MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wszystko (niemal) jasne! Oni powalczą o fotele wójtów i burmistrzów w powiecie pleszewskim

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Poznaliśmy kandydatów, którzy w powiecie pleszewskim będą ubiegali się o fotele wójtów i burmistrzów
Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia 2024 roku. Poznaliśmy kandydatów, którzy w powiecie pleszewskim będą ubiegali się o fotele wójtów i burmistrzów Łukasz Kaczanowski/Polska Press
Wszystko (niemal) jasne! 14 marca o 16 upłynął termin zgłaszania kandydatów na wójtów i burmistrzów w wyborach samorządowych. W powiecie pleszewskim gotowość startu wyraziło 12 osób. Wiemy już, że po raz pierwszy na czele gminy stanie kobieta. Zacięta walka szykuje się w Dobrzycy i Gołuchowie. Na przeciwnym biegunie Czermin i Pleszew, gdzie Arkadiusz Ptak i Sławomir Spychaj nie doczekali się rywali.

Wszystko jasne! Oni powalczą o fotele wójtów i burmistrzów w powiecie pleszewskim

Na przełomie lat 80/90 w Polsce zaszły duże zmiany. Jedną z najważniejszych było przywrócenie obywatelom samorządności. 27 maja 1990 roku odbyły się pierwsze całkowicie wolne i demokratyczne wybory po II wojnie światowej, wybory do rad gmin. Od tego momentu minęły blisko 34 lata. W tym okresie nie zdarzyło się, by w powiecie pleszewskim w fotelu wójta bądź burmistrza zasiadała kobieta. Wszystko zmieni się 7 kwietnia. Wówczas dowiemy się, czy gminą Chocz pokieruje Anna Kruk-Wróblewska czy Magdalena Marciniak. Pierwsza z pań to przewodnicząca Rady Miejskiej w obecnej kadencji. Jej rywalka - sekretarz gminy i zastępczyni dotychczasowego burmistrza Mariana Wielgosika, któremu choroba uniemożliwiła ubieganie się o reelekcję.

Wśród kandydatów jest jeszcze jedna kobieta. Ilona Swędrowska zdecydowała się rzucić wyzwanie Robertowi Łozie. Stawką tego pojedynku jest fotel wójta gminy Gizałki.

Schedę po Marku Zdunku chcą przejąć: przewodniczący Rady Gminy Gołuchów Tomasz Pawlak, radny i przewodniczący Klubu Radnych Niezależnych Tomasz Karoń oraz radny powiatowy Andrzej Biesiada. Trzech kandydatów jest również w gminie Dobrzyca. Do duetu z ostatnich wyborów, czyli Jarosława Pietrzaka i Artura Wieczorka dołączył Tomasz Patera. Kto zwycięży? Obecny burmistrz, sołtys Lutyni czy może radny i gospodarz sołectwa Nowy Świat?

Rywali na ten moment - zgłoszenie jest jeszcze możliwe wyłącznie w tych gminach, w których nie ma żadnego lub został zgłoszony tylko jeden kandydat, komitety mają na to pięć dni - nie doczekali się burmistrz Pleszewa Arkadiusz Ptak i wójt gminy Czermin Sławomir Spychaj.

Kandydatki na burmistrza gminy Chocz:

 • Anna Kruk-Wróblewska, 49 lat, Komitet Wyborczy Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Chockiej „Nasz Dom”;
 • Magdalena Marciniak, 42 lata, Komitet Wyborczy Wyborców „Dla Dobra Gminy Chocz”.

Kandydat na wójta gminy Czermin:

 • Sławomir Spychaj, 60 lat, Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe.

Kandydaci na burmistrza gminy Dobrzyca:

 • Tomasz Patera, 43 lata, Komitet Wyborczy Wyborców Mieszkańcy Gminy Dobrzyca;
 • Jarosław Pietrzak, 55 lat, Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe;
 • Artur Wieczorek, 59 lat, Komitety Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość.

Kandydaci na wójta gminy Gizałki:

 • Robert Łoza, 59 lat, Komitet Wyborczy Wyborców Razem dla Gminy Gizałki;
 • Ilona Swędrowska, 46 lat, Komitet Wyborczy Wyborców Gmina Gizałki Nasze Wspólne Dobro.

Kandydaci na wójta gminy Gołuchów:

 • Andrzej Biesiada, 53 lata, Komitet Wyborczy Wyborców Twój Głos w Samorządzie;
 • Tomasz Karoń, 33 lata, Komitet Wyborczy Wyborców Niezależni dla Gminy Gołuchów 2024;
 • Tomasz Pawlak, 42 lata, Koalicyjny Komitet Wyborczy Trzecia Droga Polska 2050 Szymona Hołowni - Polskie Stronnictwo Ludowe.

Kandydat na burmistrza miasta i gminy Pleszew:

 • Arkadiusz Ptak, 47 lat, Komitet Wyborczy Miłośnicy Ziemi Pleszewskiej.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Dzień Kobiet w Pleszewie. Seniorki z Miasta i Gminy Pleszew pokazały prawdziwą moc na parkiecie. Tutaj "żadna dama nie tańczyła sama"!

Dzień Kobiet w Pleszewie. Seniorki z Miasta i Gminy Pleszew ...

W niedzielę, 10 marca, podczas tradycyjnej popołudniowej kąpieli gołuchowskie morsy świętowały Dzień Kobiet. Panowie stanęli na wysokości zadania i przygotowali dla pań kilka niespodzianek

Morsy Gołuchów świętowały Dzień Kobiet. Panowie stanęli na w...

9 marca 2024 roku w sali Gminnego Ośrodka Kultury w Choczu odbyła się promocja książki ks. Leszka Szkudlarka pt. „Chocz - ziemia obiecana? Historia społeczności żydowskiej”

Promocja książki ks. Leszka Szkudlarka pt. „Chocz - ziemia o...

Turniej bowlingowy członków PZERiI z Pleszewa i powiatu pleszewskiego. Seniorzy pokazali klasę i ducha sportowej rywalizacji

Seniorzy z Pleszewa i powiatu pleszewskiego kulali aż miło! ...

Sala Doświadczania Świata w przedszkolach w Mieście i Gminie Pleszew. To niezwykłe miejsce! Zobaczcie co tam się dzieje!

Sala Doświadczania Świata w przedszkolach w Mieście i Gminie...

Dzień Kobiet 2024 w stylu Barbie. Było wyjątkowo słodko i różowo! Panie w Kowalewie bawiły się do białego rana!

Dzień Kobiet 2024 w stylu Barbie. Było wyjątkowo słodko i ró...

Gala Pleszewskiego Sportu 2024 czyli najlepsi sportowcy nagrodzeni przez Miasto i Gminę Pleszew. Coraz mocniej rozpychają się łokciami

Gala Pleszewskiego Sportu 2024 czyli najlepsi sportowcy nagr...

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto