Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czym się różni edukacja w Polsce od tej włoskiej?

red.
Nauczyciele ze Stowarzyszenia Edukacja-Młodzież z Pleszewa wzięli udział w projekcie „Gastronomia i Hotelarstwo Aktywność na Rynku Pracy TRIO”.Dzięki temu mieli możliwość odwiedzenia m.in. szkoły hotelarsko-gastronomicznej Instituto Alberghiero w Spoleto. Tam zapoznali się z działalnością placówki,która na co dzień zajmuje się edukacją włoskiej młodzieży i szkoleniem gości z zagranicy.

Wyjazd miał charakter edukacyjny, bowiem kadra nauczycielska zajmuje się przede wszystkim edukacją młodzieży z Centrum Kształcenia i Wychowania Ohp w Pleszewie, która w placówce uczy się m.in. w zawodach kucharz, cukiernik i pracownik pomocniczy obsługi hotelowej.W Centrum uczniowie zdobywają również zawód ogrodnika,krawca, tapicera, murarza - tynkarza, ślusarza, fryzjera czy montera zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie.

- Zależy nam na tym, aby nasza młodzież ucząca się właśnie w tych zawodach miała jak najlepsze warunki jeżeli chodzi o naukę, dlatego też chętnie korzystamy z możliwości, jakie dają unijne projekty. Zagraniczne wyjazdy są jednym z elementów szkolenia nauczycieli,którzy potem zdobytą wiedzę przenoszą na grunt szkolny.Każdy kraj ma inny system edukacji i stawia na coś innego.Dlatego warto, aby uczyć się od siebie na wzajem - uważa Izabela Werner, dyrektor Gimnazjum i Zasadniczej Szkoły Zawodowej prowadzonej przez Stowarzyszenie Edukacja - Młodzież.

Pieczę nad uczestnikami z Pleszewa sprawował profesor Giovanni Martoglio-wykładowca przedmiotów zawodowych z gastronomii, który przybliżył nauczycielom szczegóły pracy placówki i przedstawił wzorce włoskiego szkolnictwa zawodowego

- Jak wiadomo- Włochy słyną z najlepszej kuchni na świecie i ta cieszy się wszędzie ogromnym powodzeniem. Dlatego też tak istotne jest to, żeby nasza młodzież uczyła się jej od najlepszych. I tu rola nauczycieli,którzy też powinni im tę wiedzę przekazać.Wiedza i doświadczenie uczestników projektu, zdobyte w trakcie jego realizacji będą cennym wsparciem w opanowaniu nowych umiejętności i kwalifikacji zawodowych i zmotywują do dalszej nauki języków obcych- dodaje Izabela Werner.

Pobyt nauczycieli biorących udział w projekcie "Gastronomia i Hotelarstwo Aktywność na Rynku Pracy TRIO” był więc dobrą okazją do porównania systemu oświaty,stylu pracy i trybu życia w Polsce oraz we Włoszech i wyciągania wniosków, które staną się pomocne w dalszym rozwoju zawodowym kadry. W ramach zapoznania dziedzictwa kulturowego Włoch - grupa zwiedziła Rzym i Asyż.

Źródło: Stowarzyszenie Edukacja-Młodzież

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto