MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Próba kiełkowania nasion pozwoli sprawdzić przydatność nasion do siewu. Jak zrobić w domu ocenę kiełkowalności?

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Przed siewem warto ocenić zdolność ziarna do kiełkowania.
Przed siewem warto ocenić zdolność ziarna do kiełkowania. pixabay.com/artellliii72, skyradar, AGW/canva
Odpowiednia zdolność kiełkowania jest gwarantowana w kwalifikowanym materiale siewnym, jednak wciąż - głównie z oszczędności - mniejszość rolników decyduje się na taki zakup. Wielu samodzielnie zaprawia ziarno, by potem wysiać je na polu. Warto wcześniej zrobić próbę kiełkowania nasion, by potem nie poczuć rozczarowania słabymi wschodami. Poniżej instrukcja krok po kroku, jak ocenić zdolność ziarna do kiełkowania.

Spis treści

Wysiewając nasiona z własnych zbiorów, przed przystąpieniem do wiosennych siewów warto je ocenić pod kątem zdolności kiełkowania. Test można wykonać np. w laboratorium ośrodka doradztwa lub komercyjnym, które wymaga dostarczenia próbki np. 400 nasion, ale również we własnym zakresie. Jest to dość proste badanie, które nie wymaga specjalnych wydatków i nie jest też czasochłonne.

Domowa próba kiełkowania nasion. Jak przeprowadzić?

Do sprawdzenia zdolności kiełkowania w warunkach domowych możemy wykorzystać plastikową lub szklaną podstawkę np. talerz, większą podstawkę pod doniczkę lub tackę używaną w kuchni. Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego instruuje na swojej stronie, jak przeprowadzić taką próbę:

 1. Na tacce umieszczamy kilka kawałków ligniny, bibuły lub innego chłonnego materiału. Podłoże zwilżamy wodą.
 2. Następnie wybieramy 100 całych ziarniaków i w miarę równomiernie rozkładamy na całej powierzchni (np. 10 rzędów po 10 ziarniaków – żeby łatwiej było je później policzyć).
 3. Ułożone ziarno przykrywamy drugim mocno zwilżonym kawałkiem materiału.
 4. Całe badanie powinno trwać ok. tygodnia. Codziennie sprawdzamy wilgotność podłoża i w razie konieczności zwilżamy materiał.
 5. Po upływie ok. 7 dni, w przypadku zbóż i kilkunastu w przypadku np. nasion strączkowych, możemy przystąpić do oceny kiełkowania.
 6. Liczymy nasiona, które wykiełkowały, natomiast te martwe i takie, które są żywe, ale siewki są poskręcane i porażone pleśnią - odrzucamy.
 7. Liczba zdrowych wykiełkowanych nasion będzie adekwatna do procentowego poziomu zdolności kiełkowania.

Próbę dobrze byłoby powtórzyć 2 razy lub więcej. Im więcej prób wykonamy, tym uśredniony wynik będzie dokładniejszy i bardziej wiarygodny.

Próby kiełkowania powinny być prowadzone na odpowiednim podłożu w ściśle określonych, próbę, a potem ocenę kiełkowalności przeprowadzi w znormalizowanych warunkach temperatury, wilgotności i oświetlenia. Te optymalne warunki dla różnych grup roślin będą nieco inne.

Jaki procent nasion po próbie kiełkowania kwalifikuje do siewu?

Materiał siewny przydatny do siewu w przypadku zbóż powinien kiełkować co najmniej w 90 proc., a więc jeżeli w każdej badanej próbie skiełkowało 90 ziaren, uznaje się je za nadające się do siewu, wskazuje ODR.

W przypadku roślin strączkowych np. groch, bobik, zdolność kiełkowania powinna wynosić przynajmniej 80 proc., a łubinów nie mniej niż 75 proc.

Na wartość siewną nasion wpływają m.in.:

 • warunki podczas ich zbioru,
 • szybkość i temperatura suszenia (jeśli były dosuszane),
 • stosowanie desykantów (jeśli były stosowane) oraz
 • warunki panujące podczas przechowywania (wilgotność, czy porażenie przez grzyby czy szkodniki).

Świętokrzyski ODR zwraca uwagę, że nasiona zbóż, które są stosowane do siewu i pochodzą z własnego gospodarstwa często bywają porażone chorobami przenoszonymi przez ziarno. Mogą mieć również obniżoną siłę i energię kiełkowania, czego efektem są słabe wschody i obniżenie plonowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Próba kiełkowania nasion pozwoli sprawdzić przydatność nasion do siewu. Jak zrobić w domu ocenę kiełkowalności? - Strefa Agro

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto