18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Papieska kartka Waldemara Fludra

Irena Kuczyńska
Papieska kartka Waldemara Fludra
Papieska kartka Waldemara Fludra
Udostępnij:
Dla uczczenia Jana Pawła II Waldemar Fluder zrobił kartkę z pleszewskimi akcentami i film na You Tube W hołdzie Janowi Pawłowi II

– Uważam się za pokolenie Jana Pawła II, do dziś mam w przed oczyma balkon pałacu prymasowskiego w Gnieźnie, gdzie czekaliśmy na Niego podczas pierwszej pielgrzymki w czerwcu 1979 roku. W uszach mam ten lekko zachrypnięty głos intonujący ,,Pan kiedyś stanął nad brzegiem… - mówi Waldemar Fluder, który kocha Tatry, kocha też Jana Pawła II.

Po 1978 roku w Tatrach oznaczono wiele miejsc związanych z Janem Pawłem II, który góry bardzo kochał. Można chodzić po Tatrach śladami papieża, co też pleszewianin czasem robi. Mówi, że w Dolinie Chochołowskiej jest schronisko im. Jana Pawła II, tablica upamiętniająca oraz krzyż papieski. Ślad Ojca Świętego jest nad Morskim Okiem, na Kasprowym Wierchu, gdzie już jako staruszek patrzył z platformy na Tatry. Jest też w Dolinie Wielickiej i Domu Śląskim na Słowacji a także pod Wielką Krokwią, gdzie podczas ostatniej pielgrzymki do Ojczyzny żegnał się z górami i góralami, którzy śpiewali: Syćka Wom zyczymy scęścia, zdrowia…’’.

Waldemar Fluder mówi, że jego miłośćdo gór zaczęła się 45 lat temu, kiedy Ludmiła i Antoni Jabczyńscy zawieźli grupę uczniów z Pleszewa nad Morskie Oko. - Stałem, patrzyłem i zakochałem się – mówi Waldemar Fluder. Potem jeździł w Tatry kolegami z budy w czasie wakacji, w następnych latach z Michałem Kuberką, Ryszardem Borkiewiczem, ostatnio wędruje po tatrzańskim szlakach sam. Mówi, że to pełnia szczęścia, człowiek idzie gdzie chce, zatrzymuje się gdzie chce. Chociaż nie zawsze jest to przyjemne, kiedyś w krzakach słyszał niedźwiedzia, kiedyś sam bardzo późnym wieczorem wracał do Stasikówki z Murowańca, bo w schronisku nie było miejsca nawet na podłodze. Najczęściej jeździ w Tatry jesienią, kiedy jest mniej turystów, ale dzień jest krótki, więc trzeba planować krótsze trasy, albo… wracać po zmroku. To też zawsze ma w plecaku oprócz swetra, koszuli na zmianę, peleryny, jedzenia, także latarkę – czołówkę, którą po zmroku zakłada się na głowę i jest łatwiej iść.

Kiedy chodzi po polskich Tatrach, najczęściej nocuje w Stasikówce u Marysi, do której jeździ pół Pleszewa. – Marysia często mówiła: Waldek, ty za jeden dzień chcesz całe Tatry przejść , a ja po prostu tak tęsknię za górami, że nie mogę na miejscu usiedzieć – mówi Waldek. Opowiada, że chce przejść wszystkie tatrzańskie szlaki, a jest ich w całych Tatrach polskich i słowackich 700 km. Mówi, że przeszedł 670 km. Brakuje mu tylko dwóch słowackich dolin Jałowieckiej i Przychwost. Jeszcze tam pójdzie. Ale mówi, że są takie szlaki, które przechodził kilkakrotnie, zna je na pamięć. Kiedy jedzie w góry sam, każdy każdy dzień ma zaplanowany. I czasu nie traci

Mówi, że dwa lata temu wyjechał na tydzień w Tatry Zachodnie do Słowacji. Rano wysiadł z autobusu w Chochołowie po całonocnej podróży, po czym szedł z plecakiem 50 km do wyznaczonego na pierwszy dzień schroniska. I tak dzień po dniu przez tydzień, każda noc w innym schronisku. W ubiegłym roku był w Tatrach w końcu października. Chodził tydzień po Tatrach w śniegu i lodzie. Już wracając do domu, zaliczył upadek na zlodowaciałym chodniku i złamał rękę. Krzywo mu ją złożyli, a chirurg zapowiada, że pełnej sprawności ręki nie odzyska. Na rehabilitację musi czekać w kolejce do sierpnia. Tak, że w tym roku prawdopodobnie w góry nie pojedzie.

Na Naszej Klasie prowadzi profil - wirtualny przewodnik po Tatrach, gdzie zamieszcza robione przez lata w Tatrach zdjęcia. Na You Tube na filmikach prezentuje najciekawsze tatrzańskie szlaki. Mówi, że taki filmik może być pouczeniem dla osób, które się na szlak wybierają po raz pierwszy . Po obejrzeniu filmu, każdy będzie wiedział, z czym przyjdzie mu się zmierzyć w Tatrach. Takich filmików Waldek zamieścił kilkanaście. Dzięki internetowi poznaje innych miłośników gór, w tym mieszkańców Zakopanego, którzy mają dom pod Nosalem i kiedyś przez tydzień użyczyli mu gościny

Dla uczczenia Jana Pawła II Waldemar Fluder zrobił kartkę z pleszewskimi akcentami i film na You Tube W holdzie Janowi Pawłowi II /link www.youtube.com/watch?v=8F_t8dhoRsE..Tatry/ . Mówi, że to jest taki jego prywatny dowód czci oddany wielkiemu Polakowi , z którym obok innych spraw łączy go też miłość do Tatr.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie