MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W Kaliszu zapadł wyrok w sprawie nastolatków, którzy skatowali bezdomnego

Ewelina Samulak-Andrzejczak, Bartłomiej Hypki
Przed Sądem Okręgowym w Kaliszu w piątek, 22 marca zapadł wyrok w sprawie dwóch nastolatków, którzy skatowali bezdomnego w pustostanie w miejscowości Zacharzew koło Ostrowa Wielkopolskiego. Sąd uznał ich winnych zabójstwa mężczyzny. Alan O. usłyszał wyrok 15 lat pozbawienia wolności. Natomiast Alan D. ma spędzić w więzieniu 13 lat.

Do zdarzenia doszło w nocy z 11 na 12 października 2022 roku na terenie jednego z pustostanów w miejscowości Zacharzew koło Ostrowa Wlkp. Policję zawiadomiono, że w budynku znajdują się zwłoki mężczyzny. Ustalono, że to 60-letni bezdomny mężczyzna. Przeprowadzona sekcja wykazała, że mężczyzna został zamordowany.
W tej sprawie zatrzymano dwóch wówczas 18-letnich mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego. Tłumaczyli, że feralnej nocy wspólnie pili alkohol. Potem jeździli po mieście na rowerach i kręcili filmiki, które potem chcieli umieścić w internecie. Pojechali do pustostanu i tam pobili bezdomnego.

Przed sądem nie przyznali się do zabójstwa

Prokuratura oskarżyła Alana O i Alana D. o zabójstwo z zamiarem ewentualnym.

- Działając wspólnie i w porozumieniu, zadali mężczyźnie nieokreśloną ilość ciosów rękoma oraz nieokreśloną ilość kopnięć oraz uderzeń drewnianym kołkiem i rozbili na głowie dwie butelki szklane po piwie powodując u niego rozległe obrażenia ciała, które skutkowały śmiercią mężczyzny - mówił prokurator Adam Jarych.

Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Okręgowym w Kaliszu w grudniu ubiegłego roku. Obaj przyznali się do pobicia, ale nie do zabójstwa. Tłumaczyli, że w budynku doszło do szarpaniny.

Czytaj więcej:

Wyrok w sprawie dwóch nastolatków

W piątek, 22 marca w Sądzie Okręgowym w Kaliszu zapadł wyrok w sprawie mężczyzn. Alan O. usłyszał wyrok 15 lat pozbawienia wolności. Natomiast Alan D. ma spędzić w więzieniu 13 lat.

- Oskarżeni widząc w jakim stanie znajduje się pokrzywdzony musieli niewątpliwie uświadomić sobie, iż kontynuowanie agresywnego i niezwykle brutalnego działania doprowadzić może do jego zgonu. Nie zaprzestali go jednak, nie wezwali pogotowia lub innych służb, pozostawili Waldemara P. w pustostanie zarośniętym roślinnością, w miejscu do którego dostęp był znacznie ograniczony. Uniemożliwili tym samym udzielenie mu pomocy przez osoby trzecie – uzasadniała sędzia Anna Zawiślak. - Oskarżeni w chwili czynu dopiero co przekroczyli próg pełnoletności. Wymierzając karę młodocianemu sprawcy Sąd nie może orzec kary dożywotniego pozbawienia wolności. I musi bo takie są wytyczne kierować się tym, aby sprawcę wychować. I właśnie wzgląd i nacisk na kwestie wychowawcze legł u podstaw wymiaru kary – dodała.

Obrońcy chcieli wyroków niższych dla oskarżonych. Obrońca Alana D. zapowiedziała apelację.

- W naszej ocenie powinno dojść tutaj do zmiany kwalifikacji prawnej w stosunku do mojego mandanta na przestępstwo pobicia. Wnosiliśmy tutaj o karę 2 lat pozbawienia wolności, dlatego też zapowiadamy apelację – powiedziała po ogłoszeniu wyroku adwokat Katarzyna Necel-Stempin.

- Sąd podzielił optykę prokuratora w zakresie przyjętej kwalifikacji. Natomiast nie uwzględnił finalnego wniosku w zakresie wymiaru kary 25 lat pozbawienia wolności. Prokurator aktualnie konstruuje wniosek o sporządzenie uzasadnienia tego orzeczenia i po zapoznaniu się z pisemnymi motywami sądu dokona oceny w zakresie ewentualnego kierowania środków zaskarżenia odnośnie tego orzeczenia – mówi z kolei prokurator Maciej Meler, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Ostrowie Wielkopolskim.

Oskarżonych nie było w sądzie w dniu ogłoszeniu wyroku. Wyrok nie jest prawomocny.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto