MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczyście w Dobrzycy. Były starosta Michał Karalus z tytułem Honorowego Obywatela. Utalentowana młodzież ze stypendiami i nagrodami

Damian Cieślak
Uroczysty przebieg miała X sesja Rady Miejskiej Gminy Dobrzyca. Tytuł Honorowego Obywatela został nadany byłemu staroście Michałowi Karalusowi, natomiast zdolna młodzież odebrała z rąk burmistrza stypendia oraz nagrody za aktywny udział w konkursie ekologicznym.

Michał Karalus już oficjalnie Honorowym Obywatelem Gminy Dobrzycy. Sylwetkę bohatera uroczystości przedstawił radny Karol Banaszak, jeden z wnioskodawców nadania tytułu byłemu staroście powiatu pleszewskiego. Oprócz niego pod dokumentem podpisali się: Bartłomiej Rogala, Anna Matuszak, Maria Ciesielczyk, Edward Błaszczak, Tomasz Patera, Łukasz Humpa i Bogusław Olender. Aktu nadania dokonali: burmistrz Jarosław Pietrzak, przewodniczący rady Witalis Półrolniczak i radny Banaszak. - Jestem wzruszony. Nie jest łatwo, nawet w tak przyjemnych okolicznościach, mówić do ludzi, których się zna, wśród których się mieszkało i pracowało - mówił były starosta.

Michał Karalus pojawił się w Dobrzycy w 1988 r. Wtedy rozpoczął pracę w zespole pałacowo-parkowym. - Minęło 40 lat, a wydaje się jakby to było wczoraj - podkreślał. Tchnął życie w niszczejący obiekt, który dziś jest dumą miasta. - Miałem świadomość, że to jest duża szansa dla mnie, ale i niesamowite wyzwanie. Nie było łatwo zacząć to wszystko robić. Byli ludzie, którzy ze mną sympatyzowali, ale byli tacy, którzy mówili, że nic z tego nie wyjdzie - opowiadał. Już po reformie powołującej do życia powiaty, podjął zakończone sukcesem starania by organem prowadzącym muzeum był marszałek wielkopolski, jako samorząd znacznie silniejszy od powiatu. To on rejestrował Towarzystwo Miłośników Ziemi Dobrzyckiej i doprowadził do wydania pierwszych numerów „Notatek Dobrzyckich”. Wymyślił Zaduszki i Biegi Mikołajczykowskie. Odznaczony przez prezydenta RP m.in. Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

- Myślę, że wykorzystałem swoją szansę. Każdy z nas dostaje od losu, historii, Boga jakąś szansę, żeby zrobić coś w miejscu, gdzie ten los, ta historia, ten Bóg go rzuci. Każdy z nas może się spełnić i wykonać to zadanie, trzeba być tylko odważnym i zdeterminowanym. Trzeba mieć wiarę, że uda się to zrobić, trzeba umieć znaleźć sojuszników, przekonywać ich. To jest największy sukces - przekonać kogoś, kto był przeciwny. Być cierpliwym i konsekwentnym. Ja myślę że gmina ma tak wspaniałych ludzi, że jeżeli będziecie konsekwentni i zdeterminowani, to wszystko wam się uda. Nie żałuję czasu spędzonego w Dobrzycy. Chciałem tutaj być do końca swoich dni, ale życie potoczyło się inaczej, pojawiły się inne wyzwania - podkreślał.

Obok Michała Karalusa w gronie honorowych obywateli znajdują się: Zdzisław Woźniak, Mieczysław Dylewski, Tadeusz Mikołajewski, Wojciech Goliński, Urszula Lasocińska, Stanisław Królik, Stefan Dylewski, Kazimierz Kulka, Tadeusz Szajda, Stanisław Pietrzak, Stefan Krawczyk, Stefan Bulsiewicz, Jan Kaźmierczak, Józef Głuch, Kazimierz Zmyślony, Franciszek Reszel, Kazimierz Balcer, Kazimiera Maciejewska, Jolanta i Jerzy Mielcarz oraz Mirosław Kownacki. - 9 osób z tego grona już nie ma z nami. W związku z 5. rocznicą przywrócenia Dobrzycy praw miejskich planujemy zorganizować spotkanie z honorowymi obywatelami. Ci ludzie powinni mieć możliwość wypowiedzenia się. Cieszymy się, że mamy tyle osób, z których możemy brać przykład - mówi Witalis Półrolniczak.

Burmistrz Dobrzycy wręczył stypendia najzdolniejszym uczniom. Młodzież zasłużyła na wyróżnienie bardzo dobrymi wynikami w nauce i osiągnięciami sportowymi, które przełożyły się na promocję gminy.

Szkołę Podstawową w Dobrzycy reprezentowały 3 osoby. Absolwentka Katarzyna Kaczmarek ukończyła placówkę ze średnią ocen 5,39. Reprezentowała szkołę i gminę w konkursach wokalnych, zdobywając wiele laurów. Stanisław Kaczmarek to młodzieniec o niezwykle ambitnym i pozytywnym stosunku do obowiązku szkolnego, który nie boi się wypowiadać swojego zdania. Marcelina Lewandowicz reprezentowała placówkę w poczcie sztandarowym, brała udział w akcjach charytatywnych na rzecz potrzebujących.

Chlubą szkoły w Galewie jest Joanna Wolicka - uczennica z najwyższą średnią i najlepszym wynikiem z egzaminu ósmoklasisty. Zajęła również 44. miejsce w ogólnopolskim konkursie z j. angielskiego. Odchodzące do historii gimnazjum reprezentowały: Klaudia Kurkowiak, Laura Śliwa i Zuzanna Zofia Rogowska. Panie w komplecie brały aktywny udział w uroczystościach szkolnych i gminnych, szkolnych konkursach przedmiotowych, były wolontariuszkami.

Milena Jędrzejak osiąga sukcesy w kolarstwie szosowym na arenach całego kraju. Najaktywniejszym uczestnikiem konkursu „Region Czysty na 6”, zorganizowanego przez ZGO przy partnerstwie gminy Dobrzyca był Nikodem Nowak. W nagrodę otrzymał tablet.

Wpadł do 30-metrowej studni i utknął w błocie. Strażacy z Los Angeles uratowali małego psa

od 7 lat
Wideo

Wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto