MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci

Damian Cieślak
Damian Cieślak
W ciągu minionych 12 miesięcy pożegnaliśmy znane i zasłużone postaci dla Ziemi Pleszewskiej. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci!
W ciągu minionych 12 miesięcy pożegnaliśmy znane i zasłużone postaci dla Ziemi Pleszewskiej. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci! pixabay - zdjęcie ilustracyjne
Okres Wszystkich Świętych i Zaduszek to czas zadumy i wspomnienia osób, które nas opuściły. W ciągu minionych 12 miesięcy pożegnaliśmy znane i zasłużone postaci dla Ziemi Pleszewskiej. Na zawsze pozostaną w naszej pamięci!

Odeszli w ciągu ostatnich 12 miesięcy

listopad 2022

[*] Andrzej Andrzejak - członek, naczelnik i jeden z założycieli OSP Kolonia Ostrowska-Świerczyna, były prezes Oddziału Gminnego ZOSP RP w gminie Gizałki. Zasłużony strażak i społecznik. Miał 68 lat.

[*] Zygmunt Kościelak - angażował się w działalność społeczną. W 1967 roku wstąpił w szeregi OSP Gołuchów. Pełnił funkcje prezesa jednostki, jak i Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP. Był także członkiem Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego w Pleszewie. Jako prezes współuczestniczył w przeprowadzonym gruntownym remoncie Domu Strażaka w Gołuchowie. Wówczas też zakupiono nowy samochód pożarniczy i rozpoczęto systematyczne odnawianie sprzętu pożarniczego i osobistego strażaków. Zygmunt Kościelak angażował się także w tworzenie i funkcjonowanie młodzieżowych drużyn pożarniczych, współorganizując między innymi zawody i turnieje wiedzy pożarniczej. W latach 1994-1998 był radnym Rady Gminy Gołuchów. Nadano mu również tytuł Honorowego Prezesa Zarządu OSP i Honorowego Prezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Gołuchowie.

grudzień 2022

[*] Kazimierz Kulka - dyrektor senior, który w latach 1961-1990 kierował Szkołą Podstawową w Dobrzycy. Za swoją pracę był doceniany i wyróżniany. Otrzymał m.in. nagrodę Ministra Oświaty i Wychowania, Brązowy oraz Złoty Krzyż Zasługi. 29 sierpnia 2008 roku Rada Gminy nadała mu zaszczytny tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dobrzyca. Był również pełnomocnikiem Zarządu Gminy Dobrzyca ds. uzależnień. Odszedł w wieku 95 lat.

styczeń 2023

[*] Jerzy Klupś - przyszedł na świat 27 czerwca 1947 roku w Lesznie. Tam ukończył szkołę podstawową i liceum, pracował w Zakładzie Zieleni Miejskiej. Ukończył Studium Nauczycielskie w Kaliszu na kierunku biologia z chemią, a później również studia wyższe magisterskie na kierunku wychowanie fizyczne na Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu. Wspólnie z żoną wychowywał dwie córki. Pracę w zawodzie nauczyciela rozpoczął w Saczynie. Od 1969 roku był związany ze Szkołą Podstawową w Kościelnej Wsi. Po dwunastu latach pracy objął funkcję dyrektora, którą sprawował do 1992 roku. W latach 2000-2012 uczył w tamtejszym gimnazjum. Za swoją działalność Jerzy Klupś otrzymywał liczne nagrody. Zmarł w wieku 75 lat.

[*] Grzegorz Baran - były wicedyrektor Zespołu Szkół Publicznych nr 2 im. Świętej Królowej Jadwigi w Pleszewie, miał 50 lat. Był cenionym i bardzo lubianym przez dzieci i młodzież polonistą i wychowawcą.

[*] ks. Włodzimierz Muszalski - wikariusz w parafii Ścięcia św. Jana Chrzciciela w Pleszewie, miał 41 lat. Duchowny uczył religii w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Marszewie. Wcześniej pełnił posługę w parafiach w: Brzezinach, Kaliszu, Witaszycach i Sycowie. Z tej ostatniej miejscowości pochodzący z Ostrowa Wlkp. ksiądz w lipcu 2018 roku trafił do Pleszewa.

luty 2023

[*] Patrycja Halamunda - ceniona nauczycielka języka angielskiego, pracowała w Zespole Szkół Publicznych im. Bohaterów Monte Cassino w Taczanowie Drugim. Miała 35 lat.

[*] Zbigniew Walczak - pleszewianin z wyboru, podróżnik, organizator wielu turystycznych wyjazdów, pasjonat gór i fotografii, aktywny senior. Człowiek, którego w naszym mieście znał praktycznie każdy. Zarażał uśmiechem i zawsze miał przy sobie aparat.

marzec 2023

[*] Stefan Bulsiewicz - wieloletni kierownik Ośrodka Zdrowia w Dobrzycy zmarł w wieku 91 lat. W 2009 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Dobrzyca. Był współzałożycielem i aktywnym działaczem dobrzyckiego PTTK oraz współzałożycielem Towarzystwa Miłośników Ziemi Dobrzyckiej.

kwiecień 2023

[*] Michał Załustowicz - zmarł w wieku 68 lat, były wieloletni dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Fabianowie. Pracę w DPS-ie rozpoczął w roku 1991 roku, a zakończył w 2017.

maj 2023

[*] Andrzej Stanek - ceniony pleszewski rzemieślnik, założyciel drukarni „Super Print” oraz Biznesmen 2017 roku. Tytuł ten został mu przyznany przez Pleszewską Izbę Gospodarczą podczas Gali Pleszewianin Roku.

czerwiec 2023

[*] Piotr Kopczyński - wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Pleszewie zmarł w wieku 66 lat. W obecnej kadencji był również członkiem Komisji Budżetu, Finansów i Planowania oraz Komisji Oświaty, Kultury i Sportu. W latach 2002-06 był wiceprzewodniczącym Rady Gminy Gizałki. Od 2010 do 2014 roku po raz pierwszy zasiadał w Radzie Powiatu. Przez kilka kadencji był członkiem Powiatowej Izby Rolniczej, sprawował funkcję delegata biorącego udział w walnych zgromadzeniach Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Jarocinie. Kilkanaście lat był członkiem komisji, która liczyła starty poniesione przez rolników w wyniku różnorakich klęsk. Od urodzenia mieszkał w Rudzie Wieczyńskiej. Był rolnikiem.

[*] Andrzej Szymański - urodził się 6 marca 1946 roku w Gostyniu. Maturę zdał w roku 1964 w Liceum
Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Pleszewie. Po szkole średniej rozpoczął studia, które ukończył na UAM w 1970 r. Został przyjęty na asystenta, jednak zrezygnował z pracy na uczelni i podjął pracę nauczyciela w Liceum Ogólnokształcącym im. St. Staszica w Pleszewie. Później został wicedyrektorem placówki. Z tego stanowiska został odwołany w stanie wojennym (w 1982 r.). Uczył wówczas historii i wychowania fizycznego. W 1990 r. został powołany na stanowisko dyrektora LO i był nim aż do 2005 r. Wówczas przeszedł na emeryturę. W międzyczasie obronił doktorat. Był wykładowcą na zamiejscowym Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, z siedzibą w Kaliszu, współtworzył w 1996 roku Stowarzyszenie Przyjaciół Liceum Ogólnokształcącego w Pleszewie, był w Radzie Muzeum Regionalnego w Pleszewie.

lipiec 2023

[*] Romuald Bartosik - mecenas kultury, organizator plenerów malarskich, koncertów. Przyjaciele nazywali go dobry duchem Gołuchowa. Był również długoletnim właścicielem kawiarni „Muzealna” w Gołuchowie. Wspólnie z byłą dyrektorką zamku Danutą Marek i długoletnim dyrektorem OKL -u Benedyktem Roźmiarkiem był inicjatorem pierwszych Nocy Muzeów w Gołuchowie. Chętnie wspierał też lokalne inicjatywy. Przez wiele lat sponsorował różne wydarzenia kulturalne w tym, m.in. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gołuchowie.

sierpień 2023

[*] Kryspin Kuberka - urodził się 24 lutego 1952 r. w Pleszewie, absolwent Akademii Rolniczej we Wrocławiu na kierunku weterynaria, działacz pleszewskiej „Solidarności”, współtwórca „Gazety Pleszewskiej”, lekarz weterynarii, od 2004 r. przewodniczący Akcji Katolickiej w Pleszewie (we współpracy z ks. Henrykiem Szymcem), organizator corocznych wigilii dla bezdomnych i potrzebujących, odznaczony odznaką Zasłużony dla Województwa Wielkopolskiego „za całokształt działalności zawodowej i społecznej, w szczególności realizację zadań związanych z przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu”.

[*] Danuta Blandzi - ceniona nauczycielka języka polskiego w pleszewskich szkołach. Absolwentka I LO im. St. Staszica pracę rozpoczęła w w Szkole Podstawowej nr 3. Potem uczyła w „Jedynce”, gdzie w latach 1981-1983 pełniła funkcję wicedyrektora. Od 1983 roku pracowała jako nauczycielka języka polskiego. 20 lat później przeszła na emeryturę.

październik 2023

[*] Marian Gulcz - przyszedł na świat 27 listopada 1935 w Kwileniu, do szkoły podstawowej uczęszczał w Dobrzycy. Ukończył studia prawnicze, był czynnym adwokatem przez 50 lat, do ostatnich dni życia.

Na zawsze pozostaną w naszej pamięci!

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto