Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa remont drogi osiedlowej w Czerminie. To inwestycja warta ponad 4 miliony złotych

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Blisko 4,3 mln zł będzie kosztowała będąca już w toku budowa oraz przebudowa dróg na osiedlu w Czerminie. Inwestycja zakłada także m.in. wymianę sieci wodociągowej, nowe oświetlenie uliczne i budowę kanalizacji deszczowej. Realizacja zadania ma poprawić bezpieczeństwo, ułatwić dojazd do budynków i zwiększyć atrakcyjność terenów przyległych do drogi.

Trwa remont drogi osiedlowej w Czerminie. To inwestycja warta ponad 4 miliony złotych

W czerwcu 2023 roku gmina Czermin pozyskała blisko 2,3 mln zł dotacji z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na budowę i przebudowę dróg na osiedlu.

- Środki pochodzą jeszcze ze starej unijnej perspektywy, którymi dysponował Samorząd Województwa Wielkopolskiego

- podkreślał wówczas wicemarszałek Krzysztof Grabowski, który z ramienia urzędu marszałkowskiego podpisał umowę z wójtem Sławomirem Spychajem.

Dalsza część tekstu pod wideo
Trwa remont drogi osiedlowej w Czerminie - zobacz materiał wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych

Wkrótce gmina ogłosiła przetarg. Konkurs ofert został rozstrzygnięty we wrześniu. Najkorzystniejszą propozycję przedstawiła firma Gregbud z Nowego Oleśca, która wyceniła zadanie na blisko 4,3 mln zł. Zakres inwestycji obejmuje budowę i przebudowę dróg na osiedlu, budowę chodników, sieci kanalizacji deszczowej, oświetlenia ulicznego oraz modernizację sieci wodociągowej z przyłączami.

- Gdy w 2010 roku budowaliśmy kanalizację, to już wtedy poprowadziliśmy jej fragment przez teren prywatny, wiedząc, że w przyszłości wykupimy od mieszkańca część działki na drogę i zrealizujemy objazd osiedla. Będzie bezpieczniej i łatwiej z dojazdem zarówno dla mieszkańców, jak i wszelkiego rodzaju służb

- mówi wójt Sławomir Spychaj. Nowa nawierzchnia powstanie z kostki brukowej. -

Firma wybudowała już właściwie kanalizację deszczową, teraz wymienia przyłącza wodociągowe u mieszkańców. Gdy zostanie obniżona przepompownia, przejdziemy stricte do prac drogowych. Modernizacja rodzi i będzie rodziła pewne niedogodności dla mieszkańców, ale jesteśmy z nimi dogadani w kwestii parkowania, itp. Powiadomione są też wszystkie służby. Szkoda tylko, że nie udało się dojść do porozumienia z energetyką, żeby tę istniejącą infrastrukturę energetyczną sprowadzić do ziemi

- kontynuuje wójt.

Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo, ułatwić dojazd do budynków, wyjazd z osiedla i jednocześnie zwiększyć atrakcyjność terenów przyległych do drogi.

- Realizacja zadania sprawi, że osiedle będzie mogło się jeszcze rozbudować, a to też wpłynie na rozwój Czermina

- podkreśla Sławomir Spychaj.

Pięć dróg czeka

To nie koniec prac drogowych na terenie gminy. W ubiegłym roku zrealizowano 5 z 10 odcinków, na wykonanie których samorząd pozyskał blisko 5 mln zł z „Polskiego Ładu”.

- Pozostały nam do zrobienia odcinki w Broniszewicach, Grabiu, Łęgu, Pieruchach i Wieczynie

- mówi wójt. Pierwsza część kosztowała około 2,5 mln zł, tyle samo będzie trzeba zapłacić za drugi etap. Prace zostaną wznowione w lutym lub marcu.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W ostatnią sobotę karnawału Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” zaprosił na „podkoziołka”. W sali wiejskiej artyści zaprezentowali obrazek obrzędowy, składający się nie tylko z tańców dookoła koziołka, ale także przyśpiewek ludowych i humorystycznych scenek. Całość zakończyła zabawa taneczna „Mietlorz”

„Podkoziołek” w ostatnią sobotę karnawału. Regionalny Zespół...

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłusty Czwartek! To dopiero karnawałowe ostatki!

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłust...

Maria Rutkowska z Pleszewa wspólnie z Aleksandrą Lesner i Aleksandrą Kamińską-Rykowską wydały płytę "Słaba płeć" z przedwojennymi utworami

Maria Rutkowska z Pleszewa wspólnie z Aleksandrą Lesner i Al...

Rolnicy z powiatu pleszewskiego i nie tylko protestowali w gminie Gołuchów. To był największa manifestacja od lat

„Polski chłop to jest siła i moc”. Rolnicy protestowali w Go...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto