Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zebranie wiejskie w Gizałkach. Jakie tematy poruszono podczas spotkania? Co w największym stopniu interesowało mieszkańców?

Damian Cieślak
Trwają zebrania wiejskie w gminie Gizałki. 24 lutego 2020 r. wójt Robert Łoza spotkał się z mieszkańcami Gizałek.

W świetlicy wiejskiej pojawiło się około 30 osób. Zebranie otworzył Zbigniew Swędrowski. Gospodarz miejscowości podsumował ubiegłoroczne dokonania i wydarzenia, które miały miejsce w sołectwie. - Wygraliśmy Turniej Wsi. Nagrodę przeznaczyliśmy na skromny piknik dla uczestników tej zabawy i strażaków. Zorganizowaliśmy festyn rodzinny. Były mikołajki, na które zostały zaproszone wszystkie dzieci. W grudniu również doszedł do skutku wyjazd na jarmark bożonarodzeniowy - wymieniał sołtys. Zbigniew Swędrowski podkreślał bardzo owocną współpracę z organizacjami wiejskimi, czyli m.in. KGW i OSP.

Dzielnicowy sierż. szt. Grzegorz Szymczak przestrzegał mieszkańców przed oszustami, zwłaszcza internetowymi oraz uczulał na kwestię parkowania na chodnikach. - Jeżeli decydujemy się zatrzymać pojazd w takim miejscu, musimy pamiętać, że szerokość chodnika pozostawiona dla pieszych musi być taka, by samochód nie utrudniał im ruchu i nie może być mniejsza niż 1,5 metra - podkreślał. Wójt Robert Łoza przedstawił inwestycje zrealizowane w ubiegłym roku oraz zaprezentował plany na najbliższe miesiące.

Co z salą przy ulicy Kolejowej?

W Gizałkach dobiega końca budowa sali sportowej i infrastruktury dydaktycznej przy szkole. W związku z tym do zagospodarowania będzie sala gimnastyczna znajdująca się przy ulicy Kolejowej. Jakie pomysły na wykorzystanie budynku przylegającego do świetlicy wiejskiej ma gospodarz gminy? - Na ten moment wygrywa koncepcja zakładająca pozyskanie środków na urządzenie Dziennego Domu Pobytu dla seniorów, Troszkę coś w tym stylu, co jest w Tomicach, tylko w poszerzonym zakresie - wyjaśnia wójt. - To będzie takie miejsce, gdzie starsze osoby będą mogły przyjść, porozmawiać, wypić kawę, pograć w karty, skorzystać z rehabilitacji czy gimnastyki korekcyjnej - dodaje.

Śmieci i wyścigi

Najwięcej zapytań mieszkańców dotyczyło gospodarki odpadami komunalnymi. Co wpływa na cenę śmieci? Jak przebiega proces ważenia? - m.in. takie pytania do gospodarza gminy kierowały osoby obecne na zebraniu. Robert Łoza podkreślał, że spośród wszystkich gmin jarocińskiego porozumienia, to w Gizałkach obowiązuje najniższa stawka - 13 zł od osoby. - Wiem, że to jest drogo, ale w porównaniu z innym samorządami nie ma tragedii - wyjaśniał. Wójt zachęcał mieszkańców do dokładnego sortowania śmieci. - Już przeprowadzamy kontrolę. Nie chcemy karać ludzi , tylko wskazać, co jest robione dobrze, a co źle - mówił.

Gospodarka odpadami to nie jedyny problem. - Ulica Szkolna zamieniła się w tor wyścigowy. Młodzież szaleje quadami, motocyklami i samochodami. Może warto zamontować muldy zanim dojdzie do tragedii? - proponował jeden z mieszkańców. - Możemy rozważyć progi zwalniające w jednym czy dwóch miejscach, ale musimy skonsultować się z mieszkańcami tego rejonu Gizałek, bo to dla nich będzie uciążliwe - odpowiadał wójt Robert Łoza. Sołtys Zbigniew Swędrowski zobowiązał się zorganizować zebranie, na którym lokalna społeczność będzie miała okazję wypowiedzieć się w tej sprawie.

Co robić, gdy zgubimy dokumenty?

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto