Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czarnobyl. 35 rocznica katastrofy na Ukrainie. Zobacz zdjęcia z opuszczonej strefy

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Może zainteresuje Cię też:
Porzucona baza wojsk radiotechnicznych. Zobacz nowe zdjęcia [GALERIA]
Może zainteresuje Cię też: Porzucona baza wojsk radiotechnicznych. Zobacz nowe zdjęcia [GALERIA] Pixabay
26 kwietnia 1986 roku w czarnobylskiej elektrowni doszło do największej katastrofy jądrowej w dziejach ludzkości. Wybuch w elektrowni zagroził całej Europie. Również w Polsce odczuliśmy jego skutki.

Chyba każdy, kto żył w tamtych latach, pamięta to, co działo się po katastrofie w elektrowni. Wiele osób na pewno nigdy nie zapomni smaku płynu Lugola, który podawano, aby zniwelować skutki podwyższonego poziomu promieniowania. A to było odczuwalne praktycznie w całej Europie.

Tegoroczną rocznicę tej katastrofy przyćmiewają nieco pożary, które od kilku tygodni dewastują opuszczoną strefę wokół elektrowni.

Nieudany eksperyment zmienił świat

Katastrofa miała miejsce w nocy z 25 na 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku nieudanego eksperymentu doszło do dwóch wybuchów w bloku nr 4 elektrowni im. Włodzimierza Lenina w Czarnobylu. Z płonącego reaktora w atmosferę wydobywały się ogromne ilości promieniotwórczych substancji.

Wybuch uświadomił ludzkości, jak blisko jest od sprowadzenia nuklearnej zagłady. Gdyby sytuacja nie została opanowana, a zrobiono to ogromnym kosztem, Czarnobyl mógł zagrozić całej Europie.

Katastrofa w Czarnobylu - przesiedlono setki tysięcy ludzi

W wyniku katastrofy niezbędne było przesiedlenie blisko 350 tys. osób mieszkających w okolicach elektrowni. Tereny wokół niej do dziś są strefą zamkniętą. Do dziś nie jest też znana dokładna liczba osób, które zmarły z powodu napromieniowania po katastrofie. Bezpośrednio w niej zginęło kilkadziesiąt osób.

Z powodu promieniowania umierali później pracownicy elektrowni oraz strażacy, walczący z pożarem reaktora. Tylko dzięki ogromnemu wysiłkowi tych właśnie strażaków i innych zaangażowanych w opanowanie sytuacji ludzi, nie doszło do kolejnego wybuchu, którego skutki mogły spowodować jeszcze większą katastrofę w całej Europie.

Ogromne dawki promieniowania przyjęli również tzw. likwidatorzy, czyli setki tysięcy osób zaangażowanych w zabezpieczenie strefy.

Radioaktywna chmura nad Polską

Do Polski radioaktywna chmura dotarła dwa dni po katastrofie. Pewnie wiele osób, które żyły w tamtych latach pamięta smak płynu Lugola. Decyzją władz państwowych był on bowiem wydawany dzieciom i młodzieży w województwach, w których odnotowano pierwszy wzrost promieniowania. Następnie akcja została rozwinięta na cały kraj. Początkowo nie było wiadome, co było powodem odnotowanych wzrostów. Katastrofa w Czarnobylu była bowiem ukrywana przez władze sowieckie. Dopiero po pewnym czasie prawda wyszła na jaw.

Zdjęcia z Czarnobyla, Prypeci i innych miejsc w strefie zamkniętej - sprzed pożarów

Może zainteresuje Cię też:
Porzucona baza wojsk radiotechnicznych. Zobacz nowe zdjęcia [GALERIA]

Czarnobyl. 35 rocznica katastrofy na Ukrainie. Zobacz zdjęci...

Miasto widmo z lotu ptaka. Podróż po opuszczonej Prypeci

źródło: RUPTLY

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Czarnobyl. 35 rocznica katastrofy na Ukrainie. Zobacz zdjęcia z opuszczonej strefy - Świdnica Nasze Miasto

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto