Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmarł Kazimierz Kulka, wieloletni dyrektor szkoły i Honorowy Obywatel Gminy Dobrzyca

Damian Cieślak
Damian Cieślak
pixabay - zdjęcie ilustracyjne
W wieku 95 lat zmarł Kazimierz Kulka. Przez 29 lat kierował Szkołą Podstawową w Dobrzycy. W 2008 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela gminy.

Zmarł Kazimierz Kulka, wieloletni dyrektor szkoły i Honorowy Obywatel Gminy Dobrzyca

Smutna wiadomość z gminy Dobrzyca. 26 grudnia 2022 roku zmarł Kazimierz Kulka, dyrektor senior, który w latach 1961-1990 kierował Szkołą Podstawową w Dobrzycy. Za swoją pracę był doceniany i wyróżniany. Otrzymał m.in. nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, Brązowy oraz Złoty Krzyż Zasługi. 29 sierpnia 2008 roku Rada Gminy nadała mu zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dobrzyca. Był również pełnomocnikiem Zarządu Gminy Dobrzyca ds. uzależnień.

Kazimierz Kulka najpierw pełnił funkcję kierownika, a później dyrektora placówki oświatowej w Dobrzycy. Gdy zaczynał pracę szkoła mieściła się w trzech budynkach: przy ul. Pleszewskiej, Parkowej i w budynku przejętym od p. Kulińskiego. Było zaledwie 8 sal lekcyjnych. Pracowało 12 nauczycieli i kierownik. W listopadzie 1965 r. szkoła zajęła dodatkowo 4 pomieszczenia w dobrzyckim pałacu. Kazimierz Kulka od początku czynił starania o budowę nowej szkoły. Skutecznie. Akt erekcyjny wbudowano w październiku 1968 roku, a już w styczniu 1971 roku komisja techniczna odebrała budynek szkolny. 15 stycznia odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Pedagogicznej. Dwa lata później w 500. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika placówce nadano imię polskiego astronoma.

Wieloletni dyrektor odszedł w wieku 95 lat. Msza żałobna odbędzie się w czwartek o 11 w kościele p.w. św. Tekli w Dobrzycy.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Gizałki uczciły pamięć bohaterów Powstania Wielkopolskiego. ...

Pleszewianie oddali hołd bohaterom w 104. rocznicę wybuchu P...

Uroczystość oficjalnego przejęcia władzy przez pleszewską Radę Ludową, połączone z zawieszeniem na ratuszu (wejście główne wówczas od strony południowej) polskiego godła narodowego. Pleszewskim powstańcom wręczono sztandar z napisem: Pleszewski Pułk Strzelców oraz przyjęto przysięgę od nowych ochotników. W trakcie uroczystości odśpiewane zostały: Mazurek Dąbrowskiego oraz Rota, a okolicznościowe przemówienie wygłosił Przewodniczący Rady Ludowej, ks. Kazimierz Niesiołowski. Manifestacje i patriotyczne msze święte odbywały się również w innych miejscowościach powiatu. Trzy dni wcześniej, 3 stycznia, na posiedzeniu Rady Ludowej wybrano polskie władze: burmistrza Stefana Karczewskiego, starostę Artura Szenica i ppor. Ludwika Bociańskiego jako komendanta wojskowego. 

Przejdź dalej i sprawdź szczegóły --->

105. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przeczytajc...

Świąteczna sesja zdjęciowa czytelników pleszewskiej bibliote...

Świąteczne muzykowanie z Gołuchowską Grupą Wokalną

Wychodzić marzenia i to dosłownie! Franciszek Pawłowski w drodze po olimpijskie złoto. Pójdzie śladem Korzeniowskiego i Tomali?

Wychodzić marzenia i to dosłownie! Franciszek Pawłowski w dr...

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto