Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barwny spektakl "Turska", muzyczne atrakcje i taneczna zabawa. Mieszkańcy gminy Gołuchów świętowali zakończenie żniw

Damian Cieślak
Damian Cieślak
28 sierpnia 2022 roku mieszkańcy gminy Gołuchów podziękowali za tegoroczne zbiory podczas tradycyjnych dożynek. Co działo się w Grodzie Żubra?

Oni nieśli dożynkowy chleb i wieniec

W niedzielę, 28 sierpnia 2022 roku, mieszkańcy gminy Gołuchów wspólnie dziękowali za plony i świętowali zakończenie żniw. Gospodarzami tegorocznych dożynek był wsie: Cieśle, Kajew i Wszołów. To właśnie z tych miejscowości wywodzili się starostwie i asystenci dożynek.

Starostą był 35-letni Łukasz Gadomski z Ciesiel, który wspólnie z żoną oraz rodzicami prowadzi średniej wielkości gospodarstwo rolne, specjalizujące się w produkcji roślinnej. Uprawia ziemniaki, kukurydzę i pszenicę. Mężczyzna jest ojcem 12-letniej Leny. Interesuje się mechanizacją rolnictwa, a swój wolny czas lubi spędzać z rodziną.

Rola starościny przypadła Patrycji Walerowicz z Wszołowa. 33-latka wraz z mężem Danielem prowadzi średniej wielkości gospodarstwo rolne. Hodują bydło opasowe. Uprawiają głównie zboże, kukurydzę oraz ziemniaki. Kobieta jest mamą dwóch córek: 8-letniej Leny i rocznej Mai. Wolny czas lubi spędzać z rodziną.

Jej asystentką była Aldona Wasiewicz z Ciesiel. Pani Aldona i pan Zbigniew prowadzą 10-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji mleka. Zasiewy to głównie kukurydza na kiszonki oraz zboża paszowe. Kobieta jest mamą trójki dzieci: 25-letniego Piotra, 22-letniej Małgorzaty oraz 18-letniej Katarzyny. W wolnych chwilach lubi oglądać filmy przyrodnicze.

Asystentem starosty był 27-letni Dariusz Maćkowiak z Kajewa prowadzący gospodarstwo rolne wspólnie z rodzicami. Hoduje bydło opasowe i trzodę chlewną. Uprawia głównie zboże, kukurydzę i ziemniaki. Wolny czas spędza grając w piłkę nożną.

Starości i ich asystenci przekazali na ręce wójta Marka Zdunka i przewodniczącego Rady Tomasza Pawlaka dożynkowe symbole, czyli chleb upieczony z tegorocznych zbiorów i tradycyjny wieniec. Chwilę później wszyscy częstowali dożynkowym chlebem mieszkańców.

Barwny spektakl „Turska”

Gminne święto plonów rozpoczęła msza św., która o 10.30 została odprawiona w kościele p.w. Wniebowzięcia NMP w Gołuchowie. Drugą część zaplanowano o 15 na terenie Gołuchowskiego Ośrodka Turystyki i Sportu. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, wystawy zdjęć obrazujących jak dawniej wyglądały żniwa, o smaczne ciasta zadbały panie z kół gospodyń wiejskich. Życzenia rolnikom składał wójt Marek Zdunek. Gospodarz gminy mówił również o zrealizowanych inwestycjach i planach na najbliższe miesiące.

Tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentował Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”, który w ubiegłym roku świętował 50-lecie. Obecnie tworzy go około 50 osób. W skład zespołu wchodzą: grupa taneczna, grupa dziecięco-młodzieżowa – tzw. „Małe Tursko” oraz kapela. "Tursko" występuje nie tylko w kraju, ale również za granicą. W dorobku ma już ponad 1300 koncertów. Jest laureatem licznych przeglądów i konkursów folklorystycznych.

od 16 lat

W niedzielę artyści zaprezentowali również tańce ludowe z okolic Turska, Jedlca i Gołuchowa, a także krakowiaka. Pięknie zagrała kapela, a młodzież porwała do tańca zaproszonych gości i mieszkańców. Występ zasłużenie spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem.

Muzyczne święto plonów

Organizatorzy przygotowali dwa koncerty. Dla publiczności zagrali Big Band "Po Godzinach" i Kramska Kapela Podwórkowa. Drugi z wymienionych zespołów propaguje muzykę "podwórkową" o zabarwieniu jazzowym. Posiada pokaźny dorobek artystyczny. Zajmował m.in. pierwsze miejsce na Festiwalu Folkloru Miejskiego w Piotrkowie Trybunalskim w 2016 rok i drugie dwa lata wcześniej. Taka sama lokata przypadła im na 38. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel Folkloru Miejskiego im. Jerzego Janickiego w Przemyślu (2016 rok). Instruktorem muzycznym jest Robert Żurański.

Pierwszej grupy mieszkańcom powiatu pleszewskiego nie trzeba szerzej przedstawiać. Przypomnijmy jednak, że Big Band „Po Godzinach” powstał w 2019 roku. Liderem jest Szymon Wieczorkiewicz, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu na kierunkach: kontrabas klasyczny, kontrabas jazzowy, gitara basowa jazzowa, student kompozycji i aranżacji w zakresie muzyki jazzowej. Wokalistką jest bardzo utalentowana Kornelia Raźniewska, studentka I roku jazzu i wokalistyki estradowej Akademii Muzycznej w Poznaniu, która ma w swoim dorobku wiele nagród w krajowych i międzynarodowych konkursach wokalnych. Managerem i jednym z inspiratorów ciągłego rozwoju zespołu jest trębacz bandu Krzysztof Koszela. Zespół aktualnie działa w ramach Blizanowskiego Stowarzyszenia Kulturalnego przy Domu Kultury w Blizanowie i Zajezdni Kultury w Pleszewie, a w jego składzie nie brakuje również mieszkańców naszego powiatu.

od 16 lat

Wydarzenie zamknęła zabawa taneczna.

Uroczystość prowadzili: Agnieszka Słupianek-Winkowska i Piotr Gulczewski.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dożynki powiatu pleszewskiego 2022 w Nowej Wsi. Po trzech la...

Dożynki powiatu pleszewskiego 2022 w Nowej Wsi. Tłumy bawiły...

Pleszew. Klub Małego i Młodego Ratownika. Młodzi ratownicy złożyli przysięgę i przeszli chrzest bojowy!

Pleszew. Klub Małego i Młodego Ratownika. Młodzi ratownicy z...

Pleszew. Bezwyjazdowy-Odjazdowy Festyn Rodzinny w Kowalewie! Atrakcji dla najmłodszych co niemiara!

Pleszew. Bezwyjazdowy-Odjazdowy Festyn Rodzinny w Kowalewie!...

Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych 2022. "Roztrąbiony" Pleszew na całego. Przez miasto przeszła orkiestra dęta OSP w Kole

Letnia Akademia Instrumentów Dętych Blaszanych 2022. "Roztrą...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto