Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Uczyli się ratować. Młodzież z CKiW OHP spotkała się z ratownikiem medycznym

Damian Cieślak
Damian Cieślak
CKiW OHP w Pleszewie
W nagłych wypadkach o życiu drugiego człowieka decydują minuty, a czasem nawet sekundy. O tym, co zrobić w takiej sytuacji, jak pomóc poszkodowanemu młodzież z Centrum Kształcenia i Wychowania OHP w Pleszewie rozmawiała z Tomaszem Żukiem, ratownikiem medycznym z Pleszewskiego Centrum Medycznego.

Nikt nie wie, kiedy on sam lub ktoś z jego otoczenia czy nawet przypadkowe osoby będą potrzebowały pomocy. A w nagłych wypadkach o życiu drugiego człowieka decydują minuty, a czasem nawet sekundy. Stąd też spotkanie młodzieży z Centrum z ratownikiem medycznym.

- Wiele osób odczuwa strach przed udzielaniem pierwszej pomocy i boi się, że może poszkodowanemu zrobić jeszcze większą krzywdę. Takie myślenie jest błędne. Wystarczy znać podstawowe sposoby, dzięki którym udaje się utrzymać taką osobę przy życiu do przyjazdu służb ratunkowych. Ponadto należy pamiętać, że nieudzielenie pomocy medycznej jest w Polsce karalne, więc każdy ma obowiązek ratować innego człowieka - tłumaczy Tomasz Żuk.

Podopieczni placówki mieli okazję uczyć się udzielania pierwszej pomocy na fantomie. - Nigdy nie wiadomo, kiedy i komu oraz gdzie takie umiejętności mogą się przydać. Toteż takie lekcje z udzielania pierwszej pomocy zamierzamy organizować dla naszych uczniów regularnie. Również nasza kadra wychowawczo-instruktorska była, jest i będzie szkolona w tym zakresie - podkreśla Sylwia Kordylas, zastępca dyrektora Centrum.

Spotkanie z ratownikiem było możliwe dzięki uprzejmości Pleszewskiego Centrum Medycznego. - Zawsze jesteśmy chętni do współpracy z placówkami oświatowymi. Jako służbie zdrowia bardzo zależy na tym, aby edukować w zakresie pomocy medycznej młodzież i dzieci, od przedszkolaków począwszy. I to przynosi efekty, bowiem coraz częściej słyszymy, że to dzięki najmłodszym udało się uratować komuś życie. Jest to naprawdę budujące - mówi Błażej Górczyński, prezes PCM.

Każdy powinien też zapamiętać, że ratując człowieka, który nie oddycha i ma niewydolność krążenia – ma tylko cztery minuty na to, by uchronić jego mózg przed nieodwracalnymi zmianami. Dlatego tak ważna jest natychmiastowa pomoc.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

Marszewskie Dni Pola 2021: ponad 130 odmian roślin, wykłady,...

Festiwal Tratwa po raz siódmy w Pleszewie. Na zakończenie te...

Pleszew. Pleszewianie pomaszerowali z kijkami w ramach Dni E...

Pleszew. Jubileusz 40-lecia Związku Żołnierzy Wojska Polskie...

Wtorek wciąż upalny, ale niemal w całym kraju może padać i grzmieć

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto