Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie wdrażanie ekologicznych rozwiązań zaczęło od siebie. Uczy też tego młodzież

red.
Zima to szczególny okres, bo wtedy cała Polska intensywnie walczy z wszechobecnym smogiem. Pleszew przez lata borykał się z tym problemem i miasto wciąż wdraża nowe rozwiązania, aby zapobiec zanieczyszczaniu powietrza. A to tej walki swoją cegiełkę dokłada Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie. Placówka dawno temu zrezygnowała z tradycyjnego ogrzewania węglowego i zainwestowała w kotłownię gazową. Dzięki temu do atmosfery przedostaje się znacznie mniej szkodliwych substancji. Ponadto młodzież ucząca się w placówce jest cały czas edukowana w kwestii ochrony środowiska. Bierze udział w wielu akcjach ekologicznych, ale i też sama inicjuje działania proekologiczne.

Sprzątanie własnego otoczenia czy regularne porządkowanie przyległego do placówki parku Planty to żadna nowość w CKiW. Od lat młodzież zdaje sobie sprawę, że dbanie o ekologię, to dbanie nie tylko o zdrowie własne, ale i też zwierząt, które przez zanieczyszczanie środowiska cierpią.

- Uświadamianie młodzieży, że dbałość o środowisko to obowiązek nasz wszystkich, to dzisiaj rzecz oczywista. Nasi podopieczni biorą udział nie tylko w znanych z kalendarza obchodach dni ziemi czy sprzątania świata, ale przede wszystkim na co dzień dbają o swoje otoczenie. Idziemy również za światowym trendem i zachęcamy młodzież do tego, aby ograniczała używanie plastiku. I widzimy, że to zaczyna przynosić efekty - wyjaśnia Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

Placówka wdrażanie ekologicznych rozwiązań zaczęła od siebie. Pierwszym etapem była termomodernizacja wszystkich obiektów, które znajdują się na terenie Centrum. Pozwoliło to nie tylko na zmniejszenie kosztów związanych z ogrzewaniem budynków, ale przede wszystkim mniejsze zużycie paliwa. Tym samym obniżyła się też emisja szkodliwych substancji w powietrzu, bo gaz uznawany jest za paliwo przyjazne środowisku. Kolejnym ważnym etapem było zastąpienie starej, nieekologicznej kotłowni - nowymi kotłami na gaz.

- Jeszcze ponad dekadę temu nasze Centrum ogrzewało wszystkie obiekty kotłownią opalaną na miał. Patrząc na to z perspektywy czasu - było to nie tylko nieekologiczne, ale i też logistycznie dość skomplikowane. Konieczne były też ciągłe inwestycje w stare urządzenia, a to było nieopłacalne. Dlatego kiedy tylko pojawiła się taka możliwość- zainstalowaliśmy kotły gazowe. Dziś mogę powiedzieć, że była bardzo dobra decyzja - dodaje dyrektor.

Ekologicznemu podejściu sprzyjają też warsztaty ogrodnicze, które działają na terenie Centrum. Uczniowie w ramach praktyk zawodowych hodują w nich sezonowe warzywa, które potem trafiają na ich stoły. Zajmują się też uprawą roślin ozdobnych, przy okazji zajmując pielęgnacją tych, które rosną na terenie Centrum.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto