Pleszew. Z Pleszewa do Dubaju. Jakub Ziemkiewicz w polskim pawilonie na światowej wystawie Expo 2020

Piotr Fehler
Piotr Fehler
Arch. pryw./mat. prasowy Expo 2020
Jakub Ziemkiewicz z Pleszewa dołączy do załogi Pawilonu Polskiego podczas Wystawy Światowej Expo 2020, jaka w październiku bieżącego roku rozpocznie się w Dubaju. Absolwent Lingwistyki dla Biznesu na wydziale Filologicznym i Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego, który studiuje obecnie Finanse i Biznes Międzynarodowy na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym odbędzie tam trzymiesięczne praktyki

Z Pleszewa do Dubaju. Jakub Ziemkiewicz na światowej wystawie Expo 2020

Młody pleszewianin szykuje się do wylotu do Dubaju, gdzie 1 października zostanie otwarta światowa wystawa Expo 2020.

- Od razu wiedziałem, że to szansa dla mnie, to jest coś czego szukałem, czego oczekiwałem od studiów: szansy na rozwój i zrobienia czegoś więcej - podkreśla Jakub Ziemkiewicz wspominając dzień, gdy zobaczył ogłoszenie rekrutacyjne. - Jestem człowiekiem otwartym, ambitnym i bardzo chętnie podejmuję nowe wyzwania - zaznacza.

Aby zdobyć zaproszenie do Dubaju student musiał przejść kilkuetapową i żmudną rekrutację: zaprezentować siebie, swoje umiejętności, doświadczenia, osobowość i pasje. Praktyki studenckie podczas Expo 2020 zorganizowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIH) i to ona dokonała ostatecznego wyboru.

- Na początku trzeba było uzyskać rekomendację Uniwersytetu do Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Następnie czekało nas wypełnianie formularzy online oraz przygotowanie prezentacji o sobie w dowolnej formie. Dalsza część składała się głównie z szeregu rozmów weryfikacyjnych sprawdzających nasze zaangażowanie czy deklarowaną znajomość języków obcych. Nie obyło się też bez kilku zadań, które miały na celu zaznajomienie nas z całym projektem. Do dzisiaj często spotykamy się na szkoleniach, by jak najlepiej przygotować się do wyjazdu - tłumaczy

Dla organizatorów kluczowe były takie elementy jak znajomość języka angielskiego, doświadczenie podczas podobnych wydarzeń, a także dłuższe wyjazdy zagraniczne.

- Istotne było to, że już wielokrotnie udało mi się wyjechać za granicę. Po maturze odbyłem trzymiesięczny staż we Włoszech, a w trakcie mojej edukacji na Uniwersytecie Łódzkim studiowałem jeden semestr w Katanii na Sycylii. Mam również kilkuletnie doświadczenie w pracy w międzynarodowej grupie bankowej z Mediolanu - tłumaczy młody pleszewianin

Pleszewianin nie kryje emocji, jakie towarzyszą mu w związku z wyjazdem do Dubaju, zaplanowanym na koniec września.

- Jestem podekscytowany uczestnictwem w tak wielkim, międzynarodowym projekcie. Życzę sobie i innym uczestnikom, by okazało się to przygodą naszego życia - zaznacza Jakub Ziemkiewicz

Wystawa Expo 2020. Polski Pawilon na światowej wystawie

Do obsługi Pawilonu Polski podczas Expo 2020 Dubai zaangażowanych zostanie łącznie 150 studentów z 5 polskich uczelni - w tym Uniwersytetu w Białymstoku. Praktyki umożliwią uczniom zdobycie unikalnego doświadczenia w środowisku międzynarodowym podczas najbardziej prestiżowego wydarzenia gospodarczego na świecie. To dla nich szansa na podniesienie kompetencji zawodowych i językowych.

- Nasza rola na Expo to w głównej mierze obsługa polskiego pawilonu. Ja akurat mam witać gości odwiedzający nasz pawilon przy głównym elemencie wystawy, czyli „Polskim Stole”. Ta multimedialna instalacja świetnie wpisuje się w tegoroczne hasło pawilonu- „Polska. Kreatywność inspirowana naturą”, a także jest wyjściem do opowieści o Polsce. Jest to szansą na międzykulturowe spotkanie przy stole i podjęcie rozmowy. Należy również pamiętać, że jako obsługa pawilonu jesteśmy swego rodzaju wizytówką naszego kraju na międzynarodowej arenie podczas największego wydarzenia jaki kiedykolwiek miał miejsce - tłumaczy młody pleszewianin i dodaje, że relację ze światowej wystawy Expo 2020 będzie można śledzić w mediach społecznościowych i na jego instagramie @Gaspacz.

Światowa wystawa Expo 2020 w Dubaju

Wystawy Światowe Expo to największe i najbardziej prestiżowe wydarzenia na świecie, łączące wątki gospodarcze, promocyjne, kulturalne i turystyczne. Odbywają się cyklicznie, a ich skala porównywalna jest do Igrzysk Olimpijskich czy Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej.

Kompleksowa, wielobarwna prezentacja dorobku niemal wszystkich krajów i największych organizacji na świecie tworzy olbrzymie innowacyjne widowisko, wykorzystujące multimedia i najnowsze techniki budowania ekspozycji. Wystawy Światowe Expo na pół roku stają się stolicą świata, przyciągając rzesze gości. Stanowią jedyną tego rodzaju platformę międzynarodowego dialogu na rzecz postępu i współpracy.

Expo 2020 Dubai będzie pierwszą Wystawą Światową zorganizowaną w kraju arabskim i według zapowiedzi organizatorów aspiruje do tego, by stać się „największym show w historii”. Zgodnie z zapowiedziami organizatorów, w trakcie sześciu miesięcy Expo odwiedzi 18 milionów osób, którzy złożą 25 milionów wizyt.

Poprzez wybór tematu przewodniego – Connecting Minds, Creating the Future (Łącząc umysły, tworzymy przyszłość), gospodarze pragną podkreślić, że jedynie wspólne działanie może być odpowiedzią na złożone i skomplikowane wyzwania współczesnego świata. Wystawa Światowa Expo 2020 Dubai ma być platformą dialogu, zapowiedzią przyszłości opartej na współdziałaniu.

Pawilon Polski na światowej wystawie Expo 2020

Hasło przewodnie polskiego uczestnictwa na Expo 2020 Dubai brzmi: „Poland. Creativity inspired by nature” (Polska. Kreatywność inspirowana naturą). Polska zostanie zaprezentowana jako kraj, którego głównym zasobem są ludzie – kreatywni, gościnni, pracowici, wykształceni, pełni energii, umiejący stawiać czoła nowym wyzwaniom, wyznaczający trendy. Kreatywność będzie przedstawiona jako polska cecha – wartość, będącą źródłem sukcesu na każdej płaszczyźnie: gospodarczej, naukowej, kulturalnej i społecznej. Najważniejszą areną prezentacji będzie Pawilon Polski o powierzchni ponad 2000 m2. Ekspozycja wewnętrzna będzie uniwersalnym przekazem o Polsce – zbiorem opowieści wyróżniających Polskę i Polaków – gospodarkę, kulturę i wybitne osobistości. Planowane są także liczne wydarzenia o charakterze biznesowym, kulturalnym i naukowym.

Expo 2020 Dubai jest także ważnym elementem promocji gospodarczej Polski, dlatego Polska Agencja Inwestycji i Handlu we współpracy z partnerami przygotowała program gospodarczy. Program ma na celu pokazać polskim firmom potencjał rynków krajów Bliskiego Wschodu i stać się impulsem do realizacji ich aspiracji eksportowych.

Wystawa Światowa Expo 2020 Dubai będzie trwać od 1 października 2021 r. do 31 marca 2022 r.

Dopłaty do cen energii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie