Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Silna mgła przyczyną groźnych zdarzeń

ZM
Silna mgła-co robić?
Silna mgła-co robić? Archiwum naszemiasto.pl
Bardzo silna mgła, słaba widoczność na drodze - na jakich światłach należy się poruszać samochodem, jakie środki ostrożności zachować? O tym piszemy poniżej.

Doświadczenia ostatnich dni, czyli słaba widoczność spowodowana silną mgłą, pokazują, że nie zawsze potrafimy we właściwy sposób zachować się na drodze oraz prawidłowo dobrać rodzaj świateł samochodowych. Oto kilka wskazówek, na które powinniśmy zwrócić uwagę.

Jaki wybrać rodzaj świateł we mgle?

Kiedy na drodze panują warunki zmniejszonej przejrzystości powietrza spowodowanej mgłą czy też opadami atmosferycznymi kierowca jest zobowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba światła jednocześnie.

We mgle nie można używać świateł do jazdy dziennej (służą one tylko do jazdy w ciągu dnia w normalnych warunkach pogodowych). Ich silne światła odbijają się i rozpraszają, we mgle pogarszając widoczność oraz dodatkowo oślepiając jadących z przeciwka.

Światła przeciwmgłowe tylne stosujemy tylko przy bardzo dużej mgle, przy ograniczeniu widoczności do 50 metrów. Kiedy widoczność się poprawi światła te należy natychmiast wyłączyć.

Przydatne linie na jezdni

Cenną wskazówką poruszania się we mgle jest poruszanie się wzdłuż namalowanych na jezdni linii, które powinny być naszym drogowskazem. Ułatwiają poruszanie się w pasie jezdni, dodatkowo sygnalizując o newralgicznych miejscach, kiedy zbliżamy się do przejścia dla pieszych, skrzyżowania czy ostrego zakrętu linia przerywana zmienia się w ciągłą. W takich sytuacjach lepiej zbliżyć się do prawej krawędzi i zachować szczególną ostrożność, zwracając także uwagę na poprzedzające samochody.

Nie wyprzedzaj podczas mgły!

Podczas gęstej mgły należy ograniczyć prędkość do minimum. Zagrożeń jest wiele: najechanie na poprzedzający pojazd, na pieszego poruszającego się po drodze czy wyjechanie poza jezdnię. Dlatego to nie jest dobry moment, aby się spieszyć. Należy wcześniej wyjechać, aby bezpiecznie dotrzeć do celu. Należy unikać wyprzedzanie we mgle. Jeżeli jesteśmy zmuszeni kogoś wyprzedzić lub ominąć to poza terenem zabudowanym obowiązkowo musimy ten manewr zasygnalizować krótkim sygnałem dźwiękowym. Natomiast w przypadku awarii pojazdu należy w miarę możliwości zaparkować nim poza jezdnią. Poza tym niezbędna jest koncentracja, obserwacja drogi i rozsądek.

Źródło: Komenda Powiatowa Policji w Pleszewie

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto