Powiat pleszewski. Co? Gdzie? Kiedy? Weekendowy rozkład jazdy

Damian Cieślak
Damian Cieślak
pixabay - zdjęcie ilustracyjne
Udostępnij:
Przed nami weekend pełen wydarzeń kulturalnych. Sprawdźcie, co i gdzie będzie się działo.

Weekendowy rozkład jazdy - piątek, 20 maja 2022 roku

Weekend rozpocznie się strażackim świętem. W piątek odbędzie się uroczystość nadania sztandaru Komendzie Powiatowej PSP w Pleszewie. O 11 zostanie odprawiona msza święta w kościele p.w. Najświętszego Zbawiciela. Po nabożeństwie pododdziały przemaszerują na plac defiladowy Centrum Kształcenia i Wychowania OHP. Tutaj odbędzie się uroczysty apel z okazji Wojewódzkich Obchodów Dnia Strażaka, a następne przyjdzie czas na punkt kulminacyjny, czyli ceremonię przekazania sztandaru dla Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pleszewie. Kolejny punkt programu stanowi wręczenie odznaczeń, medali i awansów. Zapanowano również defiladę pododdziałów oraz pokazy grup specjalistycznych. Pleszewscy strażacy zachęcają wszystkich do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Muzeum Regionalne w Pleszewie zaprasza na wykład prof. UAM dra hab. Damiana Szymczaka w ramach cyklu "Dziedzictwo Wielkopolski". Temat - „Lud nasz się nie leni". Refleksje nad kulturą polityczną Wielkopolski w XIX w. i I poł. XX wieku.

W sali koncertowej Państwowej Szkoły Muzyczne w Pleszewie odbędzie się koncert pod hasłem „Muzykowanie dla Ukrainy". W trakcie wydarzenia zaplanowano zbiórkę pieniężną. Środki zostaną przekazane na rzecz uchodźców przebywających na terenie powiatu.

Z kolei w Zajezdni Kultury zaplanowano audycję edukacyjną "Dekalog Pawła Michaliszyna".

Weekendowy rozkład jazdy - sobota, 21 maja 2022 roku

Pleszewska biblioteka organizuje zajęcie integracyjne „Balonowe zwierzaki" dla dzieci z Polski i Ukrainy w wieku 5-9 lat. Początek o godzinie 10.

Na rodzinny festyn zaprasza Zespół Szkół Publicznych w Taczanowie Drugim. Od 15 na boisku szkolnym czekać na was będą dmuchańce, pokazy strażackie i policyjne, stoiska tematyczne, występy artystyczne, kącik dla smakoszy oraz atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Rodzinnie będzie również w gminie Gizałki, gdzie zaplanowano rajd rowerowy połączony z piknikiem profilaktycznym. Start przy siedzibie GCK w Tomicach, meta przy sali OSP w Wierzchach. Tutaj m.in. spektakl „Złośliwości jej królewskiej mości" zaprezentuje Teatr Maska z Krakowa.

W Dobrzycy (ul. Krotoszyńska 69) po raz piąty odbędzie się Majówka BMW. Atrakcji nie zabraknie. Impreza rozpocznie się o 12, a zakończy o 22. Plan przedstawia się następująco:

  • 15.00 najstarsze/najmłodsze BMW;

  • 15.15 BMW imprezy;

  • 15.30 zmiana koła na czas;

  • 15.45 najgłośniejszy wydech;

  • 16.00 pokaz MOC-y;

  • 16.30 DRIFT niespodzianka;

  • 18.30 losowanie NAGRÓD;

  • 19.00 impreza RETRO TRANCE.

    Przez cały dzień:

  • atrakcje dla dzieci;

  • stoiska z gadżetami motoryzacyjnymi;

  • stoiska firm z branży motoryzacyjnej;

  • stoiska gastronomiczne.
    *plan może ulec zmianie

Jubileusz 25-lecia reaktywowania Bractwa świętują pleszewscy bracia kurkowi. Uroczystości na terenie strzelnicy przy ulicy Spornej rozpoczną się o godzinie 14. 90 minut później zaplanowano turniej strzelecki. Tego dnia będzie miała miejsce również promocja książki Teofila Fengiera pt. „Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pleszewie - tradycja i nowoczesność".

Sobota to także VII Wielkopolski Rajd Szlakiem Żołnierzy Wyklętych im. kpt. Jana Kempińskiego „Błyska” i por. Kazimierza Skalskiego „Zapory”. Tego dnia Drużyna Tradycji 70 Pułku Piechoty zachęca również do odwiedzin Izby Tradycji znajdującej się w b. Kasynie Oficerskim przy Al. Wojska Polskiego.

Ośrodek Kultury Leśnej w Gołuchowie zaprasza na nocne zwiedzanie wystaw w Muzeum Leśnictwa. Ekspozycje stałe i czasowe w Powozowni, Owczarni i Oficynie czekają na gości od 16 do 24. Aktualne możemy podziwiać wystawy: „Las jako życie. Kod kulturowy pasterstwa beskidzkiego", malarstwo ukazujące przyrodę oczami artystów z Niezależnego Europejskiego Stowarzyszenia Twórców Nest-Art im. Ewy Dąbrowskiej, serię fotografii autorstwa Rafała Łapińskiego pt. „Mieszkańcy lasu” oraz wystawę o tematyce pszczelarskiej z kolekcji Henryki i Jerzego Gnerowiczów.

Atrakcją wieczoru będzie spotkanie z Jerzym Gnerowiczem, który jest nie tylko kolekcjonerem, ale również pisze wiersze. W godzinach 18-20 opowie o zbiorach prezentowanych na wystawie oraz o książce wydanej nakładem Ośrodka Kultury Leśnej zatytułowanej „O pszczole…". Jest to zbiór fraszek i bajek, które prócz wartości dydaktycznych zawierają wiele cennych życiowych mądrości. Książkę można zakupić w sklepie muzealnym, udać się wraz z nią na spotkanie z autorem i otrzymać dedykację - opowiada Alicja Antonowicz z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Dużo będzie działo się również w gminie Czermin, na terenie żegocińskiego pałacu. W sobotę zaplanowano otwarcie wystaw: „Kulturalne PPL" i „Literatura w obiektywie". Katarzyna Sielicka opowie o wykonanych badań archeologicznych w pałacu i parku. Teatr Prawie Wielki zaprezentuje spektakl „Król Bul", a dzień zakończy koncert kwartetu tenorów Leonvoci. Dla niezmotoryzowanych organizatorzy oferują możliwość transportu autokarem. Wyjazd w sobotę z Pleszewa o godzinie 15 (przystanek przy ulicy Świętego Ducha). Planowany powrót o 20.30.

Weekendowy rozkład jazdy - niedziela, 22 maja 2022 roku

Do pałacu wrócimy już w niedzielę. 22 maja nowi właściciele zapraszają na piknik rodzinny i koncert zespołu The Greeners.

Zostajemy w Żegocinie. W kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbędzie się Koncert Maryjny. Wystąpią Katarzyna Zawada, Jakub Reszel oraz dzieci i młodzież z miejscowego Ośrodka Kultury. Wcześniej zostanie odprawiona msza św. w intencji dziękczynienia za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego pod przewodnictwem ks. biskupa Damiana Bryla. Oprawę muzyczną zapewni żegociński Chór Cantare.

Koło Gospodyń Wiejskich w Choczu zaprasza na koncert z okazji Dnia Mamy. Wystąpi zespół harmonijek ustnych Animato. Na scenie zaprezentują się także lokalni artyści. Nie zabraknie słodkiego poczęstunku.

Na zakończenie weekendu warto wybrać się do Zajezdni Kultury. O godzinie 18 rozpocznie się komediowe widowisko muzyczne „Brunetki, blondynki... czyli tenor w opałach".

SZCZEGÓŁY W GALERII.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Pleszew. To będzie historyczna chwila dla Państwowej Straży ...

I Bieg o Puchar Burmistrza Gminy Dobrzyca. Olga Kaziminova i...

I Bieg o Puchar Burmistrza Gminy Dobrzyca. Blisko 120 dzieci...

Pleszew. Festyn Sportowy Stali Pleszew przyciągnął tłumy pleszewian!

Pleszew. Festyn Sportowy Stali Pleszew przyciągnął tłumy pleszewian!

Pierwsza Komunia Święta w parafii pw. św. Floriana w Pleszewie

Pierwsza Komunia Święta w parafii pw. św. Floriana w Pleszewie

Gmina Gołuchów. Rowerem przez gminę. Święto Polskiej Niezapo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Hans o nowej płycie, polskiej scenie rapowej i inspiracjach

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie