Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Szpital z dofinansowaniem. PCM zakupi egzoszkielet i trzy multisensoryczne systemy terapeutyczne kończyn

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum PCM
Pleszewskie Centrum Medyczne otrzymało 900 tys. złotych dofinansowania z Ministerstwa Zdrowia na zakup sprzętu dla pacjentów wymagających rehabilitacji. Za te pieniądze placówka nabędzie egzoszkielet i trzy multisensoryczne systemy terapeutyczne kończyn. Finansowe wsparcie dla szpitala to efekt ministerialnego konkursu dotyczącego narodowej strategii onkologicznej w 2021 roku.

Szpital w Pleszewie będzie miał egzoszkielet

Egzoszkielet to przenośny, bioniczny szkielet, który pełni bardzo ważną rolę w rehabilitacji pacjentów z niedowładem kończyn dolnych lub z porażeniem. Składa się ze sztywnej, samonośnej konstrukcji posiadającej różne tryby pozwalające na szerokie zastosowanie urządzenia. Inicjuje naturalny chód nie obciążając kończyn. Pozwala również na szybką modyfikację wzorca chodu w momencie prowadzenia rehabilitacji.

- Egzoszkielet jest urządzeniem przydatnym w szeroko pojętej rehabilitacji pacjentów. Jego skuteczność przy przywracaniu ich do sprawności jest duża, dlatego cieszymy się, że taki sprzęt będzie funkcjonował w naszym szpitalu i służył pacjentom - mówi Błażej Gorczyński, prezes PCM.

Egzoszkielet sprawia, że osłabiony po chorobie rekonwalescent może bezpiecznie odbywać m.in. treningi równowagi, wykonywać przysiady, wykroki czy spacerować w miejscu. Koszt zakupu egzoszkieletu to 770 tys. złotych. Jednak to nie koniec, bowiem pleszewskie Centrum medyczne w ramach ministerialnego dofinansowania zakupi jeszcze multisensoryczne systemy terapeutyczne kończyn.

- Jedno urządzenie to interaktywny stół przeznaczony do rehabilitacji kończyn górnych. Mogą z nich korzystać nie tylko dorośli, ale również dzieci. Terapia pozwala m.in. na dostosowanie urządzeń do ćwiczeń z pozycji stojącej lub siedzącej, daje też możliwość ćwiczeń bilateralnych i unilateralnych. Sprawdza się również w terapii funkcji motorycznych i kognitywnych - wylicza Aldona Zielińska-Perlińska, ordynator Oddziału Rehabilitacji w Pleszewskim Centrum Medycznym

Na wyposażeniu szpitala znajdą się również dwa kompaktowe, przenośne zestawy z pakietem funkcji pomocnych w rehabilitowaniu pacjentów mających dysfunkcje motoryczne całego ciała. Urządzenia są ukierunkowane na diagnostykę i terapię kończyn górnych. Bazują na czujnikach, więc pozwalają na interaktywną terapię całego ciała. Przywracają zatem do sprawności nie tylko ręce, nogi, ale również głowę oraz tułów. Wszystkie trzy multisensoryczne systemy są warte ponad 200 tys. zł. i trafią do szpitala w przyszłym roku.

Pleszewskie Centrum Medyczne, w którym funkcjonuje oddział onkologiczny i Centrum Diagnostyki i Leczenia Raka Piersi - wpisuje się w narodową strategię onkologiczną ministerstwa zdrowia. Z danych resortu wynika, że z roku na rok na choroby nowotworowe w Polsce zapada ponad 160 tysięcy osób. Dla 100 tysięcy walka kończy się przegraną. Nadzieję daje jednak nie tylko profilaktyka czy wczesne wykrywanie raka, ale również terapia ponowotworowa, w skład której wchodzi szeroko rozumiana rehabilitacja.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Powiat pleszewski. Ponad 32 mln zł z "Polskiego Ładu" dla na...

Pleszew. Kolejne miliony dla szpitala. Tym razem na moderniz...

Gmina Czermin. Koncert w Ośrodku Kultury w Żegocinie. Katarz...

Gmina Gizałki. Mieszkańcy czekali na nią latami. Nowa droga ...

Morsy Gołuchów rozpoczęły sezon. W zalewie kąpało się ponad ...

Najlepszy Polak w finale Konkursu Chopinowskiego

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto