MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Palenie śmieciami to w Polsce duży problem. Najczęściej przyznają się do tego mieszkańcy wsi i małych miasteczek

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
Z analizy wynika, że do palenia odpadami najczęściej przyznawały się  gospodarstwa domowe położone na wsi lub mieście poniżej 20 tys.
Z analizy wynika, że do palenia odpadami najczęściej przyznawały się gospodarstwa domowe położone na wsi lub mieście poniżej 20 tys. Piotr Krzyzanowski/ Polska Press
Pół miliona gospodarstw domowych pali śmieciami – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Jednocześnie okazuje się, że 94 proc. badanych gospodarstw domowych deklarujących palenie śmieciami nie ma dostępu do ciepłej wody z sieci, 91 proc. do centralnego ogrzewania, a 64 proc. do sieci gazowej. Z drugiej strony, spadła liczba gospodarstw deklarujących ogrzewanie domów paliwami złej jakości.

Spis treści

Do palenia śmieciami przyznaje się pół miliona gospodarstw domowych w Polsce

Z badania Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że pół miliona gospodarstw (ok. 4 proc.) pali w domowych piecach śmieciami. PIE zwrócił uwagę, że wskaźnik ten jest prawie dwa razy wyższy w domach jednorodzinnych i wynosi 7 proc.

W przeprowadzonej ankiecie co czwarte gospodarstwo domowe przyznało, że w ostatnich 12 miesiącach czasami korzystało z paliw złej jakości, takich jak miał węglowy, drewno czy biomasa. Jednocześnie przypomniano do korzystania z tych paliw w pięciu poprzednich latach przyznało się 29 proc. badanych.

Ponadto z analizy wynika, że odpadami paliły najczęściej gospodarstwa domowe położone na wsi lub mieście poniżej 20 tys. osób (71 proc.), ponad połowę z nich (52 proc.) stanowiły rodziny liczące cztery i więcej osób.

Spadła liczba gospodarstw deklarujących ogrzewanie domów paliwami złej jakości

Z badania płyną jeszcze inne, niepokojące wnioski. Okazuje się, że 94 proc. badanych gospodarstw domowych deklarujących palenie śmieciami nie ma dostępu do ciepłej wody z sieci, 91 proc. – do centralnego ogrzewania, a 64 proc. – do sieci gazowej. Dodano, że 46 proc. palących śmieciami mieszkało w domu, który nie był poprawnie ocieplony, a 54 proc. korzystało z uzupełniających źródeł ogrzewania. W całej populacji dostęp do ciepłej wody z sieci redukował używanie paliwa gorszej jakości 13-krotnie, dostęp do centralnego ogrzewania – 11-krotnie, a podłączenie do sieci gazowej – blisko 3-krotnie.

Analitycy PIE zawrócili uwagę, że pomimo kryzysu energetycznego, w ciągu pięciu lat o 14 proc. spadła liczba gospodarstw deklarujących ogrzewanie domów paliwami złej jakości. Odejście od pyłu i miału węglowego zadeklarowało 5 proc. badanych, 4 proc. wskazało, że nie pali już drewnem i biomasą, a 2 proc. zrezygnowało z palenia śmieci.

Chociaż kryzys energetyczny mógł zachęcać do palenia szkodliwymi, ale tanimi paliwami, na każde polskie gospodarstwo domowe, które zaczęło czasami palić paliwami gorszej jakości przypadają 4 gospodarstwa, które przestały z takich paliw korzystać – podsumowano.

Ostrzeżenia o złej jakości powietrza

Polska od lat próbuje walczyć z problemem smogu, efekt nadal nie jest satysfakcjonujący. Warto przypomnieć, że na początku 2024 roku w wielu polskich miastach wydano ostrzeżenia o złej jakości powietrza. Stacje pomiarowe odnotowały przekroczenie norm stężenia niebezpiecznych pyłów zawieszonych. Jest to spowodowane przede wszystkim spalaniem odpadów i paliw stałych, takich jak węgiel czy drewno.

Ponadto w Polsce w dalszym ciągu używanych wiele kopciuchów, w których pali się nie tylko „czarnym złotem”, ale także jego odpadami. W efekcie nad krajem unosi się brunatna zawiesina, a w niej toksyczna mieszanka pyłów, metali ciężkich, związków siarki i azotu.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Palenie śmieciami to w Polsce duży problem. Najczęściej przyznają się do tego mieszkańcy wsi i małych miasteczek - Strefa Biznesu

Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto