Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wirus ptasiej grypy w południowej Wielkopolsce. "O tej porze roku nigdy go nie było"

Bartłomiej Hypki
Bartłomiej Hypki
Wirus ptasiej grypy w południowej Wielkopolsce. "O tej porze roku nigdy go nie było"
Wirus ptasiej grypy w południowej Wielkopolsce. "O tej porze roku nigdy go nie było" Pixabay
W południowej Wielkopolsce pojawił się wirus ptasiej grypy. Ogniska wykryto m.in. w miejscowości Ostrów Kaliski, na pograniczu powiatów kaliskiego i ostrzeszowskiego, ale także w Giżycach w gminie Grabów nad Prosną.

Pojawienie się ptasiej grypy o tej porze roku budzi obawy rolników. Starosta kaliski Krzysztof Nosal tłumaczy, że ptasia grypa występowała dotychczas tylko w okresie zimowym, a nigdy przy wysokich temperaturach.

- O tej porze roku tego nigdy nie było. Nikt nie mówił latem o ptasiej grypie. A teraz mamy potwierdzonych jednocześnie kilka ognisk - mówi Krzysztof Nosal. - Najgorsza sytuacja jest na rynku gęsi. W tej chwili gęsie są w fazie 2/3 tuczu i kiedy za ok. trzy tygodnie one powinny być sprzedane m.in. do Niemiec to całe stada muszą być zutylizowane. To są ogromne straty. W tej chwili od kilku dni prowadzone są badania jak ten wirus się przeniósł.

W dniu 22 lipca w Starostwie Powiatowym w Kaliszu odbyło się nadzwyczajne posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które zostało zwołane na wniosek Starosty Kaliskiego Krzysztofa Nosala.

- Służby weterynaryjne zostały powiadomione o fakcie, że na terenie jednego z gospodarstw w miejscowości Ostrów Kaliski padło na dzień 21 lipca około 500 sztuk gęsi. W dniu 22 lipca ilość wzrosła o kolejne 1000 sztuk. Wyniki badań krwi od padłych ptaków potwierdziły wystąpienie tego samego typu wirusa co zimą tego roku, tj. wariantu H5N1. W związku z powyższym zapadła decyzja o wybiciu stada - tłumaczy Elżbieta Grzelak, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Kaliszu.

Gospodarstwo zostało poddane dezynfekcji. Obostrzenia dotyczą również sąsiednich gospodarstw.

Początek ptasiej grypy w Giżycach

Jak informuje Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Ostrzeszowie, pierwsze ognisko wybuchło 18 lipca w Giżycach. Musiano uśpić 40 tys. kur hodowlanych. Wtórne pojawiło się również w tej miejscowości - uśpiono wówczas 600 sztuk kury nioski. 21 lipca wybuchło kolejne ognisko w Szklarce Myślniewskiej. Zutylizowano tam 67 tys. sztuk kury hodowlanej.

Następstwem wystąpienia grypy ptaków określono w promieniu trzech kilometrów od ogniska okręg zapowietrzony oraz siedmiokilometrowy okręg zagrożony wystąpieniem wirusa.

Na składakach z Kalisza nad Wigry. Trwa rowerowa wyprawa dla...

To szok! Tak wyglądają mieszkania po eksmitowanych w Kaliszu!

To szok! Tak wyglądają mieszkania po eksmitowanych w Kaliszu! ZDJĘCIA

Kalisz podczas wojny 1914. Albumy ze starymi fotografiami. ZDJĘCIA


Obserwuj nas także na Google News

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wirus ptasiej grypy w południowej Wielkopolsce. "O tej porze roku nigdy go nie było" - Kalisz Nasze Miasto

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto