Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Park w Czerminie czeka drugi etap rewitalizacji. Jakie prace zostaną wykonane w 2024 roku?

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rewitalizacja zabytkowego parku w Czerminie, będącego częścią dawnego zespołu dworsko-parkowo-folwarcznego pochodzącego z drugiej połowy XIX wieku, została podzielona na trzy etapy. Pierwszy zrealizowano w drugiej połowie 2023 roku. Drugi ma zostać wykonany do końca czerwca. Jakie prace zaplanowano na najbliższe miesiące?

Park w Czerminie czeka drugi etap rewitalizacji. Jakie prace zostaną wykonane w 2024 roku?

Rewitalizacja zabytkowego parku w centrum Czermina została podzielona na trzy etapy. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na około milion złotych. W 2022 r., także dzięki środkom z funduszu sołeckiego, została opracowana dokumentacja, natomiast w drugiej połowie minionego roku zrealizowano pierwszy etap.

Dalsza część tekstu pod wideo
Rewitalizacja parku w Czerminie - zobacz materiał wideo

emisja bez ograniczeń wiekowych

- Wykonaliśmy rekultywację stawu, który poprzednio taki proces przeszedł 20 lat temu. Zakupiliśmy i zakotwiczyliśmy w wodzie dwa domki pływające dla kaczek. Niejako przy okazji zyskaliśmy dobry zbiornik przeciwpożarowy. Ponadto została przeprowadzona wycinka drzew, oczywiście nie wszystkich, ale tych uschniętych czy mocno pochylonych. Jednocześnie zrobiliśmy inwentaryzację. Drzewa są policzone, naniesione na mapę. Na sześciu zawisły budki lęgowe

- opowiada Sławomir Spychaj, wójt gminy Czermin.

Na realizację pierwszego etapu samorząd pozyskał środki w XIII edycji konkursu „Pięknieje wielkopolska wieś” realizowanego w ramach programu „Wielkopolska Odnowa Wsi”. Wartość dotacji wyniosła 47 tys. zł, a całkowity koszt przedsięwzięcia zamknął się w kwocie niemal 70 tys. zł. W prace zaangażowali się również mieszkańcy sołectwa Czermin.

Czas na drugi etap. Co zostanie zrealizowane w 2024 roku?

- Zajmiemy się wszystkimi ścieżkami, których przebudowa została zaakceptowana przez konserwatora zabytków. Przy alejkach zostanie zamontowane oświetlenie. Zainstalujemy także monitoring

- opowiada gospodarz Czermina. Wkrótce zostanie ogłoszony przetarg, a roboty najpóźniej zakończą się w czerwcu.

Ostatnia część zadania zakłada modernizację placu zabaw i instalację toalet. Zmienić swoje oblicze ma również tzw. plac taneczny, na którym co roku odbywają się wiejskie dożynki.

- Mam nadzieję, że gdy park wypięknieje, to i imprez plenerowych będzie organizowanych więcej. To jest moim marzeniem, abyśmy wrócili do aktywnego życia społecznego

- kończy Sławomir Spychaj.

Park jest częścią dawnego zespołu dworsko-parkowo-folwarcznego pochodzącego z drugiej połowy XIX wieku. Został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa wielkopolskiego.

Polub nas na FB

ZOBACZ RÓWNIEŻ:

W ostatnią sobotę karnawału Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” zaprosił na „podkoziołka”. W sali wiejskiej artyści zaprezentowali obrazek obrzędowy, składający się nie tylko z tańców dookoła koziołka, ale także przyśpiewek ludowych i humorystycznych scenek. Całość zakończyła zabawa taneczna „Mietlorz”

„Podkoziołek” w ostatnią sobotę karnawału. Regionalny Zespół...

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłusty Czwartek! To dopiero karnawałowe ostatki!

Seniorzy z Pleszewa tanecznym krokiem spalają pączki w Tłust...

Maria Rutkowska z Pleszewa wspólnie z Aleksandrą Lesner i Aleksandrą Kamińską-Rykowską wydały płytę "Słaba płeć" z przedwojennymi utworami

Maria Rutkowska z Pleszewa wspólnie z Aleksandrą Lesner i Al...

Rolnicy z powiatu pleszewskiego i nie tylko protestowali w gminie Gołuchów. To był największa manifestacja od lat

„Polski chłop to jest siła i moc”. Rolnicy protestowali w Go...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto