Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Producenci rolni mogą ubiegać się o pożyczkę na sfinansowanie spłaty zadłużenia

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum nasze miasto
Podmioty zainteresowane restrukturyzacją swoich zadłużonych gospodarstw rolnych będą mogły uzyskać pomoc Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w formie oprocentowanej pożyczki na spłatę zadłużenia.

Pożyczka może zostać przeznaczona na sfinansowanie długów wymagalnych o charakterze pieniężnym obejmujących kapitał, odsetki i inne opłaty, powstałych w związku z prowadzeniem działalności rolniczej. O taką formę wsparcia może ubiegać się podmiot prowadzący gospodarstwo rolne, który: jest właścicielem gospodarstwa rolnego; jest mikro, małym lub średnim przedsiębiorstwem; co najmniej od 3 lat prowadzi działalność rolniczą; jest niewypłacalny; znajduje się w trudnej sytuacji. Pożyczka może zostać udzielona maksymalnie na okres 15 lat z rocznym okresem karencji. Oprocentowanie jest zmienne - obecnie wynosi 4,98% - i w całości płacone przez pożyczkobiorcę.

Kwota pożyczki nie może przekroczyć 5 mln zł. Wypłata nastąpi na rachunek wierzyciela, na podstawie kopii umów lub innych dokumentów, z których wynikają zobowiązania. Pożyczkobiorca zobowiązany jest do wniesienia wkładu własnego, który wyliczany jest na podstawie kwoty długu podlegającej restrukturyzacji, i wynosi co najmniej:

  • 25% kosztów restrukturyzacji - w przypadku mikro i małego przedsiębiorcy,
  • 40% kosztów restrukturyzacji - w przypadku średniego przedsiębiorcy.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać pożyczkę? Zaczynamy od przygotowania planu restrukturyzacji, którego realizacja ma doprowadzić do osiągnięcia celu polegającego na przywróceniu podmiotowi prowadzącemu gospodarstwo rolne zdolności do pokrywania kosztów oraz spłaty zobowiązań finansowych (wzór planu restrukturyzacji został opracowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi i jest dostępny na stronie internetowej Ministerstwa pod adresem: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/pomoc-na-restrukturyzacje-zadluzenia-gospodarstw-rolnych).

Kolejny krok to złożenie planu restrukturyzacji wraz z wnioskiem o jego akceptację do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania albo siedzibę wojewódzkiego ośrodka doradztwa rolniczego. Uzyskanie akceptacji dyrektora WODR złożonego planu następuje w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku. Ostatnie etap to dostarczenie do biura powiatowego ARiMR wniosku o pożyczkę wraz z wymaganymi dokumentami.

ARiMR jest w trakcie opracowywania formularza wniosku o udzielenie pożyczki. Informacja o jego dostępności oraz możliwości składania wniosków w BP ARiMR zostanie zamieszczona na stronie internetowej Agencji. Natomiast obecnie producenci rolni mogą przygotowywać plany restrukturyzacji i przedstawiać je do właściwych terytorialnie WODR celem uzyskania akceptacji.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Gołuchów. Strażacy ochotnicy z województwa wielkopolskiego o...

Koronawirus. Wtorkowy raport Ministerstwa Zdrowia: ponad 260...

Chocz. Trwają prace związane z trzecim etapem rewitalizacji ...

Wybory prezydenckie 2020. Trwa głosowanie w drugiej turze. W...

Gmina Gołuchów i jej mieszkańcy na zdjęciach Google Street View

Podwodne wyznanie miłości? Hipopotamy zderzyły się „w pocałunku”

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto