18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

XI Ogólnopolski Konkurs "Sprawny w zawodzie - bezpieczny w pracy"

RED
Konkurs "Sprawny w zawodzie - bezpieczny w pracy"
Konkurs "Sprawny w zawodzie - bezpieczny w pracy" Grzegorz Kowalski CKiW OHP w Pleszewie
Finał XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu "Sprawny w zawodzie - bezpieczny w pracy" za nami. Podczas uroczystości 20 -lecia Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, Komendant Główny OHP Marian Najdychor wręczył zwycięzcom nagrody.

W środę 14 maja 2014 r. w Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, w trakcie uroczystości obchodów 20-lecia pleszewskiej placówki, Komendant Główny OHP Marian Najdychor dokonał uroczystego zakończenia części finałowej XI edycji Konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” w zawodzie cukiernika. Laureaci zmagań cukierniczych odebrali z rąk Komendanta Głównego OHP nagrody.

Głównym celem konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” było umożliwienie młodzieży sprawdzenia poziomu ich przygotowania do zewnętrznych egzaminów kwalifikacyjnych, zaś kadrze – okazji do przedstawienia efektów pracy dydaktyczno-wychowawczej. Jego uczestnikami byli uczniowie ostatnich klas zasadniczych szkół zawodowych oraz ostatniego roku rzemieślniczej nauki zawodu. Dopuszczało się również możliwość wzięcia udziału – ze względu na fakt, iż rywalizacja w zawodzie cukiernika odbywała się po raz pierwszy – gimnazjalistów kończących w bieżącym roku przygotowanie zawodowe w formie przyuczenia do wykonywania określonej pracy w zawodzie cukiernika.

Etap finałowy Konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” w zawodzie cukiernika, który odbył się na bazie warsztatów gastronomicznych Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, rozpoczął się w poniedziałek. W części finałowej wzięły udział dwuosobowe zespoły reprezentujące 14 Wojewódzkich Komend OHP. Drużyny te okazały się bezkonkurencyjne najpierw podczas eliminacji w macierzystych jednostkach organizacyjnych OHP, a następnie w eliminacjach wojewódzkich.

W etapie centralnym uczestnicy zmagań konkursowych zdawali egzamin składający się z dwóch części: teoretycznej i praktycznej. Najpierw młodzież przystąpiła do egzaminu teoretycznego (pisemnego). Polegał on na rozwiązaniu testu zamkniętego składającego się z 25 pytań jednakowych dla wszystkich uczestników. Każdy zespół mógł uzyskać na tym etapie maksymalnie 25 punktów. Po zmaganiach pisemnych drużyny przystąpiły do części praktycznej. Ta część egzaminu, trwająca aż trzy godziny, była wyżej punktowana. Każdy zespół miał szansę uzyskać nawet 46 punktów. Ocenie podlegało nie tylko wykonanie regulaminowego deseru – tortu śmietankowego z owocami i czekoladą, ale również umiejętność zorganizowania i przygotowania stanowiska roboczego, umiejętność odczytywania dokumentacji i rozumienia instrukcji roboczej, sprawność organizacyjna i współpraca z partnerem w toku realizacji zadań, jakość i ilość wykonanej pracy, oszczędność i poprawność przygotowania materiałów pomocniczych do wykonania zadania, estetyka i porządek na stanowisku pracy, znajomość i stosowanie przepisów BHP, zgodność wykonanej pracy z zadanym tematem, a także umiejętność prezentowania wykonanej pracy. O kolejności miejsc w konkursie decydowała suma punktów uzyskana przez zespół w części teoretycznej i praktycznej. Nad prawidłowym przebiegiem Konkursu „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” czuwała specjalnie powołana Komisja Główna Konkursu, której przewodniczył Dyrektor Biura Edukacji i Organizacji Jednostek Opiekuńczo-Wychowawczych OHP Sławomir Męcina. Zmaganiom młodych cukierników podczas etapu centralnego przyglądała się natomiast komisja konkursowa III etapu, której przewodniczącym był Dyrektor Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie Krystian Piasecki.

Rywalizacja zespołów biorących udział w etapie finałowych stała na wysokim poziomie i była niezwykle wyrównana. Różnice pomiędzy czołowymi ekipami były niewielkie. Zwycięzcami zostali: Karolina Semeran i Magdalena Paluszek z Dolnośląskiej WK. Tuż za nimi, ze strata 1 punktu, uplasowali się: Magdalena Sak i Piotr Żurowski z Podkarpackiej WK. Trzecie miejsce, ze stratą zaledwie 0,5 pkt do drugiej lokaty, zajęli: Anna Pawlicka i Dawid Wypyski z Wielkopolskiej WK.

Warto również zaznaczyć, że zespoły reprezentujące Wojewódzkie Komendy OHP w etapie centralnym brały udział nie tylko w zmaganiach konkursowych. W czasie wolnym młodzież wraz z opiekunami odwiedziła Muzeum Piekarnictwa, gdzie zapoznała się z wielopokoleniowymi tradycjami rodziny Vogtów w dziedzinie wypieków chleba i ciast oraz obejrzała znajdującą się tam ekspozycję pamiątek. Wszyscy mogli udać się również na nowoczesny Park Wodny „Planty” sąsiadujący z pleszewskim Centrum. Ponadto w środę uczestnicy wzięli udział w uroczystych obchodach 20-lecia Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie.

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected]

Wiadomości z Twojego miasta prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
Prześlij nam swój artykuł lub swoje zdjęcia.
Organizujesz imprezę? Poinformuj nas!

pleszew.naszemiasto.pl Dołącz do naszej społeczności na Facebooku!

od 7 lat
Wideo

Krzysztof Bosak i Anna Bryłka przyjechali do Leszna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto