Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Radni i mieszkańcy Chocza dyskutowali, o tym jak osiągnąć sukces

Damian Cieślak
„Kompetencje przyszłości – jak rozwinąć nasze skrzydła?” - taki był temat debaty, która w piątek odbyła się w Bibliotece Publicznej w Choczu. Spotkanie było częścią ogólnopolskiego przedsięwzięcia „Narodowy Coaching – jak rozwinąć nasze skrzydła?”

Czym są kompetencje przyszłości? Jak je rozwijać, by osiągnąć indywidualny oraz ogólnospołeczny sukces? Co powinniśmy wiedzieć, jakie umiejętności posiadać? Odpowiedzi na te pytania szukali uczestnicy debaty, która w piątek odbyła się w Bibliotece Publicznej w Choczu.

Uczestnicy debaty rozmawiali o kompetencjach szczególnie ważnych dla indywidualnego sukcesu zawodowego oraz dla szerszego zaangażowania się mieszkańców w rozwój Chocza i całej gminy. Efektem debaty są rekomendacje, jakie kompetencje są najbardziej istotne dla rozwoju i co można zrobić, by mieszkańcy gminy mieli lepszą niż dotąd możliwość ich zdobywania i kształtowania.

Na początku spotkania zaproszeni goście obejrzeli dyskusję panelową, zrealizowaną we współpracy z TVP, w której udział wzięli: Małgorzata Bogunia-Borowska, socjolog, medioznawca; Monika Kuszyńska, piosenkarka; Piotr Zbieranek, wicedyrektor Kongresu Obywatelskiego; Rafał Kramza, prezes FRSI; Witold Radwański, członek Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego. Następnie rozpoczęła się część główna spotkania. Zdaniem uczestników debaty wiedza, systematyczność i poczucie własnej wartości to kluczowe kompetencje do osiągnięcia sukcesów osobistych i zawodowych. Natomiast współpraca, uczciwość oraz dialog i kompromis, to te cechy, które umożliwiają skuteczne angażowanie się w sprawy lokalnej społeczności.

Wnioski z spotkania zostały przesłane do Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, który dokona całościowego podsumowania debat i wykorzysta ich efekty do działań orzeczniczych skierowanych do władz państwowych, w tym Ministerstwa Edukacji Narodowej. Organizatorzy Kongresu Obywatelskiego, a jednocześnie inicjatorzy spotkania mają nadzieję, że debata wywoła szeroką refleksję nad kondycją kompetencji osobowych i cywilizacyjnych i sposobami ich poprawy, a także spowoduje realne zmiany we wzorcach myślenia i zachowań Polaków.

Patronat nad debatą objął burmistrz gminy Chocz Marian Wielgosik, który wraz z zastępcą Magdaleną Marciniak uczestniczył w pierwszej fazie spotkania. Moderatorem debaty z ramienia Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego był Radosław Wałkuski, który jest dziennikarzem portalu organizacji pozarządowych ngo.pl.

W dyskusji udział wzięły 22 osoby – radni Gminy Chocz (Małgorzata Bojarun, Małgorzata Wróblewska, Katarzyna Hernes, Maria Welke, Andrzej Przybylski i Wojciech Wegner), radny powiatowy Zbigniew Rodek, przedstawiciele uczniowskiego samorządu przy Gimnazjum w Choczu wraz z opiekunką Anną Klauzą, Patrycja Woźniak-Konecka (dyrektor GOK-u), Lucyna Roszak (kierownik Powiatowej Świetlicy dla Młodzieży Dojeżdżającej w Pleszewie), Marek Szczepaniak (kierownik Posterunku Policji w Choczu), Michał Augustyniak (przedsiębiorca, prezes UKB Prosna Chocz), Zdzisława Flisińska (emerytowana nauczycielka, badaczka lokalnej historii) oraz przedstawiciele mediów.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto