Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa karnawałowe szaleństwo! Blisko 100 osób bawiło się na imprezie zorganizowanej przez Radę Rodziców działającą przy szkole w Kwileniu

Damian Cieślak
Damian Cieślak
To była prawdziwa gorączka sobotniej nocy! Blisko 100 osób bawiło się na balu karnawałowym zorganizowanym przez Radę Rodziców działającą przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu.

Bal karnawałowy 2023 Szkoły Podstawowej w Kwileniu

Rada Rodziców działająca przy Szkole Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego po raz drugi zaprosiła do wspólnej zabawy podczas balu karnawałowego. Pierwsza impreza odbyła się w sali wiejskiej w Niniewie, w 2023 roku organizatorzy postawili na Restaurację Acwador.

- Stawiło się blisko 100 osób. Cieszę się, że jest nas więcej niż podczas premierowej edycji. Mam nadzieję, że ta tendencja będzie się utrzymywać, bo oczywiście chcemy, żeby to wydarzenie już na stałe wpisało się w historię szkoły

- mówi Marzena Kłakulak-Kucała, dyrektorka placówki.

Wspaniała zabawa trwała do białego rana. Goście szaleli na parkiecie zarówno przy najnowszych przebojach, jak i starych, dobrze znanych piosenkach. Muzyczne hity serwował zespół Tims. Uczestnicy imprezy mogli zdobyć również wiele cennych nagród. Jedną z nich było zaproszenie na przyszłoroczny bal. - Myślę, że każdy będzie zadowolony - podkreślała Marzena Kłakulak-Kucała. Dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na zakup wyposażenia do pracowni w szkole w Kwileniu.

Szkoła w Kwileniu. Ponad 70 lat tradycji

Szkoła Podstawowa w Kwileniu funkcjonuje już ponad 70 lat. Po raz pierwszy uczniowie przekroczyli próg placówki 10 grudnia 1949 r., ale historia obiektu rozpoczęła się kilka lat wcześniej. Budowa ruszyła w 1938 r. z inicjatywy Gromadzkiej Rady Narodowej w Choczu. Szkołę usytuowano między trzema wsiami: Kwileniem, Niniewem i Starą Kaźmierką. W ciągu roku powstał parter, dalsze prace przerwała wojna. Zamieszkujący w Kwileniu Oskar Peda, ówczesny właściciel młyna i cegielni z tartakiem oraz częściowy fundator nowej szkoły, który z pochodzenia był Niemcem, uratował mury przed rozebraniem. Po zakończeniu działań zbrojnych roboty wznowiono. Z przerwami trwały one do 1952 r.

Trzy lata wcześniej zorganizowano 6-klasową szkołę podstawową. Zanim uczniowie mogli rozpocząć naukę w nowym obiekcie, zajęcia odbywały się w budynkach prywatnych: dwie izby lekcyjne były w domu Marii Cierniak, a jedna u Czesława Czajczyńskiego. Na początku zajęcia prowadzone były tylko na parterze, gdyż piętro jeszcze nie było wykończone. W roku szkolnym 1949/50 do placówki uczęszczało 143 uczniów.

Pierwszym kierownikiem został Kazimierz Köchler, a wraz z nim pracę w Kwileniu rozpoczęły Zdzisława Grześkiewicz i Teresa Mrozek. Od 1984 do 2014 r. szkołą kierowała Eugenia Tyburska. Po niej pałeczkę przejęła Krystyna Sobczak-Gmyrek. Od lata 2021 roku dyrektorką placówki jest Marzena Kłakulak-Kucała.

Przez ponad 70 lat szkoła przeszła kilka znaczących modernizacji. W latach 80. piece kaflowe zostały zastąpione centralnym ogrzewaniem. Do budynku doprowadzono wodę, powstały sanitariaty. W kolejnej dekadzie mieszkania dla nauczycieli przerobiono na sale lekcyjne. W 2000 r. przyszedł czas na wymianę okien, odnowiono klasy i wykonano elewację. 20 lat później kolejna przebudowa objęła m.in. wymianę dachu, pełną termomodernizację i montaż pompy ciepła. Ważną datą w historii szkoły jest 2 października 2016 r. Wtedy patronem placówki został ksiądz i poeta Jan Twardowski.

Karnawał, ach karnawał

Początek karnawału w Polsce wypada 6 stycznia, kiedy katolicy obchodzą święto Trzech Króli. Ostatni tydzień polskiego karnawału rozpoczyna się w Tłusty Czwartek. Tego dnia Polacy objadają się pączkami i faworkami. Okres tańców i zabaw trwa aż do wtorku przed Środą Popielcową i kończy się w Ostatki. Zwyczajowo to czas zabaw i potańcówek. Data końca karnawału jest ruchoma i poprzedza Wielkanoc oraz Wielki Post.

Karnawał obchodzony jest w wielu częściach świata. Niektóre miasta, jak np. Rio de Janeiro w Brazylii czy Wenecja we Włoszech, słyną ze szczególnie hucznych zabaw i maskarad. Nie trudno mieć skojarzenia z przebierańcami w wielkich kolorowych pióropuszach czy dystyngowanych sukniach i maskach.

Istnieje kilka teorii na temat pochodzenia wyrazu „karnawał”. Niektórzy uważają, że słowo to ma swoją genezę w języku łacińskim i wyrazie carrus navalis. W starożytnym Rzymie określenie to służyło do nazywania wozu w kształcie okrętu wchodzącego w skład świątecznego pochodu ku czci bogini Izydy, a później – boga Dionizosa. Jednak większość badaczy wskazuje na włoskie słowa carnevale (łacińskie carnem levāre), co dosłownie oznacza „usuwać mięso” oraz caro, vale, czyli „żegnaj mięso”. Symboliczne znaczenie tych określeń ma związek z pożegnaniem mięsa przed Wielkim Postem. Zwyczaj świętowania karnawału ma swój początek w kulcie płodności oraz w kultach agrarnych. Zawsze nieodzownym elementem okresu karnawału były tańce i zabawy. Niektórzy wierzyli, że im wyżej będą skakać biesiadnicy, tym wyższe plony wyrosną.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Zabawa Karnawałowa 2023 w Pleszewie. Ach, co to był za bal, co to była za zabawa! Już po raz 21. bawili się na Balu Strażaka w Czerminie

Zabawa Karnawałowa 2023 w Pleszewie. Ach, co to był za bal, ...

Jak przekazać 1,5% podatku z 2022 roku dla potrzebujących? Lista osób potrzebujących z Pleszewa i okolic. Oni liczą na Twoją pomoc

Jak przekazać 1,5% podatku z 2022 roku dla potrzebujących? L...

Dwór w Trzebinie odzyska dawny blask? Gmina Dobrzyca chce wy...

Karnawał, ach karnawał! Szampańska zabawa do białego rana na...

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto