Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Wielkopolsce odkryto zagadkową fortecę. Pochodzi sprzed 2700 lat!

Marta Jarmuszczak
Marta Jarmuszczak
Naukowcy przyjęli hipotezę, że są to pozostałości po osadzie obronnej, jednak zaznaczają, że jest to "zagadkowa sprawa".
Naukowcy przyjęli hipotezę, że są to pozostałości po osadzie obronnej, jednak zaznaczają, że jest to "zagadkowa sprawa". Krzysztof Kapica/zdjęcie ilustracyjne
Zabytkowa forteca pochodzi z VIII wieku p.n.e. Usytuowana jest niedaleko Kościana w Parku Krajobrazowym im. gen. Dezyderego Chłapowskiego

Jak podaje National Geographic, naukowcy przebadali zagadkową fortecę, pochodzącą z VIII wieku p.n.e, która miała powstać, gdy 100 km na północ istniała słynna osada w Biskupinie. Przeprowadzone dotychczas badania wykazały, że grodziska strzegł wał drewniano-ziemny o szerokości w podstawie dochodzącej do nawet 14 m.

Odkrycia obiektu dokonał Artur Golis, który jest pracownikiem służby Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Wielkopolskiego. Zanalizował on obrazy pochodzące z lotniczego skanowania laserowego wykonanego przez urządzenia typu LiDAR.

- Na zobrazowaniu w okolicy Rogaczewa Wielkiego widać owalne założenie o długości około 150 metrów i szerokości około 50 m. Wewnątrz rysuje się trapezoidalna w planie, kilkudziesięciometrowa struktura - podaje National Geographic.

Naukowcy przyjęli hipotezę, że są to pozostałości po osadzie obronnej, jednak zaznaczają, że jest to "zagadkowa sprawa".

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: W Wielkopolsce odkryto zagadkową fortecę. Pochodzi sprzed 2700 lat! - Głos Wielkopolski

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto