18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z ZSP NR 2 w Pleszewie na Szlaku Piastowskim!

PS
Historia może być przyjemna! A wycieczki mogą być pouczające! Uczniowie klas IVa i IVd z ZSP Nr 2 w Pleszewie wybrali się na wycieczkę krajoznawczą szlakiem Piastowskim.

8 i 9 maj upłynął młodzieży pouczająco, a zarazem przyjemnie!

Zwiedzanie rozpoczęto od katedry w Gnieźnie i kontynuowano przez Skansen archeologiczny w Biskupinie, a dalej Ostrów Lednicki i Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach

Biskupin, to stanowisko, odkryte przypadkowo przez miejscowego nauczyciela Walentego Szwajcera w 1933 roku. Uważany długo za osadę prasłowiańską stał się w połowie lat 30. XX wieku symbolem odwiecznej słowiańskości zachodnich ziem Polski.
Na terenie liczącego 23 ha biskupińskiego rezerwatu odkryto ślady bytowania człowieka od starszej epoki kamienia aż po wczesne średniowiecze. Najbardziej jednak znana jest osada kultury łużyckiej z wczesnej epoki żelaza zbudowana na podmokłej wyspie (dziś półwysep) o powierzchni około 2 ha.
Otaczał ją, zabezpieczający brzeg przed podmywaniem i utrudniający dostęp do osiedla, potężny falochron i równie potężny wał. Wewnątrz osady, wzdłuż ulic poprzecznych stało 13 rzędów domów o prostokątnym (czasem trapezowym) kształcie i powierzchni 79-90 m kw. Każdy dom składał się z przedsionka oraz izby, pośrodku której znajdowało się palenisko.
Przyjmując, że w jednym domu mieszkała 7-10-osobowa, w osadzie mieszkało ok. 1000 osób.

Wielkopolski Park Etnograficzny – wśród starych chat

Najpiękniej jest tu latem, gdy zza płotów wyglądają kolorowe malwy, w ogrodach unosi się zapach dojrzewających owoców, na polach szumi zboże, a wokół rozbuchana zieleń. Aż chce się wtedy wędrować od chaty do chaty, przekraczać ich progi, by zobaczyć jak żyli nasi przodkowie. A oglądać jest tu doprawdy co, zwłaszcza, że wszystkie obiekty (poza replikami barokowego dworu ze Studzieńca koło Rogoźna i XVIII-wiecznych oficyn z łomnicy koło Zbąszynia) są oryginalne. Do skansenu przeniesione zostały z różnych stron Wielkopolski. W zabudowie przeważają obiekty drewniane wzniesione w konstrukcji zrębowej i szkieletowej.
Wielkopolski Park Etnograficzny, choć tworzony od 1975 roku, wciąż nie jest ukończony. Najnowszym pozyskanym dlań obiektem jest kościół z Wartkowic. Skansen odtwarza układ typowej XIX-wiecznej wsi wielkopolskiej, (choć są tu także obiekty starsze i młodsze) z jej kształtem i wszystkimi charakterystycznymi elementami – płotami, studniami, kapliczkami i figurami przydrożnymi, ogrodami i polami uprawnymi.
Jest nawet kaplica i cmentarz z krzyżami, nagrobkami oraz dwoma grobami odnalezionymi w tym miejscu przez archeologów: popielnicowym z pochówkiem ciałopalnym kultury pomorskiej oraz szkieletowym z okresu wczesnego chrześcijaństwa. Fakt zaś, iż wnętrza zarówno dworu, jak i wszystkich chat są całkowicie wyposażone sprawia wrażenie, że jesteśmy w prawdziwej, zamieszkanej wsi.

pl

Pleszew.naszemiasto.pl na Facebooku - dołącz do naszej społeczności!
Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (62) 742 00 62, (62) 742 58 25,
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto