Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W związku z zastrzeżeniami Komisji Europejskiej zmodyfikowano zakresy przyznawania płatności

Damian Cieślak
Archiwum
Komisja Europejska zgłosiła zastrzeżenia do części stosowanych w Polsce w latach 2015-16 płatności związanych z produkcją. W celu uniknięcia negatywnych konsekwencji finansowych, w przypadku kilku sektorów konieczne było ukierunkowanie wsparcia na tę grupę gospodarstw, w których sytuacja ekonomiczna jest najtrudniejsza i gdzie utrzymuje się tendencja spadkowa w produkcji.

ARiMR oprócz płatności obszarowych, stosuje płatności związane z produkcją w sektorach: bydła, krów, owiec, kóz, roślin wysokobiałkowych, chmielu, ziemniaków skrobiowych, buraków cukrowych, pomidorów, owoców miękkich, lnu oraz konopi włóknistych.

Zgodnie z przepisami unijnymi, ta forma płatności może być stosowana jedynie w sektorach o szczególnym znaczeniu gospodarczym, społecznym lub środowiskowym, które znajdują się w trudnej sytuacji i jedynie w zakresie niezbędnym do utrzymania produkcji na poziomie z lat 2009-2013.

W miejsce dotychczasowej płatności do roślin wysokobiałkowych, wprowadzono dwie oddzielne: do roślin strączkowych przeznaczonych na ziarno oraz do upraw paszowych. - Dofinansowanie do roślin strączkowych przysługiwać będzie do uprawy łubinów, soi, grochu pastewnego oraz bobiku. Wsparciem objęte będą powierzchnie upraw, z których dokonano zbioru ziarna. Płatność będzie miała charakter degresywny z wyższą stawką do pierwszych 75 ha uprawy i niższą w przypadku pozostałych powierzchni - mówi Mateusz Bukowski, kierownik ARiMR w Pleszewie. Z kolei wsparcie finansowe do upraw paszowych obejmie takie gatunki, jak esparceta, komonica, koniczyny, lędźwian, lucerna, nostrzyk, seradela i wyka i będzie przysługiwała maksymalnie do 75 ha.

W przypadku młodego bydła i krów płatność będzie przyznawana wszystkim rolnikom utrzymującym co najmniej 3 sztuki zwierząt kwalifikujących się do wsparcia i będzie wypłacana maksymalnie do 20 sztuk (zmniejszenie z dotychczasowych 30). - Co prawda zwierząt do dopłaty można zgłosić mniej, ale koperta finansowa zostaje taka sama, jak dotychczas, dlatego pieniędzy do jednej sztuki powinno być więcej - podkreśla Mateusz Bukowski.

Spośród owoców miękkich ze wsparcia wyłączono uprawę malin. - Powodem tej zmiany jest istotna poprawa zarówno opłacalności produkcji malin, jak i umocnienie pozycji polskich producentów na rynku międzynarodowym - podkreśla Mateusz Bukowski. W przypadku pomidorów zmniejszono kopertę finansową o około 1/3 z uwagi na wzrost produkcji w 2014 i 2015 r.

Jeśli chodzi o płatności do owiec ustalono nowy okres przetrzymywania zwierząt kwalifikujących się do wsparcia - od 15 marca do 15 kwietnia, a nie tak jak było wcześniej od 20 października do 20 listopada. - Zmiany zostały dokonane w związku z postulatami zgłaszanymi przez organizacje zrzeszające hodowców tych zwierząt - mówi kierownik BP w Pleszewie.

Uproszczono również procedurę ubiegania się o wsparcie w sektorze owiec i kóz (tzw. system bezwnioskowy). Wprowadzenie tego rozwiązania ułatwi rolnikom ubieganie się o dofinansowanie zwłaszcza w przypadku, gdy liczba zwierząt zgłaszanych do płatności jest duża. - Dotychczas wiązało się to z koniecznością wypisywania w dołączonym do wniosku oświadczeniu wielu numerów identyfikacyjnych, co było czasochłonne i stwarzało ryzyko popełnienia błędu - dodaje Mateusz Bukowski.

Kolejna zmiana dotyczy płatności do uprawy buraków cukrowych. Postanowiono, że wsparcie będzie przyznawane do powierzchni uprawy wszystkich roślin tego rodzaju, a nie tylko buraków kwotowych. Jest to skutek zniesienia kwotowania produkcji cukru od 2017 r. w całej UE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto