Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Zaproponowane warianty są nie do przyjęcia". Projekt KDP budzi wielkie kontrowersje. Konsultacje z mieszkańcami już w przyszłym tygodniu

Damian Cieślak, Ewelina Samulak-Andrzejczak
archiwum nasze miasto - zdjęcie ilustracyjne
Nie wyobrażam sobie, by biblioteka czy Zajezdnia albo bloki w Taczanowie Drugim zniknęły z powierzchni ziemi - mówi burmistrz miasta i gminy Pleszew Arkadiusz Ptak. Projekt linii Kolei Dużych Prędkości budzi równie duże kontrowersje. Konsultacje z mieszkańcami już w przyszłym tygodniu.

Projekt linii Kolei Dużych Prędkości budzi sporo kontrowersji

Od kilku lat w Polsce trwają prace nad budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Powstać ma nowe lotnisko i sieci linii kolejowych, z ruchem pasażerskim, przewidzianym nie tylko dla Kolei Dużych Prędkości (KDP): do 350 km/h, ale także dla ruchu regionalnych ekspresów mogących rozwijać prędkość do 160 km/h. Przez nasz powiat ma przebiegać linia nr 85 Sieradz – Kalisz – Pleszew - Poznań. Zaproponowane warianty tras budzą coraz większe zaniepokojenie zarówno mieszkańców, jak i wójtów oraz burmistrzów. Gospodarz Czermina już na przełomie lutego i marca organizował spotkania z lokalną społecznością.

- Niektórzy mówią, że sprzedadzą ziemię i będą mieć spokój. Nie do końca dociera do nas, że tego hektara ziemi czy gospodarstwa nikt nie kupi, bo ta trasa wcale nie musi iść przez daną działkę, ale jak pójdzie obok to ten dom czy gospodarstwo nie będzie nic warte. Nikt nie będzie chciał mieć w odległości kilkudziesięciu metrów pociągu pędzącego z prędkością 350 km/h. Wartość niektórych gospodarstw może spać do zera i wpłynie to negatywnie na całą gminę. Te spotkania informacyjne są po to, żeby otworzyć nam oczy na to, co może nas czekać - podkreślał wówczas Sławomir Spychaj.

Jeszcze wcześniej o swoich obawach mówili mieszkańcy gminy Dobrzyca. Zaniepokojenie wyrażała społeczność miasta i gminy Pleszew, o czym na wspomnianym zebraniu w Czerminie opowiadała radna miejska Renata Garsztka.

W pierwszych miesiącach 2022 roku w grze było jeszcze 8 propozycji tras. Tę liczbę zredukowano już do czterech. Spośród nich zostanie wyłoniona jedna, która będzie realizowana. Wszystkie przebiegają przez powiat pleszewski i bezpośrednio dotykają czterech gmin: Czermin, Dobrzycę, Gołuchów oraz MiG Pleszew.

Burmistrz Arkadiusz Ptak w mediach społecznościowych zamieszcza mapki obrazujące warianty przebiegu linii KDP i to, co "zmiatają" one z powierzchni ziemi.

- Kolej to rozwój. Nie mam nic przeciwko, aby ta linia przebiegała przez gminę Pleszew, ale nie w takim kształcie, jaki zaproponowano. Te warianty są nie do przyjęcia. Nie możemy pozwolić, by zburzono naszą gminę, by ludzie stracili swoje domy, a przedsiębiorcy firmy. Każda z propozycji przebiegu nie bierze pod uwagę strat, jakie wyrządzi. Nie wyobrażam sobie np. by zniknęła z powierzchni ziemi nasza biblioteka, Zajezdnia, bloki w Taczanowie Drugim, nowo wybudowane budynki na 70 Pułku Piechoty, ogródki działkowe, a Prokopów był dosłowne przecięty na pół, a może w ogóle przestałby istnieć, ponieważ linia zabiera też grunty wokół torów - mówi gospodarz Pleszewa.

Burmistrz wspólnie z radnymi i sołtysami brał udział w spotkaniu online z przedstawicielami CPK, ale bardzo szybko tę konferencję postanowił zakończyć. - Uznałem, że to spotkanie nie ma sensu. Argumentów przedstawicieli CPK i projektantów powinni wysłuchać wszyscy zainteresowani, czyli mieszkańcy. Burmistrz i radni to także mieszkańcy gminy Pleszew, dlatego swoje zdanie wyrażę zatem na konsultacjach, które odbędą się 22 września.

Konsultacje już w przyszłym tygodniu

W przyszłym tygodniu organizowane są konsultacje dla mieszkańców z przedstawicielami CPK w każdej z wyżej wymienionych gmin. Przypominamy terminy spotkań w powiecie pleszewskim:

  • 21 września 2022 roku (środa) – godz. 16.30 – Dobrzyca – Gminne Centrum Kultury, ul. Koźmińska 10;
  • 22 września 2022 roku (czwartek) – godz. 16.30 – Czermin – Ośrodek Kultury w Czerminie;
  • 22 września 2022 roku (czwartek) – godz. 19.30 – Pleszew – hala sportowa ZSP nr 3, ul. Bolesława Krzywoustego 4;
  • 27 września 2022 roku (wtorek) – godz. 17.00 – Gołuchów – sala wiejska w Krzywosądowie.

Burzliwie w sąsiednim powiecie

Konsultacje odbywają się już w sąsiednim powiecie. W środę, 14 września, w hali OSRiR w Kaliszu uczestnicy spotkania jasno wyrazili swoje stanowisko wobec inwestycji. Nie zgadzają się na żaden z proponowanych przez Centralny Port Komunikacyjny wariantów. Hala była wypełniona po brzegi. Już na początku słychać było gwizdy i okrzyki "Nie dla szybkiej kolei". O swoje domy boją się m.in. mieszkańcy osiedli Rypinek, Piwonice Szczypiorno i sołectwa Sulisławice, ale nie brakowało też mieszkańców innych regionów. Do Kalisza zjechały też zorganizowane grupy protestujących z Błaszek czy Mazowsza.

- Państwo projektanci wzięli mapę i zrobili sobie torowisko. Nie myśląc, w których miejscach są zbudowane domy, w których idą linie gazowe, wodne i energetyczne. Państwo wzięli karteczkę i narysowali linie nie myśląc o mieszkańcach tych tras. Dlaczego te warianty są tak niekorzystne? - pytała jedna z mieszkanek Kalisza.

Kiedy przedstawiciele CPK starali się prezentować plany inwestycji - w tym poszczególne warianty, które biegną przez Kalisz - słychać było tylko głosy sprzeciwu.

- Linia Sieradz – Poznań jest linią dedykowaną wyłącznie do przewozów pasażerskich. Jest też tak pomyślana, że mogą z niej korzystać przewozy regionalne. Pomiędzy składami, które będą się poruszały z największą prędkością z Poznania do CPK i Warszawy - jeśli będzie to uzasadnione i wyjdzie nam to z analiz tzw. przepływów pasażerskich - to te najszybsze składy będą się zatrzymywały w największych miastach, m.in. w Kaliszu, bo wiemy, że jest tutaj jest ogromny potencjał przewozowy - powiedział Krzysztof Smardzewski, przedstawiciele Spółki BBF.

Obecnie prace nad szybką koleją są na etapie tzw. studium techniczno-ekonomiczno- środowiskowym, które według przedstawicieli CPK ma dać odpowiedź, który z wariantów jest najbardziej optymalny.

- Bardzo istotnym głosem w tej analizie jest Państwa głos. Uwagi można zgłaszać nam w jakikolwiek sposób czy to drogą mailową czy poprzez ankietę na stronie internetowej lub formularz papierowy - mówił Krzysztof Smardzewski. I uczestnicy spotkania ten głos wyrazili. Większość była przeciwna wszystkim wariantom. Byli też tacy, którzy poszukiwali najmniej kolizyjnych rozwiązań.

Z informacji przedstawionych przez CPK wynika, że w pierwszym kwartale przyszłego roku zostanie wyłoniony wariant, który najprawdopodobniej będzie dalej procedowany. Formalnie i fizycznie według zakładanego harmonogramu inwestycja może rozpocząć się w 2027 roku.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Śladami Olędrów. Sprawdzali, co kryje w sobie Puszcza Pyzdrska

Gmina Pleszew. Uderzył i uciekł, po czym... zrobił to ponown...

Trwają XXI Dni Ogrodnika - Targi Międzynarodowe w Ośrodku Ku...

W bogatych zbiorach Jana Zbigniewa Haina znajduje się mnóstwo ciekawych zdjęć z historii Pleszewa. Tym razem przenosimy się m.in. do lat 70. i 90. ubiegłego wieku. W galerii zamieściliśmy fotografie pleszewskich młynów i zakładów zbożowych

Unikatowe zdjęcia z historii Pleszewa. Pleszewskie młyny w d...

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto