Akcja „Razem dla życia” po raz trzeci w Pleszewie
Akcja z okazji Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca po raz pierwszy w Pleszewie odbyła się w 2021 roku. Z inicjatywą wyszli ratownicy medyczni, którzy szczególnie zdają sobie sprawę, jak ważna jest umiejętność ratowania ludzkiego życia. Tego dnia niemal 4 tys. pleszewskich przedszkolaków i uczniów oraz zaproszeni goście wykonywali na fantomach serie ucisków oraz oddechów ratowniczych, według zasad określonych w wytycznych Europejskiej Rady Resuscytacji. Minęło 12 miesięcy i akcja została przeprowadzona po raz kolejny, na jeszcze większą skalę! Wzięło w niej udział ponad 5,5 tys. młodych osób.
Dalsza część tekstu pod wideo
Akcja „Razem dla życia” - zobacz materiał wideo

Trzecia edycja odbyła się w piątek, 22 września 2023 roku. W centrum miasta i nie tylko setki młodych osób znów uczyły się ratować ludzkie życie. Na rynku zostało rozstawionych 37 stanowisk do resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Punktualnie o 12 rozpoczęła się trwająca 30 minut symulacja akcji przywracającej czynności życiowe, a po niej szkolenie dla wszystkich chętnych. Tradycyjnie najmłodsi „pompowali” na misiach, a starsi na fantomach. W tym samym czasie nauka pierwszej pomocy była prowadzona także w szkołach i przedszkolach. W akcji wzięło udział około 5,5 tys. osób, w tym ponad 600 na samym rynku.
- Cieszę się, że spotykamy się po raz trzeci przy tak wspaniałej akcji. Z każdą edycją przybywa firm, instytucji, osób, które biorą udział tym przedsięwzięciu, pomagają nam
- mówi Arkadiusz Ptak, burmistrz Pleszewa. W tym roku dołączyła choćby Wielkopolska Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza, z gminy Gizałki dotarła Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza OSP Kolonia Ostrowska-Świerczyna.
- Dużo osób zastanawia się po co jest ta akcja? Po to, żeby edukować dzieci, młodzież, dorosłych na temat pierwszej pomocy. 15 minut temu ktoś w Polsce doznał nagłego zatrzymania krążenia. Takich osób będzie dzisiaj 100, dlatego chcemy pokazać, że trzeba reagować i pomagać, bo od Ciebie i ode mnie zależy ludzkie życie. Mój apel, jako przedstawiciela służb ratunkowych, do państwa jest prosty: nie bójcie się pomagać drugiemu człowiekowi
- podkreśla Dominik Kołaski, ratownik medyczny i wodny.
Kolejne defibrylatory na terenie miasta i gminy Pleszew
Podczas wydarzenia przedstawiciele firmy FAMOT: prezes Mariusz Derbich i zastępca kierownika działu personalnego Rafał Kwiatkowski przekazali kolejne defibrylatory AED, które zostaną rozlokowane na terenie gminy Pleszew. Tym razem sprzęt odebrali sołtysi miejscowości: Bronów, Grodzisko i Rokutów, którym towarzyszyły radne miejskie: Wiesława Gil i Kinga Melka. W każdym przypadku urządzenie zostanie zamontowane na budynku sali wiejskiej. Wkrótce dla mieszkańców tych miejscowości zostaną zorganizowane szkolenia z obsługi defibrylatora. Instytucjom publicznym, szkołom przekazano także specjalne plansze informacyjne z punktami AED. W sumie na terenie miasta i gminy Pleszew jest już 19 tego rodzaju urządzeń.
Przypomnijmy, że za akcję „Razem dla życia" Pleszew otrzymał trzecią nagrodę w konkursie Innowacyjny Samorząd Serwisu Samorządowego PAP w kategorii gmin miejsko-wiejskich.
Polub nas na FB
ZOBACZ RÓWNIEŻ:
XIII Bieg Przemysława w Pleszewie. Ponad 300 zawodników na u...
XIII Bieg Przemysława w Pleszewie. Najlepsi zawodnicy stanęl...
Bieg Przemusia 2023 w Pleszewie. W sportowej zabawie wzięło ...
Równa forma była kluczem do sukcesu! Pierwsza edycja „Królew...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?