Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starsze osoby coraz częściej padają ofiarami złodziei. Jak się bronić?

Damian Cieślak
archiwum.naszemiasto.pl
Starsze osoby coraz częściej stają się ofiarami złodziei. A Ci stosują różne metody. Podają się za pracownika administracji, ZUS-u, PCK, pracownika opieki społecznej, funkcjonariusza Policji, czy nawet kogoś z rodziny

W ostatnich dniach uderzyli po raz kolejny. Ich potencjalną ofiarą miała być mieszkanka gminy Chocz. Po 19.00 do jednej z kobiet zawitał mężczyzna oferujący węgiel. Na szczęście pani zdecydowanie odmówiła i poinformowała mężczyznę, że zawiadomi policję. Oszust wsiadł do auta i odjechał. - Czujność i zdecydowanie kobiety spowodowały, że nie stała się ona ofiarą przestępstwa - opowiada mł. asp. Monika Kołaska, rzecznik pleszewskiej policji.

Wykorzystują zaufanie

Sprawcy przestępstw dokonywanych na osobach starszych działają w różnorodny sposób i za pomocą różnych metod, wykorzystując najczęściej zaufanie i „dobre serce” tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi pod różnymi pretekstami, np. z prośbą o wodę czy coś do jedzenia, oferując sprzedaż artykułów przemysłowych bądź też podając się za osoby urzędowe np. listonosza, pracownika ZUS-u, siostrę PCK, hydraulika lub przedstawiciela fundacji czy stowarzyszenia, pogotowia ratunkowego. Po podstępnym wejściu do mieszkania, wykorzystując nawet chwilową nieuwagę, okradają domowników.

Zachować ostrożność

Aby nie stać się ofiarą oszustwa, policja radzi przestrzegać następujących zasad: przed otwarciem drzwi spojrzeć przez wizjer w drzwiach lub przez okno kto do nas przyszedł? Jeśli nie znamy odwiedzającego - spytać o cel jego wizyty, zapiąć łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprosić o pokazanie dowodu tożsamości lub legitymacji służbowej, identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością. W razie wątpliwości należy umówić się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej odpowiedniej instytucji).

W podejrzanych przypadkach należy kontaktować się z Policją, dzwoniąc na numer alarmowy 997 lub 112 z telefonu komórkowego, przekazując jak najwięcej zapamiętanych szczegółów, np. wygląd nieznajomej osoby, numer i markę samochodu, którym ewentualnie przyjechała, a w przypadku rozmowy telefonicznej - numer z wyświetlacza telefonu, datę i godzinę rozmowy.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto