Droga wojewódzka 442 przebiega m.in. przez chocki Rynek Droga wojewódzka 442 przebiega m.in. przez chocki Rynek

(© Damian Cieślak)

Na początku roku gospodarze gmin: Chocz i Gizałki spotkali się z dyrekcją Wielkopolskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich oraz projektantami. Celem spotkania było omówienie założeń dotyczących planowanego remontu drogi wojewódzkiej nr 442 na odcinku od ronda w Gizałkach do granic gminy Chocz.

Strony analizowały inwestycję pod kątem potrzeb, jakie gminy wcześniej zgłosiły w zakresie budowy chodników, ścieżek rowerowych czy innych elementów, takich jak zatoczki autobusowe. Burmistrz Marian Wielgosik podczas spotkania powielił większość wniosków, które zarówno on sam, jak i radni niejednokrotnie kierowali w stronę WZDW. Od tego momentu minęło niemal 12 miesięcy. Zgodnie z zapowiedziami w tym roku miała powstać dokumentacja projektowa, a w przyszłym planowano rozpoczęcie przebudowy. Na jakim etapie jest kwestia remontu? - Projekt jest w bardzo zaawansowanym stadium, ale pojawiły się komplikacje, które sprawiły, że tempo prac spadło - mówi burmistrz gminy Chocz Marian Wielgosik.

Opóźnienia spowodowało nieprzewidzenie wszystkich rozwiązań wodociągowych. Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie zażyczyło sobie, aby odpowiednie regulacje zostały wprowadzone do już zaprojektowanych rozwiązań.
To z pewnością przedłuży okres realizacyjny zadania. Projekt nie jest zakończony, ale pieniądze w budżecie urzędu marszałkowskiego na ten cel zabezpieczono. One są nie wystarczające, tak samo jest w przypadku niektórych inwestycji w naszym, gminnym budżecie, ale pozwolą na rozpoczęcie realizacji i pozyskanie dodatkowych środków
- tłumaczy burmistrz.

Obawa zawsze jestCzy gospodarz Chocza nie obawia się, że przebudowa może zostać wykonana w znacznie węższym zakresie niż to zaplanowano lub w ogóle wypaść z planów inwestycyjnych województwa? - Taka obawa zawsze jest, a wynika ona z tego, że nagle zmienia się w strukturze coś, co powoduje, że opcjonalnie inna droga staje się ważniejsza od naszej - wyjaśnia włodarz.

Tak stało się w przypadku drogi wojewódzkiej 443 prowadzącej z Tuliszkowa do Jarocina. Tam plany było bardzo mocno zaawansowane, a skończyło się jedynie na pracach związanych z remontem nawierzchni. W to miejsce „wskoczyła” droga 442 na odcinku od ronda w Gizałkach do Brudzewka. - Udało nam się szczęśliwie do tego doprowadzić, bo był silny lobbing z naszej strony. Pytanie, czy uda się go podtrzymać? Widzimy, co się dzieje. W czasie kadencji dochodzi do wymiany radnych sejmiku - opowiada Marian Wielgosik.

Marszałek Sejmu o sądownictwie po słowach prezydenta: Wiele środowisk mówi, że jest źle i to problem, który musi być rozstrzygnięty

Inwestycje

Komentarze (0)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!