ZUS wypłaca wyrównania emerytom. Ci seniorzy dostaną większy przelew! Oto TERMINY wypłat

Mateusz Bąk
Mateusz Bąk
W październiku seniorzy mogą liczyć na wyższy przelew z ZUS. Chodzi o tzw. emerytów czerwcowych, którzy przez okres dziesięciu lat otrzymywali niższe o nawet 300 zł miesięcznie świadczenia. Na czym polegał i kogo dotyczył ten problem? Jakie mogą być wyrównania? Poznajcie szczegóły! Czytaj dalej >>>>>
W październiku seniorzy mogą liczyć na wyższy przelew z ZUS. Chodzi o tzw. emerytów czerwcowych, którzy przez okres dziesięciu lat otrzymywali niższe o nawet 300 zł miesięcznie świadczenia. Na czym polegał i kogo dotyczył ten problem? Jakie mogą być wyrównania? Poznajcie szczegóły! Czytaj dalej >>>>>Jacek Smarz
Udostępnij:
W październiku seniorzy mogą liczyć na wyższy przelew z ZUS. Chodzi o tzw. emerytów czerwcowych, którzy przez okres dziesięciu lat otrzymywali niższe o nawet 300 zł miesięcznie świadczenia. Na czym polegał i kogo dotyczył ten problem? Jakie mogą być wyrównania? Poznajcie szczegóły!

ZOBACZ: ZUS Poradnik dla emeryta - Ile wyniesie moja emerytura?

Będą wyrównania za czerwcowe emerytury

Na czym polegał problem emerytur czerwcowych? Przez ostatnie dziesięć lat osoby, które składały wnioski o emeryturę w czerwcu, dostawały niższe świadczenia o nawet 200-300 zł. Ich składki i kapitał początkowy były bowiem waloryzowane jedynie wskaźnikiem rocznym, natomiast osoby wnioskujące o emeryturę w pozostałe miesiące korzystały zarówno z waloryzacji rocznej, jak i kwartalnej.

- Nasze wyliczenia wskazują, że na dotychczasowych zasadach emerytura czerwcowa byłaby niższa od majowej o ok. 5 proc. oraz o 12 proc. od lipcowej. Daje to nawet kilkaset złotych miesięcznie, w zależności od wysokości emerytury - podkreśla prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Polecamy

ZUS na nowo przeliczy emerytury

Nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych zatwierdził już prezydent Andrzej Duda. Po likwidacji tzw. pułapki czerwcowej osobom, które składały wnioski emerytalne w czerwcu (w latach 2009-2019), ZUS będzie przeliczać emerytury z uwzględnieniem obu wskaźników waloryzacji.

- Zmiana przepisów obejmuje także emerytury przyznane w czerwcu 2021 roku i renty rodzinne przyznane po członkach rodziny, którzy zmarli po 31 maja tego roku. Nie ma przy tym znaczenia, czy ZUS przyznał emeryturę na wniosek ubezpieczonego czy z urzędu, czyli bez wniosku, po rencie z tytułu niezdolności do pracy – informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Polecamy

Kiedy wyrównania? Oto TERMINY wypłat
Poszkodowani emeryci mogą liczyć na rekompensatę. Wyrównania wypłacane są już w w tym miesiącu. Pierwsze przelewy miały miejsce 1 i 5 października. Kolejne zaplanowano na:

  • 6 października,
  • 10 października,
  • 15 października,
  • 20 października.

Polecamy

Wyrównania nie dla wszystkich

Nie wszyscy jednak otrzymają dodatkowe pieniądze. O wyrównanie dla wszystkich poszkodowanych emerytów wnioskował Senat. Takich osób jest ponad 120 tys. Sejm nie zgodził się jednak na takie rozwiązanie m.in. z uwagi na duże koszty. Rekompensaty dostaną jedynie tegoroczni czerwcowi emeryci. Co ważne, nie trzeba w tej sprawie składać wniosków.

– Zgodnie z ustawą osobom, którym zostały przyznane emerytury w czerwcu tego roku, świadczenia te zostaną przeliczone z urzędu, z uwzględnieniem ustawowych zmian - w terminie 30 dni od dnia wejścia w życie przepisów. Oznacza to, że osoby te nie będą musiały składać wniosku o przeliczenie wysokości emerytury. Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r. – wyjaśnia rzecznik Krystyna Michałek

źródło: zus.pl, radiozet.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: ZUS wypłaca wyrównania emerytom. Ci seniorzy dostaną większy przelew! Oto TERMINY wypłat - Toruń Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie