Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Nie pij, żyj...". Uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu przygotowali kampanię antyalkoholową

Damian Cieślak
Szkoła Podstawowa w Kwileniu
15 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Trzeźwości. Z tej okazji uczniowie ósmej klasy Szkoły Podstawowej im. ks. Jana Twardowskiego w Kwileniu przygotowali kampanię antyalkoholową.

Młodzież przygotowała prezentację poruszającą kilka aspektów alkoholizmu. Uczniowie wskazywali na skutki zbyt częstego zaglądania do kieliszka. Podkreślali, że nadmierne picie powoduje nie tylko problemy zdrowotne, ale również rujnuje nasze życie rodzinne czy zawodowe. Jeśli już w swoim otoczeniu mamy osobę uzależnioną od alkoholu, powinniśmy spróbować pomóc jej wyjść z nałogu. Jak to zrobić? Właśnie tego dotyczyła druga część prezentacji. Młodzież zwracała uwagę na takie aspekty, jak: pomoc specjalisty, terapia, edukacja, ale także ustalenie i przestrzeganie zasad dotyczących naszych relacji z osobą uzależnioną. Nie kupujemy jej alkoholu, nie akceptujemy przemocy, nie usprawiedliwiamy w pracy, nie płacimy za nią rachunków, nie pożyczamy pieniędzy - to tylko kilka przykładów reguł, które powinniśmy stosować. Kolejną część prezentacji stanowiły statystyki ukazujące przerażającą skalę zjawiska alkoholizmu w naszym kraju. Pracę kończył opis skutków picia w ciąży oraz tego, jak alkohol osłabia naszą koncentrację, refleks i trzeźwą ocenę sytuacji, gdy pod wpływem siadamy za kółkiem.

- Młodzież zapoznała się również z wieloma filmami edukacyjnymi. Uczniowie wspierali akcję przysyłając zdjęcia rysunku dłoni z czerwonym napisem STOP lub zdjęcia swojej dłoni, na której widniał czerwony napis STOP - opowiada nauczycielka Olga Kornacka.

Projekt był realizowany na lekcjach chemii i miał na celu zwiększenie świadomości społecznej o zagrożeniach płynących z konsumpcji alkoholu; edukację kobiet o szkodliwych skutkach spożywania alkoholu w ciąży; zwrócenie uwagi kierowców oraz pasażerów na zachowanie trzeźwości podczas jazdy samochodem oraz na tragiczne konsekwencje prowadzenia pojazdów po spożyciu alkoholu; ukazanie powszechności występowania alkoholizmu; edukację w zakresie przedwczesnej inicjacji alkoholowej; zagrożeń i skutków wynikających z zażywania tego typu środka zmieniającego świadomość; praktyczne informacje, jak pomóc osobie uzależnionej oraz gdzie takiej pomocy szukać.

Przedsięwzięcie miało swój początek jeszcze podczas zajęć w szkole, ale niestety wirus spowodował, że młodzież musiała kontynuować pracę w trybie zdalnym.

Pełen słońca i pozytywnej energii Rodzinny Rajd Rowerowy. Pr...

Antarktyda - jedyne miejsce niedotknięte koronawirusem. Jakie czynności trzeba wykonać zanim postawi się nogę na lądzie?

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto