MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Przełom w głośnej sprawie zabójstwa dwóch kobiet w Tłokini Wielkiej. Czy Piotr Mikołajczyk wyjdzie na wolność po 12 latach?

Emilia Ratajczak
Emilia Ratajczak
Piotr Mikołajczyk od 12 lat odsiaduje wyrok za rzekome zamordowanie dwóch kobiet.
Piotr Mikołajczyk od 12 lat odsiaduje wyrok za rzekome zamordowanie dwóch kobiet. Andrzej Kurzyński
Nowa opinia Ministerstwa Sprawiedliwości może skutkować uwolnieniem Piotra Mikołajczyka, skazanego za podwójne zabójstwo w Tłokini Wielkiej w powiecie kaliskim. To może być pierwszy krok ku powtórnemu rozpatrzeniu procesu. Mężczyzna jest niepełnosprawny intelektualnie, od 12 lat odsiaduje wyrok za rzekome zamordowanie dwóch kobiet.

Spis treści

Sprawa Piotra Mikołajczyka: Podwójne zabójstwo w Tłokini Wielkiej bez dowodów

Jak podaje Interia, Piotr Mikołajczyk, osoba z niepełnosprawnością intelektualną, odsiaduje wyrok za podwójne zabójstwo matki i córki, które miało miejsce 3 listopada 2010 roku w Tłokini Wielkiej w powiecie kaliskim. Mimo braku dowodów na jego winę, Piotr przyznał się do zbrodni, tłumacząc w sądzie, że "bał się, że go zabiją". Zebrane materiały, badania wariografem, policyjne podsłuchy i służbowe notatki wskazują, że zbrodnię mógł popełnić ktoś inny.

"Bałem się, że mnie zabiją" - powie Piotr sędziemu, kiedy ten zapyta go o tę sytuację. Jego historia została opisana w Interii pod koniec maja. W tym samym czasie Europejski Trybunał Praw Człowieka poinformował, że przyznał sprawie mężczyzny status "dopuszczalności" i nakazał się polskiemu rządowi odnieść do całej sytuacji.

Nowa opinia resortu o zabójstwie w Tłokini Wielkiej: Zmiana stanowiska

Pierwsza opinia została przygotowana przez rząd Prawa i Sprawiedliwości na kilka dni przed wyborami parlamentarnymi w październiku 2023 r. Politycy PiS przekonywali, że wymiar sprawiedliwości nie ma sobie nic do zarzucenia. Ich zdaniem mimo braku dowodów, młody mężczyzna nadal powinien zostać w więzieniu.

Jednak teraz Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowe pismo do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, które zmienia ich pierwotne stanowisko. W piśmie urzędnicy przyznają, że skarga złożona przez Helsińską Fundację Praw Człowieka jest zasadna.

Skutki nowej opinii ws. zabójstwa w Tłokini Wielkiej. Możliwość wznowienia procesu

Nowe pismo może skrócić nawet o kilkanaście miesięcy postępowanie przed Trybunałem. Praktyka jest taka, że jeśli państwo uznaje skargę za zasadną, Europejski Trybunał Praw Człowieka stwierdza naruszenie przepisów. To z kolei pozwoli na wszczęcie procesu o zabójstwo dwóch kobiet od nowa.

- Należy mieć na uwadze, że skarga do ETPC dotyczy wyłącznie aspektu proceduralnego prowadzenia sprawy karnej przez prokuraturę i sąd powszechny oraz tego, czy postępowanie było prowadzone rzetelnie, zgodnie z wymogami Europejskiej Konwencji Praw Człowieka

- wyjaśnia w rozmowie z Interią Krzysztof Dobies, szef gabinetu politycznego ministra sprawiedliwości Adama Bodnara.

Podwójne zabójstwo w Tłokini Wielkiej. Wymuszenie przyznania się do winy, brak dowodów i zmiana zeznań

Szczegóły sprawy Piotra Mikołajczyka są skomplikowane i pełne zaniedbań. Od wymuszenia przyznania się do winy, przez brak dowodów, aż po zmianę zeznań policjantów.

- Jeżeli ETPC wyda rozstrzygnięcie stwierdzające przez Polskę naruszenie, pan Mikołajczyk będzie mógł złożyć wniosek o wznowienie postępowania, jednak o tym czy taki wniosek będzie procedowany oraz jaki będzie finał ewentualnego ponownego postępowania, będzie zależało od sądu

- dodaje Dobies.

Jesteś świadkiem ciekawego wydarzenia? Skontaktuj się z nami! Wyślij informację, zdjęcia lub film na adres: [email protected]

od 12 lat
Wideo

Nowy pistolet MPS z Fabryki Broni "Łucznik"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Przełom w głośnej sprawie zabójstwa dwóch kobiet w Tłokini Wielkiej. Czy Piotr Mikołajczyk wyjdzie na wolność po 12 latach? - Głos Wielkopolski

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto