18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew - Stare pocztówki w albumie - zdjęcia!

Irena Kuczyńska
Pleszew wydał ,,Wędrówki po Ziemi Pleszewskiej''. Album zawiera 113 starych pocztówek. Najstarsza pochodzi z 1903 roku. Przedstawia granicę prusko - rosyjską na Prośnie w Bogusławiu.

Kartka została wysłana 9 lipca 1903 roku z Jedlca przez ,,życzliwą'' Stefę. Autorka pisze do ,,Kochanej pani Jadzi'' informując, że ,,w czwartek jedzie do Kalisza''. Kartka jest pisana po polsku, mimo iż Jedlec leżał wówczas na obrzeżach państwa pruskiego a Kalisz był miastem leżącym na obrzeżach imperium rosyjskiego. . Są też kartki pisane po niemiecku. Wszystkie uczą trudnej historii pogranicza, na co zwracał uwagę prof. Marek Marciniak. Przypomniał, że Ziemia Pleszewska zmieniała granice. Za czasów zaborów Chocz, Gizałki leżały za Prosną. Dobrzyca była w granicach powiatu krotoszyńskiego. W pleszewskim powiecie była Sobótka a także Kurcew.

W albumie znajdują się kartki ze zbioru pleszewianina prof. Marka Marciniaka z UAM w Poznaniu oraz ze zbiorów Muzeum Regionalnego. Najstarsze kartki mają ponad 100 lat. W albumie usystematyzowano je według szlaków turystycznych. Jeden wiedzie do Dobrzycy, inny do Gołuchowa, kolejny do Żegocina. Jeszcze inny prowadzi wzdłuż dawnej granicy prusko - rosyjskiej. Ostatni wychodzi poza granice dzisiejszego powiatu wiodąc do Sobótki, Kurcewa.
Widokówki to historia przygranicznych wsi. Są na nich kościoły, także ewangelickie, szkoły, dwory oraz oberże i zajazdy gdzie nocowali ci, którzy chcieli przekroczyć granicę państw w Bogusławiu. Są budynki, w których mieszkali celnicy, pogranicznicy. Autorzy albumu pojechali tropem pocztówek i szukali tego, co pozostało. Odkrywali na nowo stare miejsca,

Opisał je Andrzej Przybysz - siostrzeniec profesora Marciniaka. Album jest strzałem w dziesiątkę. Za pierwszy zawierający widokówki miasta Pleszewa marszałek województwa przyznał w 2009 roku Nagrodę ,,Izabelli'' w kat. wydawnictwa

Autorami albumu są; Marek Marciniak, Andrzej Przybysz, Arkadiusz Ptak, Witold Hajdasz, Adam Staszak. Nazwiska donatorów oraz subskrybentów także zamieszczono w książce. Są też w niej stare mapy, skorowidze nazw.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto