Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. W archiwum OHP. Centrum w tym roku obchodzi 27. rocznicę powstania

Damian Cieślak
Damian Cieślak
7500 dokumentów, a w skład każdego wchodzi wielostronicowa teczka. Gdyby ułożyć je wzdłuż - razem miałyby 2,5 km długości. Układając je jedna na drugą - wyszłoby ponad 130 metrów wysokości. Tak wygląda archiwum Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie, które w tym roku obchodzi 27. rocznicę powstania.

Wszystkie dokumenty związane z powstaniem i działalnością Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie znajdują się w archiwum placówki. Wśród nich jest m.in. zarządzenie Komendanta Głównego OHP o powołaniu do życia jednostki w Pleszewie. Swoje miejsce mają tam również dokumenty, które dotyczą przekazania nieruchomości wcześniej należących do zlikwidowanej jednostki wojskowej, wprowadzenia symboliki OHP czy akta pracownicze i dokumenty uczestników. Nad całością pieczę sprawuje wieloletni pracownik Centrum Ryszard Ryczko.

- Nasze archiwum zalicza się do kategorii dokumentacji niearchiwalnej B. To oznacza, że większość dokumentów jest przechowywana od 5 do 25 lat. Nie dotyczy to jednak akt pracowniczych, które będą leżały na półkach przez pół wieku. Podobnie rzecz ma się z najważniejszymi dokumentami związanymi z dyrektywami organu nadzorującego czy dotyczącego majątku Centrum. Najstarsze dokumenty zgromadzone w naszym archiwum sięgają 1994 roku. To decyzja Komendanta Głównego dotycząca utworzenia naszego Centrum. Mamy też dokumentację wszystkich obiektów, które mieliśmy i wciąż mamy na stanie - wyjaśnia Ryszard Ryczko, archiwista.

Archiwum pleszewskiego Centrum Kształcenia i Wychowania OHP zajmuje kilka pomieszczeń, a wszystkie dokumenty są ułożone chronologicznie.

- Porządek w każdym archiwum to priorytet, a nasze można uznać za wzorcowe. Pleszewskie Centrum ma już 27 lat i przez ten czas zgromadzono w nim pokaźną liczbę dokumentów. Wśród nich znajdują się akta blisko 300 pracowników, którzy byli związani z naszą placówką i bywa, że zwracają się do nas z prośbą o udostępnienie niektórych dokumentów, bo są im niezbędne na przykład do uzyskania emerytury - dodaje Krystian Piasecki, dyrektor Centrum.

Na półkach swoje miejsce mają też dokumenty blisko 5 tys. podopiecznych Centrum, którzy podejmowali naukę w jednostce. Wielu z nich swoją przygodę z OHP zaczynało w wieku 15 lat. Dziś niektórzy absolwenci dobiegają już do... 50-tki.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Wspomnień czar! Uczniowie pleszewskiego liceum w pierwszej p...

Jakie tatuaże wybierają mieszkańcy powiatu pleszewskiego? Z ...

„Przebaczyłem księdzu Arkadiuszowi. Mogę żyć dalej”. Rozmowa...

Swego czasu Muzeum Regionalne w Pleszewie udostępniło archiwalne zdjęcia mieszkańców. Dziś przypominamy galerię, której bohaterami są dzieci z terenu miasta i gminy

„Dzieci na starej fotografii”. Pleszewskie dzieci na unikato...

Studenci medycyny wezwani do szpitali. Rektorzy mają przygotować listy chętnych

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto