Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pleszew. Narodowe Czytanie 2021. Aktorka Barbara Bursztynowicz odwiedzi pleszewską bibliotekę

Damian Cieślak
Damian Cieślak
archiwum nasze miasto
Barbara Bursztynowicz, aktorka filmowa i serialowa, znana zwłaszcza z roli Elżbiety Chojnickiej w telenoweli "Klan", będzie gościem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Pleszewie. Spotkanie odbędzie się w ramach Ogólnopolskiej Akcji Narodowe Czytanie 2021.

Barbara Bursztynowicz zawita do pleszewskiej książnicy 4 września (sobota) 2021 roku. Spotkanie rozpocznie się o 18.00. Wstęp wolny.

Kim jest Barbara Bursztynowicz?

Aktorka przyszła na świat w Bielsku Białej. Ukończyła Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie. Jej debiut filmowy miał miejsce w 1977 roku w obrazie zatytułowanym "Sam na sam". Największą popularność przyniosła jej rola Elżbiety Chojnickiej w serialu "Klan", w którą wciela się od 1997 roku. W dorobku ma wielu ról w Teatrze Telewizji, a także dubbingowych. Pani Barbara podkładała głos w takich serialach animowanych, jak: "Smerfy", "Troskliwe misie" czy "Kacze opowieści".

Narodowe Czytanie 2021

"Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej to lektura jubileuszowej, dziesiątej odsłony Narodowego Czytania, które w tym roku odbędzie się 4 września 2021 roku. Utwór powstał w 1906 roku i szybko stał się popularny. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. "Moralność pani Dulskiej" weszła do żelaznego repertuaru polskich teatrów, wznawiano ją wielokrotnie i zawsze z powodzeniem. Odnosiła też sukcesy za granicą. Na podstawie dramatu powstały również filmy, w tym uznawany za pierwszy polski film dźwiękowy obraz z 1930 roku.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W kolejnych latach w całym kraju czytano: dzieła Aleksandra Fredry, Trylogię Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo vadis" Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego i "Antologię Niepodległości", "Nowele polskie", czyli zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego. Lekturą Narodowego Czytania 2020 była "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Spotkanie z Barbarą Bursztynowicz odbędzie się w ramach projektu “Biblioteczna Akademia Rozmaitości”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ:

V Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze w Pleszewie

Gmina Dobrzyca. Festyn ze strażakami z OSP Dobrzyca. Na gośc...

Gmina Czermin. Dożynki 2021. Muzyczne święto plonów w Żegocinie

XI Wojewódzkie Zawody Sportowo-Pożarnicze Młodzieżowych Druż...

Pleszew. "Moja droga na Księżyc". Wernisaż wystawy Magdaleny...

Pleszew. "Muzyczna Strefa na Rynku". Sebastian Duo i Ke Nako...

Gmina Dobrzyca. Dożynki wiejskie w Fabianowie

Pleszew. Lekkoatleci szlifowali formę w Karpaczu

Kolorowa kuchnia Beaty Śniechowskiej

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto