Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie będzie fuzji szkół zawodowych w Pleszewie, pęka koalicja?

Jacek Tomczak
Upadł projekt połączenia trzech szkół zawodowych w Pleszewie w jedno Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Trzech radnych koalicji zagłosowało inaczej niż pozostali radni z ich macierzystych klubów. .

Nie będzie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Pleszewie. W poniedziałek radni powiatu pleszewskiego nie podjęli decyzji o przekształceniu trzech szkół w jedno centrum.

Rządzącej koalicji zabrakło głosów po tym jak trzech radnych wyłamało się z obowiązku głosowania za utworzeniem centrum i podniosło rękę przeciwko konsolidacji pleszewskiej oświaty.

Centrum miało przynieść powiatowi oszczędności rzędu ok.1 mln. zł. A tak komentował to po przegranym głosowaniu, członek zarządu powiatu Michał Kaczmarek. - Wątpliwości były cały czas, czy to centrum ma sens.

W tej sytuacji myślę, że już czas od tej decyzji odstąpić – mówił Kaczmarek. - Podejrzewam, że nie unikniemy zwolnień pracowników administracji i obsługi. Z nauczycielami jest trochę inaczej, bo ich liczba etatów jest uzależniona od ilości godzin dydaktycznych – dodał.

Starosta pleszewski Michał Karalus uważa, że część radnych po prostu stchórzyła. – Żałuję, że niektórym radnym zabrakło odwagi, by zmierzyć z tym ekonomicznym problemem – piętnował swoich kolegów z rady starosta. – Jeżeli ktokolwiek myśli, że coś wygrał, to jest w błędzie. To pyrrusowe zwycięstwo. Od tych problemów nie uciekniemy. Ani trochę nie naprawiliśmy oświaty. Powiat wciąż będzie miał problem – podkreślił Karalus.

W poniedziałek przed sesją na dziedzińcu Starostwa Powiatowego w Pleszewie w obronie przewidzianej do likwidacji szkoły w Marszewie manifestowało kilkudziesięciu uczniów wraz z rodzicami.

Uzbrojeni w gwizdki i bębny uczniowie Zespołu Szkół Przyrodniczo-Politechnicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego w Marszewie przez kilka godzin wyrażało swoją dezaprobatę wobec planowanym zmianom w oświacie.

Rada Rodziców, która zainicjowała manifestację, ściągnęła na pomoc nawet parlamentarzystów: Andrzeja Derę (SP), Piotra Walkowskiego (PSL) i Adama Rogackiego (PiS), którzy przysłuchiwali się obradom wraz z delegacją rodziców i uczniów.

Zanim jednak doszło do głosowania nad likwidacją dotychczasowych szkół ponadgimnazjalnych (za wyjątkiem LO), koalicja Stowarzyszenie Razem dla Ziemi Pleszewskiej, PSL i PO poniosła pierwszą porażkę już na wstępie sesji.

Starosta Michał Karalus zaproponował zdjęcie z porządku obrad sesji głosowania nad likwidacją szkoły w Marszewie, Zespołu Szkól Technicznych i Zespołu Szkół Usługowo-Gospodarczych w Pleszewie, które miały wejść w skład CKZiU.

Wniosek przepadł, bo 18 radnych podzieliło się po równo głosami (9:9). W tej sytuacji porządek obrad musiał być realizowany w formie i w treści dostarczonej wcześniej radnym.
Obrady poniedziałkowe odbiegały od przyjętych standardowe.

Przewodniczący rady Mirosław Kuberka ogłaszał przerwy, ,,wytapiał’’ czas dodatkowymi wyjaśnieniami radnych koalicji i przekonywał opozycję oraz rodziców i młodzież, że nie chodzi tu o fizyczną likwidację szkół a o reformę oświaty.

Próbowano też ,,ściągnąć’’ na sesję nieobecną na obradach wiceprzewodniczącą rady Marię Górczyńską (PSL), której ewentualny głos okazał by się przysłowiową ,,deską ratunku’’ dla koalicji.

Górczyńska nie dojechała a zniecierpliwieni posłowie domagali się wystąpień. Doszło nawet do wymiany zdań między przewodniczącym a posłem Rogackim, który obrady sesji powiatu pleszewskiego przyrównał do ,,zwyczajów panujących na Białorusi’’.

W końcu każdy z posłów otrzymał na swoje wystąpienie dwie minuty. – Przełóżcie tę decyzję o 1,5 roku i z tym hasłem (likwidacja szkół – przyp. red.) pójdźcie do wyborów i zobaczymy co będzie – kpił poseł PiS.

Andrzej Dera mówił z kolei o kilkudziesięcioletniej tradycji szkoły w Marszewie, która znana jest w całym kraju a takich szkół po prostu się nie likwiduje. Dla odmiany Piotr Walkowski miał pretensje do starosty, że o zamiarze likwidacji marszewskiej szkoły nie powiadomił… Wielkopolskiej Izby Rolniczej, której prezesem jest Walkowski.

W końcu po kolejnej przerwie przewodniczący Kuberka zarządził głosowanie nad likwidacją trzech szkół ZST, ZSU-G i ZSP-P CKU.

Ku zaskoczeniu obecnych w sali, koalicja ( 9 radnych) wstrzymała się od głosu zaś opozycja mająca tyleż samo głosów, sprzeciwiła się likwidacji szkół i tym samym powołaniu centrum. – Trzeba było wyjść jakoś z tego z twarzą skomentował to jeden z radnych koalicji.

Czytaj też
Pikieta przed starostwem

Szef Rady Rodziców ZSP-P w Marszewie pisze list

Starosta pleszewski pisze list do rady rodziców

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto