Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Do Pleszewa zjechali bibliotekarze z całej Polski! Szukali odpowiedzi, aby jeszcze lepiej rozwijać miłość do czytania u dzieci.

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Do Pleszewa zjechali bibliotekarze z całej Polski! Szukali odpowiedzi, aby jeszcze lepiej rozwijać miłość do czytania u dzieci.
Do Pleszewa zjechali bibliotekarze z całej Polski! Szukali odpowiedzi, aby jeszcze lepiej rozwijać miłość do czytania u dzieci. Biblioteka Pleszew
Blisko 60 bibliotekarzy z różnych zakątków Polski przyjechało do Pleszewa na konferencję zorganizowaną przez pleszewską bibliotekę. Wydarzenie pt. „Siła nawyków. Jak zainteresować literaturą dzieci i wspierać w tym ich rodziców?” było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i inspiracji, które pomogą bibliotekarzom jeszcze lepiej rozwijać miłość do czytania u dzieci.

Do Pleszewa zjechali bibliotekarze z całej Polski!

Podczas konferencji w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy Pleszew próbowano odpowiedzieć na pytania: W jaki sposób stworzyć kontakt małego dziecka z książką, aby to przyniosło mu jak najwięcej korzyści rozwojowych ? Jak czytać, aby stała się ona nieodzownym elementem codzienności dziecka i aby chciało doświadczyć kontaktu z nią jak najczęściej ? Oraz jakie sposoby mogą wdrożyć w swej pracy bibliotekarze, aby zaprzyjaźnić dziecko z książką, i jak w ten proces wciągnąć rodziców, dziadków czy opiekunów?

- Do rozmowy o praktycznych rozwiązaniach w promowaniu czytelnictwa wśród dzieci zaproszone zostały znane i cenione osoby ze środowiska edukacji czytelniczej w Polsce: Małgorzata Swędrowska, dr Wanda Matras-Mastalerz, Maria Deskur i Mateusz Świstak - podkreślają przedstawiciele biblioteki z Pleszewa

Wprowadzenie do konferencji stanowiła inspirująca prelekcja pani Małgorzaty Swędrowskiej, autorki książek dla dzieci i wielu publikacji dla dorosłych, która mówiła o tym, jak dorośli mogą wspierać dzieci w nauce czytania, tak by przez całe życie towarzyszyła im lektura dobrych książek.

Jednym z kluczowych punktów programu była prelekcja dr Wandy Matras-Mastalerz, wybitnej ekspertki zakresu terapeutycznej funkcji literatury. Zapoznała ona uczestników konferencji bogatą ofertą metod i form pracy z atrakcyjną książką dla dzieci: multisensoryczną, do czytania zmysłowego, artystyczną czy psychoterapeutyczną.

SuperMoc książek #Tata Też Czyta” w Pleszewie

O wyjątkowej, ogólnopolskiej akcji „SuperMoc książek #Tata Też Czyta”, którą wspierają m.in. muzyk Krzysztof Zalewski oraz sportowiec i prezenter Łukasz „Juras” Jurkowski, mówiła prezeska Fundacji Powszechnego Czytania – Maria Deskur. Opowiedziała o inicjatywie, która ma zachęcić mężczyzn, ze szczególnym naciskiem na ojców, do czytania książek swoim dzieciom. Autorka poradnika „Supermoc książek” podała liczne przykłady pomysłów na to, jak ojcowie, dziadkowie czy opiekunowie mogą czerpać przyjemność ze wspólnego spędzania czasu z książką.

- Konferencja zakończyła się wystąpieniem pisarza, podcastera i edukatora Mateusza Świstaka, od lat współpracującego z bibliotekarzami w całej Polsce. Jego wypowiedź była okazją do podzielenia się refleksjami na temat pracy bibliotekarzy oraz zmian, które zachodzą ostatnich latach w funkcjonowaniu bibliotek. Oferta placówek musi się ciągle zmieniać, poszerzać i obejmować kolejne przestrzenie kulturalne, artystyczne czy edukacyjne, natomiast bibliotekarze są niezwykle otwarci na owe zmiany czy innowacje i bardzo szybko poszerzają swoje umiejętności - relacjonują przedstawiciele biblioteki w Pleszewie.

Konferencja Siła nawyków. Jak zainteresować literaturą dzieci i wspierać w tym ich rodziców? w Pleszewie

Zorganizowanie cyklu wykładów w przestrzeni pleszewskiej biblioteki było również okazją do zaprezentowania bardzo różnorodnych działań pracowników Działu Dziecięcego w promowaniu czytelnictwa wśród najmłodszych z wykorzystaniem np. sensoryki.

Konferencja Siła nawyków. Jak zainteresować literaturą dzieci i wspierać w tym ich rodziców? Zorganizowana została w ramach realizacji projektu czytelniczego „Stacja Biblioteka – pierwszy kurs do świata książek” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pleszew pięknymi ogrodami stoi! Kolejna mieszkanka pochwaliła się ogrodem w telewizji

Pleszew pięknymi ogrodami stoi! Kolejna mieszkanka pochwalił...

FAMOT Pleszew z nową inwestycją! Otwarto nową Halę Montażu Komponentów. Wykonawcą była pleszewska firma Instal Chemik

FAMOT Pleszew z nową inwestycją! Otwarto nową Halę Montażu K...

Tak Pleszew dziękuje nauczycielom. Pedagodzy i dyrektorzy szkół nagrodzeni przez burmistrza Miasta i Gminy Pleszew

Tak Pleszew dziękuje nauczycielom. Pedagodzy i dyrektorzy sz...

13 października 2023 roku w Choczu odbyło się I Wielkopolskie Samorządowe Forum KGW Powiatu Pleszewskiego. Przedsięwzięcie, które cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem - w sali Gminnego Ośrodka Kultury zjawiło się około 200 osób - zorganizowało Wielkopolskie Samorządowe Centrum Rozwoju Wsi w Sielinku, nowa jednostka budżetowa Urzędu Marszałkowskiego

I Wielkopolskie Samorządowe Forum KGW Powiatu Pleszewskiego ...

Czwarte urodziny Zajezdni Kultury w Pleszewie. Urodzinowy koncert Axis Band był prawdziwą petardą

Czwarte urodziny Zajezdni Kultury w Pleszewie. Urodzinowy ko...

Podczas połowinek I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Staszica w Pleszewie na parkiecie szalało 200 młodych osób. Był pociąg, była belgijka i wiele innych. Licealiści bawili się przy najnowszych hitach, jak i nieco starszych przebojach. O odpowiednią temperaturę na parkiecie dbał DJ Mateo

Połowinki 2023 w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława S...

Anna Maria Wesołowska spotkała się w Pleszewie z młodzieżą. Rozmawiała z nimi o zagrożeniach. Sala w Pleszewie pękała w szwach

Anna Maria Wesołowska spotkała się w Pleszewie z młodzieżą. ...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto