
  5. Powiat leszczyński - 6003 zł brutto
  6. Powiat kolski - 5977 zł brutto
  7. Powiat kościański - 5932 zł brutto
  8. Konin - 5914 zł brutto
  9. Leszno - 5831 zł brutto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wielkopolska: 10 miast i powiatów w regionie, w których zarabia się najgorzej! [28.03.2024 r.] - Głos Wielkopolski

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto