Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękna tradycja! „Podkoziołek” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Piękna tradycja! W ostatnich dniach karnawału Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” zaprezentował barwne, pełne humoru widowisko. Artyści przedstawili obrazek obrzędowy zwany „Podkoziołkiem”.

„Podkoziołek” w wykonaniu Regionalnego Zespołu Pieśni i Tańca „Tursko”

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” od lat kultywuje tradycję „podkoziołka”. W sobotnie późne popołudnie, 18 lutego 2023 roku, artyści zaprezentowali obrazek obrzędowy pod takim właśnie hasłem. Wystawione w miejscowej sali wiejskiej barwne widowisko spotkało się z ciepłym przyjęciem gości.

od 16 lat

Zespół przedstawił nie tylko tańce dookoła koziołka, ale również przyśpiewki ludowe i humorystyczne scenki, zakończone zabawą taneczną „Mietlorz”. Po części obrzędowej przyszedł czas na ostatkową zabawę nie tylko na ludowo!

„Podkoziołek” - co to jest?

„Podkoziołek” to ludowa zabawa, która zazwyczaj odbywała się w zapustny wtorek, tuż przed środą popielcową oznaczającą początek Wielkiego Postu. Jej nazwa pochodzi od głównego elementu zabawy, czyli figurki przedstawiającej kozła, wystruganej z drewna, brukwi czy ziemniaka. W kulturze wielkopolskiej kozioł był zwierzęciem symbolizującym witalność i seksualność. Z tej racji znakomicie wpisywał się klimat hucznych zabaw kończących karnawał.

od 16 lat

W zapusty chłopcy obwozili po wsi kukłę z kozimi rogami i wywabiali panny na zabawę.

- Podczas tańców figurkę stawiano przed orkiestrą, a obok niej kładziono pusty talerz, do którego bawiące się dziewczęta musiały składać datki

- tłumaczy Tomasz Karoń z Kapeli Ludowej „Turska”. Złożony dar koziołkowi miał zapewnić paniom szybkie zamążpójście.

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko”

Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” powstał w 1971 roku z inicjatywy Seweryny Grabowskiej. Wtedy do istniejącego od 1969 roku zespołu tanecznego dołączyła kapela i chór żeński. Od podstaw opracowano tańce regionalne oraz tradycyjnie pieśni i przyśpiewki. Wówczas zespół liczył 31 osób, a patronat nad nim przejęło Państwowe Gospodarstwo Rolne w Tursku - Kombinat Taczanów. W ciągu 50 lat „Turskiem" kierowali: Seweryna Grabowska, Jan Sobczak i Jerzy Kraszkiewicz. W tym czasie przez zespół „przewinęło się” ponad 300 osób.

Obecnie „Tursko” tworzy około 50 osób. W skład zespołu wchodzą: grupa taneczna, grupa dziecięco-młodzieżowa – tzw. „Małe Tursko” oraz kapela. Kierownikiem zespołu oraz kapeli jest Robert Jankowski. O stronę taneczną od kilku lat dba choreograf Piotr Kulka, który jest następcą m.in. Wacława Wojciechowskiego czy Zbigniewa Cerekwickiego. Podstawę repertuaru stanowią tańce z okolicy Turska - m.in. brzuchaty, ceglorz, foreje, idź sobie, kulawy, pastereczka, wiwat turski; tańce z innych subregionów Wielkopolski - m.in. do beczki, dupnik, poniewierany, siarczysta, wisielok; tańce narodowe - kujawiak, oberek, krakowiak. Ponadto „Małe Tursko" prezentuje kaliskie zabawy dziecięce.

Opiekę nad „Turskiem" sprawuje gmina Gołuchów. Od 2011 roku zespół działa w strukturach miejscowej biblioteki publicznej.

Polub nas na FB

POLECAMY RÓWNIEŻ

Gorączka studniówkowej nocy! Uczniowie I Liceum Ogólnokształ...

Podziękowania, statuetki, pamiątkowe zdjęcia. Studniówka na ...

Polonez na dobry początek! A później działo się tylko więcej...

Karnawałowe szaleństwo zbliża się do końca. Bal Królowej Jadwigi w Pleszewie był ostatnim w karnawale! Nikt tak się nie bawił! ZDJĘCIA

Karnawałowe szaleństwo zbliża się do końca. Bal Królowej Jad...

XVI Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsmaczniejszy konkurs na świecie rozstrzygnięty! Te placki to prawdziwe cuda!

XVI Gminny Konkurs Wypieku Ciasta Domowego w Brzeziu. Najsma...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto