Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PRAWNIK RADZI - jakie prawa mają osoby żyjące w konkubinacie

GP
Nie jesteśmy małżeństwem, od dwóch lat mieszkamy razem, prowadzimy wspólne gospodarstwo domowe i planujemy dalszą wspólną przyszłość. Mamy pytanie, w jaki sposób prawo reguluje takie związki jak nas zabezpiecza, w szczególności czy zabezpiecza sprawy majątkowe na wypadek ewentualnego rozstania czy śmierci - pytają nasi czytelnicy Ewelina i Piotr. Odpowiada adwokat Justyna Gulcz - Cuprych

Osoby żyjące w konkubinacie nie mają z mocy prawa majątku wspólnego tak jak małżonkowie. Jednak zgodnie z zasadą swobody umów, mogą – i w swoim interesie powinni - uregulować swoją sytuację prawną i przewidzieć sposób rozliczenia w przypadku ewentualnego rozstania poprzez zawarcie różnych umów lub jednej kompleksowej umowy. Prawa nabywane w trakcie pozostawania w związku powinni nabywać wspólnie, tak aby stanowiły ich współwłasność. W celu uniknięcia trudności z ewentualnym późniejszym wykazywaniem tej okoliczności, oboje konkubenci powinni widnieć na umowach kupna i sprzedaży. Mogą też każdorazowo zawrzeć stosowne porozumienie. Jeżeli po rozstaniu powstałby spór, każde z nich będzie mogło wystąpić do sądu o zniesienie współwłasności rzeczy.

kolei jeżeli jedno poczyni nakłady na nieruchomość drugiego, będzie mu przysługiwało roszczenie o ich zwrot jako bezpodstawnego wzbogacenia.aKonkubenci nie dziedziczą po sobie z mocy ustawy. Prawo przewiduje jedynie, że po śmierci konkubenta- właściciela mieszkania, konkubent, który mieszkania nie odziedziczył, lecz mieszkał w nim aż do śmierci, może w ciągu trzech miesięcy od dnia otwarcia spadku korzystać z mieszkania i urządzenia domowego w zakresie dotychczasowym. Konkubenci mogą – i znowu powinni - ustanowić siebie spadkobiercami w testamencie. Nie będą jednak zwolnieni od podatku od spadku. Konkubent zmarłego członka spółdzielni może ubiegać się o przyjęcie w poczet członków spółdzielni i zawarcie umowy o ustanowienie spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu. Wstępuje również w stosunek najmu lokalu mieszkal-nego w razie śmierci konkubenta - najemcy lokalu, jeżeli stale zamieszkiwał z nim do jego śmierci.

aKonkubenci nie mogą żądać od siebie alimentów. Jednakże w umowie zawartej w formie aktu notarialnego mogą przewidzieć alimenty na wypadek rozstania. Nie mają również obowiązku opieki nad sobą. Nie mogą wystąpić do sądu o nakazanie pracodawcy przekazywania im wynagrodzenia konkubenta, a w razie śmierci konkubenta nie otrzymają od jego pracodawcy odprawy pośmiertnej. aJeśli chodzi o kwestie podatkowe, ordynacja przewiduje co do zasady odpowiedzialność solidarną obu konkubentów za zaległości podatkowe każdego z nich, ograniczoną do wysokości uzyskanych korzyści. Pomimo tego nie pozwala im się wspólnie rozliczać. Z drugiej strony konkubenci nie mogą się rozliczać jako samotni rodzice. Można wspomnieć że prawo karne zalicza konkubentów do osób najbliższych, dając im prawo odmowy zeznań w sprawie przeciwko konkubentowi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto