Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. W ciągu ostatniego roku PCM odnotował u pacjentów 600 zawałów. Choroby układu krążenia coraz częściej dotykają młodych

Damian Cieślak
Damian Cieślak
600 - tyle zawałów u pacjentów w ciągu ostatniego roku odnotowało Pleszewskie Centrum Medyczne. Na szczęście w 98% udało się uratować życie chorym, którzy otrzymali pomoc na czas. W pozostałych 2% ratunek przyszedł za późno. W dużej mierze było to spowodowane tym, że pacjenci nie kojarzyli objawów z niedokrwieniem serca, a myśleli, że są zakażeni Covid-19.

Nowotwory i choroby układu krążenia to najczęstsze przyczyny hospitalizacji w Polsce. Dziś uznawane są już za choroby cywilizacyjne i w porę rozpoznane są skutecznie leczone. W ciągu ostatnich miesięcy na oddział kardiologiczny Pleszewskiego Centrum Medycznego trafiło 600 pacjentów z zawałem serca. 30 osób zwlekało z wezwaniem pomocy, bo nie spodziewało się, że uszkodzone serce może dawać nietypowe według nich symptomy. Lekarze apelują więc, aby nie lekceważyć nietypowych objawów.

- Aktualnie choroby układu krążenia nie są już domeną osób starszych. Coraz częściej dotykają młodych ludzi, którzy prowadzą niezbyt higieniczny tryb życia. Do tego dochodzi otyłość, złe odżywianie, nadciśnienie tętnicze i brak ruchu. Najmłodszy pacjent, który trafił do nas podejrzeniem z zawału serca miał 25 lat. Na szczęście wszystko skończyło się dla niego dobrze, ale należy pamiętać, że im młodszy pacjent, tym większe ryzyko zatrzymania krążenia i śmierci - ostrzega dr Tomasz Wardęga, ordynator oddziału kardiologicznego PCM.

W przypadku chorób układu krążenia o życiu pacjenta decyduje czas i szybkość udzielenia pomocy medycznej. Dlatego pomimo pandemii pleszewski szpital nie zrezygnował z całorocznej opieki przeznaczonej dla pacjentów po zawałach. Co więcej, jako jedyny w południowej Wielkopolsce dysponuje kompleksową opieką kardiologiczną.

- Mamy bogato rozbudowaną opiekę dla pacjentów z chorobami układu krążenia. Składają się na nią pracownie hemodynamiki i elektrofizjologii, oddział kardiologiczny, sala intensywnego nadzoru kardiologicznego, oddział rehabilitacji kardiologicznej oraz poradnia kardiologiczna i kardiochirurgiczna. Tygodniowo korzysta z nich średnio 250 pacjentów nie tylko z naszego, ale i też ościennych powiatów - dodaje Błażej Górczyński, prezes PCM.

Daje to miesięcznie blisko tysiąc pacjentów, a w skali roku ich liczba przekracza 10 tys. To pokazuje jak poważnym problemem są choroby układu krążenia. Statystycznie rocznie w Polsce z tego powodu umiera około 180 tys. osób. Blisko połowa z nich z powodu zawałów. Jeszcze kilka lat temu te schorzenia w większej mierze dotykały mężczyzn, jednak coraz częściej zapadają na nie również kobiety. Należy też wziąć pod uwagę to, że choroby serca u obu płci dają różne objawy.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Będą uczyć się ratować ludzkie życie. Rozpoczęła się 2. edyc...

Pleszew. Efektowne i... ekologiczne skrzydła zawisły na Zaj...

Chcesz uczyć się gry na instrumencie? Państwowa Szkoła Muzyc...

Remont drogi wojewódzkiej 442. Kiedy możemy spodziewać się r...

Akcja „Wpadnij na szczepienia” rusza w weekend w Warszawie

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto